• Menu
  • Menu

Ostia Antica

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Ostia Antica

Římské město duchů

Stejně jako Pompeje, i Ostia Antica je starověké římské město duchů. Leží na loukách mezi řekou Tiberou a Tyrhénským mořem. Je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Římě a to díky zachovalým historickým budovám s nádhernými freskami a působivými mozaikami. Výhodou ovšem je, že je vzdálené jen 25 kilometrů od Říma a jezdí sem vlak. Metrem z Říma, sem jede metro B od nádraží Termini, ve směru na L’Eur Fermi. Vystoupit na Magliana a pak vlakem ve směru Lido do Ostia Antica. Zavřeno mají každé pondělí a 1. ledna, 1. května a 25. prosince. Vstupné je 8 euro. Doporučuji kvalitní boty a nechodit po okolních polích a cestičkách za Ostia Antica, jako jsme to udělali my. Je tu bodavý plevel a upozorňují na výskyt hadů.

Archeologický park Ostia Antica

Archeologický park Ostia Antica je jednou z největších a nejvýznamnějších archeologických nalezišť starého Říma. Dříve kosmopolitní přístav, plný obchodů, trhů, hostinců, hotelů s třinácti termálními lázněmi a chrámy. Ostia sloužila ve starém Římě jako mořský přístav, do kterého se dopravovalo zboží, stavební materiál, lidé z celé římské říše, obilí ze Sardinie, Sicílie a Afriky. S dovozem otroků a přistěhovalců se populace Ostia brzy se zvedla až k 50,000. Jedna třetina obyvatel byli otroci pocházející z Egypta, Turecka a ze Středního východu. Časem se stala nejdůležitější přístavem starověku, bránou do Říma a na pobřeží Středozemního moře.

Kdy město přesně vzniklo, není úplně jasné, ale některé nejstarší archeologické památky se datují až do 3. století před naším letopočtem. V době svého největšího rozkvětu měla Ostia 100 000 obyvatel. Když se říše rozpadla, i přístav pomalu upadal. Místní mramor a další materiály byly použity například k výstavbě katedrály v Pise, Florencii a Orvietu. Město nakonec zaniklo v roce 1557, kdy bylo při katastrofálních záplavách zcela pohřbeno. Díky tomu se dochovalo a na vykopávkách se i nadále pokračuje.

původní obytné domy
původní obytné domy

Tři vstupní brány 

Město bylo opevněné, mělo tři vstupní brány Porta Romana, Porta Laurentina a Porta Marina a dvě hlavní ulice (Decumanus Maximus a Cardo Maximus), které se křížily ve středu města na náměstí tzv. Forum. Za hradbami se nacházelo pohřebiště Nekropolis.

Trasa plánku nás vedla po čedičové dlážděné ulici Decumanus Maximus, ale rozhodně stojí za to i odbočit do bočních uliček s neporušenými bílo-černými mozaikami na podlaze a freskami na stěnách. Budov je tu okolo stovky. Nádherné je i zachovalé divadlo pro 2700 lidí s divadelními maskami na mramorových hlavicích.

divadlo
divadlo

Casa di Diana

Zachovala se Casa di Diana, typický třípatrový dům s obchody v přízemí, kde na freskách a na kašně je zobrazena bohyně lovu Diana, po které je dům pojmenován. Na městském náměstí Forum je Tempio della Triade Capitolina, důležitý chrám s impozantním schodištěm.

Lázně a další památky

Prohlížíme si i místa jako Terme di Nettuno. Zde jsou černo-bílé mozaikové chodníky představující scény s Neptunem a Amfitrité, Casa di Bacco apartmán z dob císaře Hadriána. Vedle chrámu Tempio di Roma e Augusto se nachází největší lázně v Ostii, Terme di Foro. Je toho k vidění opravdu strašně moc a byli jsme tu více jak 4 hodiny.

terme del foro
terme del foro

Na konci prohlídky jsme ještě zašli do Museo Ostiense, kde je možné si prohlédnout sarkofágy, sochy a další památky z této lokality.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *