• Menu
  • Menu

Zámrsk

Zámek Zámrsk

Stávala zde tvrz, poprvé zmiňovaná v písemných pramenech r. 1468. V té době byla vypálena uherským vojskem Matyáše Korvína. Majitelem tvrze byl Vaněk ze Zámrsku. Jádrem stavby byla okrouhlá věž, kolem chráněná valy a příkopy. Renesančně byla tvrz přestavěna za Lukavských z Lukavce, za Kolovratů pak byla tvrz přebudovaná ve 2. etapách na barokní zámek. Za Josefy z Bubna zámek spustl /ta zámek zdědila v roce 1772/. Roku 1780 objekt koupil v dražbě Jiří Jeník z Gresendorfu a opravil jej. V roce 1849 koupila  zámek a panství Kateřina Gottlová. V roce 1924 zámek vyhořel. Roku 1945 se stal zámek majetekem státu. Od roku 1947 sloužil jako výchovný ústav pro mladistvé delikventy, od roku 1948 pak převážně pro odsouzené za činnost proti stávajícímu režimu.

zámek Zámrsk
zámek Zámrsk

Státní oblastní archiv Zámrsk

Od roku 1959 sídlí v zámku Státní oblastní archiv Zámrsk, instituce celostátního významu, kam jezdí pátrat v archiváliích zájemci z celé ČR i ze zahraničí. Rozsáhlý zámecký areál tvoří také hospodářské budovy v současnosti využívané archivem. Zámek není běžně přístupný veřejnosti, na jeho čtvercovém nádvoří s podloubím se ale pravidelně pořádají koncerty. K 1. lednu 2016 došlo ke změně systematizace Státního oblastního archivu v Zámrsku (mimo jiné byla přejmenována čtyři oddělení).

Strom roku 2004

Šestikmenná lípa se stala vítězem celostátní ankety Strom roku 2004 pořádané Nadací Partnertsví, když obdržela 4817 hlasů z celkem 16498 odevzdaných. Strom navrhli do anktety žáci a učitelé nedaleké ŽŠ Zámrsk a svým úsilím a nadšním dokázali zvítězit. Strom se nachází v  malebném areálu veřejně přístupného zámeckého parku .

 

Hřbitov

Zajímavostí je klasicistní hrobka rodiny Jeníků Zásadských z Gamsendorfu z roku 1847, která tvoří malebnou dominantu krajiny a novorenesanční loggiova hrobka rodiny Gottlovy s kaplí sv. Kříže, postavenou roku 1884. Hřbitov se nachází severovýchodně od obce směrem k železniční zastávce Dobříkov.

hřbitov Zámrsk
hřbitov Zámrsk

Kostel sv Martina 

Největší církevní památkou v Zámrsku je rokokový kostel sv. Martina  z roku 1782, před ním stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1727.

 

Zámrsk

– obec v údolí Loučné asi 5 km od Vysokého Mýta. Obcí protéká řeka Loučná, která se nedaleko Pardubic vlévá do Labe. K Zámrsku připadají Janovičky ležící hned u železniční trati.

železniční stanice Zámrsk
železniční stanice Zámrsk

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *