• Menu
  • Menu

Pernštejn

Cestou od přátel navštěvujme hrad Pernštejn. Hrad byl vybudován mezi léty 1270-85. Nejsem sběratel ani velký milovník zámků a hradů. Ale , když už jedeme okolo, tak proč si neudělat krátkou zastávku. Goticko – renesanční hrad se nachází na kopci a láká Vás svojí majestátností již z dálky. Patří mezi nejnavštěvovanější hrady na Moravě. Od roku 1945 je majetkem státu a od roku 1995 je hrad Pernštejn národní kulturní památkou. Můžete si na hrad vyšlápnout, ale i autem se dostanete až téměř k hradu. Parkoviště je kupodivu plné. Vcházíme do předhradí , které Vás příjemně naladí ještě než vstoupíte do samotného hradu. Jsou zde restaurace a toalety a venkovní zahrádka nás ještě na chvíli usadí. Dáváme si kafíčko a již dopředu si zamlouváme fazole v chlebové skořápce, které ochutnáme až se vrátíme z obhlídky. Po zakoupení vstupenky, procházíme podloubím a hlavami stočenými do nebe pozorujeme sympatickou architekturu hradu , včetně jeho okolí.

Pernštejn

Hrad nás nejenom oslovil , ale doslova okouzlil. Dostáváme se až k pokladně , kde se kupují lístky na samotnou prohlídku. Jsem špatný návštěvník a skupinové prohlídky hradu moc neschvaluji. Většinou mě zajímají jiná zákoutí a popisování jednotlivých obrazů a panovníků mě nudí. Sympatický pán stojící opodál nás přemlouvá, jestli by jsme nešli na prohlídku. Jsou se svojí paní sami a protože není pět lidí , tak ne zrovna přívětivá děvčata v pokladně dávají rezolutně najevo, že poslední prohlídka se nekoná. A tak svolujeme s prohlídkou a chceme zakoupit lístky. Opět neskutečně arogantně je nám dáno najevo, že prostě prohlídka nebude. Chceme zakoupit o jeden lístek navíc , abychom splnili kótu 5. Ani to nestačí! Nevěřícně kroutíme hlavami. A tak na poslední chvíli udýchaná paní se svým synkem nás ze zapeklité situace vysvobozuje. Už žádné výmluvy a jde se na prohlídku! K naší škodě a k našemu velkému smutku se uvnitř nesmí fotografovat. Ostříží průvodkyně nám dává jasně najevo, jen to zkuste!! Interiéry hradu nás, musím říci , opět okouzlují. Jednoduchost a vytříbený vkus původních i dalších majitelů nelze ani trochu zpochybnit. Prohlídka trvá asi jenom půl hodiny, některé jistě zajímavé prostory jsou nepřístupné. I tak návštěva i prohlídka hradu stály za to! Rychle slupneme fazole ve výborném chlebu a vracíme se domů. Pro svou jistě zajímavou historii a pro svou krásu si hrad oblíbili filmaři : Za zmínku stojí třeba natáčení pohádky Ludvíka Ráži Sedmero krkavců, Pták Ohnivák, Čert ví proč, historický film V erbu lvice. Byl zde natáčen i Jakubiskův film Báthory.

Pernštejn

Pernštejn je stále nejméně 2krát ročně využíván pro svou středověkou podobu zahraničními štáby  2005 – v tomto roce v dubnu vyhořela sýpka. Při opravě by mohla sýpka získat původní podobu. Peníze na opravu hradu neposkytl jen stát a Jihomoravský kraj, ale i veřejnost formou sbírky. Otevírací doba 2010 duben , říjen: v sobotu, v neděli a ve svátek 9.00–15.00 květen, červen, září: denně mimo pondělí a den po státním svátku, 2.5. a 9.5. 9.00–16.00 červenec a srpen: denně mimo pondělí a den po státním svátku 9.00–17.00 Vstupné Exteriéry za druhou branou (barbakánem) …… jednotné 10 Kč.  Základní trasa A – plné vstupné 90 Kč Snížené 1 (senioři po předložení dokladu) 70 Kč snížené 2 (děti, studenti: po předložení dokladu) 50 Kč

Pernštejn
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *