• Menu
  • Menu

Písečný přesyp u Píst

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Písečný přesyp u Píst

Písečná duna u Nymburka

Za písečnými dunami nemusíte jen k moři, ale i na některá místa v České republice. Jedna z nejstarších je unikátní pohyblivá písečná duna u Píst.

Písečný přesyp u Píst

Písečný přesyp u Píst

Výrazná, stále  „živá“ – pohyblivá písečná duna v lese na jz. okraji Píst, přírodní památka o rozloze 3,7 ha, chráněná od roku 1951. Mimořádně suchý přesyp tvoří holý ostrůvek obklopený borovým a akátovým porostem, v němž se vyskytují suchomilné a pískomilné druhy rostli, jako paličkovec šedavý, kostřavapísečná, kolenec Morisonův a chmerek vytrvalý: uchycení dalších vyšších rostlin brání pohyblivý písek. Vyskytují se tu i vzácné suchomilné houby, např. škárka hvězdicovitáa hvězdovka límečková. Z bezobratlých živočichů tu žijí svižníci, nostaci, larvy mrakolvů, dále samotářské včely, kutilky, hrabalky, náš největší chroust mlynařík aj.

Písečný přesyp u Píst

V prostorách duny zjištěno pravěké osídlení z období mezolitu, kultury se zvoncovitými poháry a z období haštatské.¨

K písečné duně se dostanete nejlépe z obce Písty po červená turistické značce. Další možností je se k duně vydat po červené značce  od jezera v Sadské  nebo z  obce Zvěřínek po lesních cestách s připojením na červenou turistickou.

Písečný přesyp u Píst

 

Pozn: část textu z knihy Velká turistická encyklopedie, Středočeský kraj , Petr David, Vladimír Soukup

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *