• Menu
  • Menu

Pec pod Sněžkou

Rekreační a lyžařské horské středisko

Vánoční svátky pomalu končí. Jsme v Krkonoších a po všech návštěvách se budeme vracet do Prahy. Cestou z Trutnova do Svobody nad Úpou se začínají hory balit do zlatavých odstínů. Slunce ozařuje sněhové vrcholky. Tady dole pod horami je nevlídno a cesta na vrcholy je tak lákavá. Nejraději by jsme vyrazily třeba až na Sněžku. Určitě by jsme si i rády zalyžovaly na horských  svazích a sjezdovkách. Nemáme čas a tak volba padá „jen“ na procházku  v Peci pod Sněžkou.

Pivovar

Pec pod Sněžkou

Romantické místo v hlubokém údolí Úpy a jejich přítoků, Lučního a Zeleného potoka. Jedno z nejvýznamnějších krkonošských rekreačních  a lyžařských  míst nás vítá sněhovou nadílkou.

Pivovar

Na konci 16. století vznikla jako třetí součást Velké Úpy Pec – název dostala podle pecí na tavení rud. První zmínka o Peci pod Sněžkou pochází z roku 1790.

V 18. století byla v Peci stanice 12. horských vůdců, od roku 1897 Jan Buchberger z domu čp. 137 začal pronajímat pokoje hostům. Na konci 19. století se objevily první lyže a v Peci se „prkýnka“ ze smrkového dřeva začala i vyrábět.

Pec se postupně stala vyhledávaným místem pro rekreaci. Určitě stojí také za zmínku mimořádně hodnotný soubor typických horských krkonošských bud. Svůj původní ráz si zachoval dům z roku 1793  Na Peci čp. 142. Při cestě k lanovce stojí kaple s počátku 20. století. V peci pod Sněžkou je sídlo Horské služby.

Pivovar

Pivovar

Volíme cestu kolem řeky Úpy. Přicházíme až ke stanici Lanové dráhy, která vede na Sněžku. Kousek nad ní se dáváme doprava. Přicházíme k pivovaru, který je první a jediný pivovar v peci pod Sněžkou.

Pivovar Pec pod Sněžkou

Vaří zde  tradičními postupy, s kvalitními českými ingrediencemi a z pramenité horské vody.Vaří zde  svrchně kvašené speciály IPA, summer APA, pšeničné pivo a další sezónní a speciální piva s dodržením všech . Piva nesou označení Pivo Sněžka – jedno z nich navíc má jasný odkaz k této nejvyšší hoře v ČR.

Bouda Máma

Bouda Máma

Hned vedle je bouda Máma a tak v příjemném prostředí si dáváme čočkovou polévku a také ochutnáváme pivo z peckého pivovaru.

Bouda Máma

Skiareál Pec pod Sněžkou

Sjezdovky na obou stranách malebného údolí s výhledem na nejvyšší českou horu a  krkonošské hřebeny. Pec pod Sněžkou je horské středisko s rozvinutou turistickou infrastrukturou, 14-ti kilometry sjezdovek všech obtížností, a nadto Funline s klopenými zatáčkami, terénními vlnami a tunelem. Najdete tu také trať obřího slalomu s časomírou nebo radar pro měření rychlosti.

Bouda Máma – sjezdovka

Freestyle si mohou vyzkoušet zkušení i začínající lyžaři ve skvěle upravovaném snowparku a funparku na sjezdovce Javor.  V její spodní části najdete i rodinnou a výukovou zónu LIVE park Javor s pojízdnými koberci, kanceláří lyžařské školy a půjčovnou SkiResort Live.

Na lyže vyrazte i večer, sjezdovka Javor se rozsvítí vždy v čase od 18 – 21 hod. A z kopce rovnou mezi lidí; schází se v oblíbeném apres ski baru BULLBAR. V hlavní sezóně tu v pátek a v sobotu večer hraje živá hudba.

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.