• Menu
  • Menu

Olympijské hry 2016

Olympijský park Pardubice 2016

Letní Olympijské hry v Rio de Janeiru, které se konají ve dnech 5. – 21. 8. 2016, se kvapem blíží. Na hrách bude zastoupeno 26 sportů a bude rozdáno 300 sad medailí. 85 míst, které čeští sportovci  na Olympiádě mají, zaplníme z velké části. Fandit v centru dění se poštěstí asi jenom některým jedincům. Po celé republice budou vytvořeny místa, kde se čeští fanoušci budou moci scházet při fandění a kde budou mít možnost zasportovat si a pobavit se. Fandit budou jak fanoušci v hospodách a klubech, ale i rodiny s dětmi a fanoušci v parcích, na náměstích i stadionech.

Pardubice - foto archiv MMP
Pardubice – foto archiv MMP

Olympijský park Pardubice 2016 – Doprovodný kulturní program

Olympijský park Pardubice 2016 bude jedním z největších projektů novodobé historie města. Od 5. do 21. srpna jím ve městě ožije plocha o rozloze 245 600 metrů čtverečních. Park ale nebude jen o sportu, během 16 dní zažijete ve městě i bohatý kulturní program. Přinášíme malou ochutnávku akcí, na kterých byste neměli chybět.

Sportovní program si s hrací kartou vyzkoušíte na vlastní kůži

Sportovní program Olympijského parku Pardubice 2016 bude velmi bohatý. Zapojila se do něj většina místních a také řada regionálních sportovních klubů. S hrací kartou, která bude k prodeji od června, budete mít jedinečnou možnost zapojit se aktivně zhruba do šesti desítek různých sportovních disciplín, a to jak těch olympijských, tak neolympijských. Na jaké aktivity se tedy můžete například těšit?

Klasické i netradiční sporty

V srdci dění, tedy v parku Na Špici, si vyzkoušíte například míčové hry, prvky ze sportovní gymnastiky, judo, golf, paralympijské disciplíny či další aktivity jako lukostřelbu, nízké lanové překážky nebo ruské kuželky. Fanoušky lezení pak jistě potěší Český pohár v boulderingu, který se bude konat 7. srpna v prostoru po hale ČSTV. Badatelé amatéři či milovníci záhad by si neměli nechat ujít Science point – prostor věnovaný technologiím a vědám, který připravuje Univerzita Pardubice.

sport v Pardubicích
sport v Pardubicích – foto archiv MMP

 

Letní stadion a Adrenalin park
Areál Letního stadionu bude patřit fotbalu, kin-ballu, softballu, americkému fotbalu, baseballu a crossmintonu a v Adrenalin parku vyroste bikrosová dráha a bude tu také stát mobilní hřiště, které nabídne hokej, florbal i hokejbal. Hned vedle si pak vyzkoušíte také Freestyle, a to na koloběžkách, inline bruslích a BMX a na beach volejbalovém kurtu se protáhnete při plážovém volejbalu.

Milovníci bílého sportu by neměli vynechat návštěvu tenisových kurtů TK Pernštýn, badmintonisté budou mít zázemí první týden v PALÁCI Pardubice a ve druhém týdnu v hale Univerzity Pardubice. Ačkoliv budou Tyršovy sady především relaxační zónou, i tady sport najdete – trať zde budou mít pro Vás připravenou orientační běžci.

Pardubice Pardubice -  foto archiv MMP
Pardubice – foto archiv MMP

Vodní sporty

U řek Labe a Chrudimky naleznete stanoviště, která budou patřit triatlonu, veslování, dálkovému plavání, potápění, kanoistice, jachtingu, paddleboardingu a dračím lodím. Koupaliště Cihelna nabídne školu plavání a exhibice, skoky do vody, akvabely, vodní pólo, potápění nebo podvodní rugby.

Zahajující ceremoniál s netradičním průvodem městem – 5.srpna

Slavnostní otevření Olympijského parku Pardubice 2016 odstartuje průvod městem – s pravou brazilskou atmosférou a rytmy samby, který ozdobí krásné tanečnice, capoeiristi a především sportovci všech věkových kategorií. Vítán bude také každý, kdo má rád sport nebo zábavu a bude chtít být součástí této oslavy startu letních her. Vše je v režii Jany Burkiewiczové, scénografa Juraje Kuchárka a Východočeského divadla Pardubice. Těšte se na zjevení z Ria de Janeira, podivné kolostroje a také tanečnice, artisty a konečně i zapálení ohně, ať už pomyslné či opravdové.

Rio de Janeiro- foto: Dana škrabalová
Rio de Janeiro- foto: Dana Škrabalová www.kamsevydat.cz

 Zámek ožije festivaly i koncerty

 V rámci Olympijského parku Pardubice 2016 zažijete i několik originálních festivalů. Například pardubický zámek se od 4. do 8. srpna připojí svým divadelním festivalem Pernštejn(l)ove, poté bude od 8. do 11. srpna hostit netradiční Skateboarding na zámku, jehož součástí budou workshopy i exhibice. O víkendu 12. až 14. srpna budou patřit zámecké prostory mimo jiné Festivalu chutí, vůní a řemesel, který má prezentovat produkty především regionálních výrobců, řemesla či folklórní tradice. Potkáte tam i naše sousedy ze Železných hor nebo Královehradeckého kraje, kteří vás seznámí s tím, jaké poklady ukrývala jejich historie a nabízí současná doba.

Milovníci netradičního divadla budou moci na zámku shlédnout v páteční podvečer 12. srpna také Zápas v divadelní improvizaci Paleťáci vs. Česká republika a v sobotu 13. srpna zde budou vystupovat Please the Trees.

Výstavy, latinské tance i kinematografie

Unikátní Výstavu o sportu nabídne už od 23. června až do konce letních prázdnin Galerie města Pardubic na Příhrádku. V Tyršových sadech najdete během konání Olympijského parku Pardubice 2016 venkovní výstavu k výročí 85 let od celorepublikové výstavy tělesné výchovy a sportu. Na hlavním pardubickém bulváru – třídě Míru – se 6. a 7. srpna těšte na program plný hudby, tance a dobrého jídla inspirovaný Latinskou Amerikou, tzv. Latino fest, kde se představí nejen samba, flamenco, ale také kapely s kubánskými rytmy a vše bude možné i ochutnat.

Olympijská atmosféra se odrazí také v programu tradičního letního kina, které uvede několik filmů zasazených do sportovního prostředí. Novinkou biografu pod širým nebem bude také v termínu od 12. do 14. srpna Festival latinskoamerické kinematografie.

Čtyři hlavní pódia

Hlavní pódia, na nichž se bude hudební kulturní program převážně odehrávat, budou v parku Na Špici, na zámku i třídě Míru. U Tyršových sadů najdete Happy Season stage, v režii pardubické hudební platformy nesoucí stejný název, na které se bude konat nejen soutěž místních a regionálních kapel, ale také animační programy pro děti. Poobědové pauzy si tedy rezervujte pro děti! Podvečery si naopak plánujte s celou rodinou, neboť tento čas bude na Happy Season stage věnovaný hudbě. Doprovodný kulturní program najdete i na dostihovém závodišti, které například 13. srpna ožije americkým festivalem – Friends fest.

Špice Pardubice -  foto archiv MMP
Špice Pardubice – foto archiv MMP

Závěrečný ceremoniál pod taktovkou filharmoniků – 21.srpna

 Závěrečný ceremoniál bude v režii Komorní filharmonie Pardubice. V neděli 21. srpna se prostory nádherného Pernštýnského náměstí rozezní jejím slavnostním open-air koncertem – repertoárem oslavíme nejen vítězství našich sportovců, ale nalezneme v něm i odkaz k historickým událostem tohoto dne!

Nocování v Pardubicích? Žádný problém!

 Přijedete-li v době konání parku do Pardubic na více než jeden den, můžete využít nabídky ubytovacích kapacit za dostupné ceny. Komu stačí k noclehu širé nebe, celta a táborák, jistě rád zavítá do speciálně postaveného stanového městečka. Vlastní obytný vůz máte možnost zaparkovat v městském autocampu, kde je k dispozici také několik chatek a mobilheimů, ale i prostory pro stanování. Univerzita Pardubice nabízí k noclehu pokoje vysokoškolských kolejí. Náročnější si pak jistě vyberou z bohaté nabídky místních hoteliérů a majitelů penzionů.

Pardubice Pardubice -  foto archiv MMP
Pardubice – foto archiv MMP

Doprava do Olympijského parku Pardubice 2016

 V rámci Olympijského parku Pardubice bude vypraveno několik speciálních spojů Českých drah. Využít ale můžete i běžné spoje, které míří do města perníku nejen po hlavní železniční trati Brno – Česká Třebová – Praha, ale i od Hradce Králové, Havlíčkova Brodu nebo Chrudimi. Bohatý jízdní řád nabízejí také autobusové spoje několika regionálních i nadregionálních dopravců. Pro motoristy, kteří se vydají do Pardubic autem nebo na motocyklu, bude připraveno několik záchytných parkovišť. Díky husté síti cyklostezek, se do Olympijského parku Pardubice 2016 dostanete také na jízdním kole či na in-line bruslích.Dopravu po městě zajistí běžné i speciální linky MHD.

 Srpnovou dovolenou si neplánujte k moři, ale užijte si ji v Pardubicích!

Foto: foto archiv MMP

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *