• Menu
  • Menu

Pivovar Ottakringer, Vídeň

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Pivovar Ottakringer, Vídeň

Vše začalo v roce 1837, kdy byl pivovar Ottakringer založen. Dříve malý rodinný podnik, který jeho zakladatelé umístili kousek za hranice tehdejší Vídně za účelem ušetření na daních, úspěšně prosperuje i dnes. Roku 1986 dokonce vstoupila tato rodinná společnost na burzu. I přesto je 95% všech akcií stále v držení rodinného klanu zakladatelů.

symbol pivovaru i s dorůstajícím nměsícem
symbol pivovaru i s dorůstajícím nměsícem

Firma, která má v současné době 800 zaměstnanců, se může pyšnit titulem 2. největší rodinné pivovarnické společnosti v Rakousku. V místním pivovaru pracuje ale „pouhá stovka“ ze všech zaměstnanců. I přesto se zde za hodinu vyrobí na 90 tisíc litrů piva za hodinu! Ročně to pak dělá neuvěřitelných 16,4 milionu litrů! Pivo se nerozváží pouze po Rakousku, ale exportuje se i do okolních evropských zemí, jako je Německo, Maďarsko nebo třeba Švýcarsko. Zajímavější země jsou pak Singapur a Irán, kam se ovšem exportuje pouze nealkoholické pivo.

V současné době naleznete pivovar ve vídeňském 16. okruhu. Od 9:00 do 15:00 od pondělí do čtvrtka zde probíhají komentované prohlídky, na kterých se můžete mimo jiné dozvědět, že k výrobě 1 litru piva potřebujete 4 litry vody, nebo že se zde pivo ukládá v desítkách 200 000 l objemných válcích. Samozřejmě nechybí ani popis výroby a upozornění na stále platný zákon z roku 1516, který při první části výroby povoluje přidání pouze tří přísad: vody, chmele (Na 50 000 litrů vody připadne 30-40 kg chmele, který se dodává i z České republiky!) a různých druhů sladu z ječmene. (Podle těch má pak pivo charakteristickou barvu. V místním pivovaru se vaří piva třinácti barev.)

Vraťme se ale k procesu výroby. Po tom, co je pivo uvařeno, začne jednotýdenní fáze fermentace, při které se do piva přidají kvasnice, které mění cukr na oxid uhličitý a tolik žádaný alkohol. Fermentace probíhá při teplotě 9°C. Pak přijde ochlazení celé várky za pomoci amoniaku na 0°C. V tomto období se pivo nechá uležet od 3 týdnů, do 4 měsíců (záleží na typu piva). Po této části přichází filtrace (pokud nechceme vyrobit nefiltrované pivo, které se od filtrovaného liší svou plností chutě (subjektivní názor)).

Vídeň
na Ochutnávce

Po tomto kroku následuje již krok poslední- pasterizace, při které se pivo zahřeje po dobu 30 sekund na 72°C a pak zchladí na 1°C a jdeme vše naplnit do lahví. I místní pivovar je v dnešní době plně automatizovaný, takže se zde během pouhé 1 hodiny naplní na 40 000 plechovek nebo lahví piva. Záleží na aktuálním nastavení výrobní linky. Pro mě novinkou a takovým zpestřením na závěr byla i informace, že se barely naplňují zespoda.

Po obšírném výkladu o historii, fungování pivovaru a výrobě piva přichází na řadu konečně zajímavější část prohlídky- ochutnávka místního piva. Na výběr je hned 12 různých druhů piv, jejichž chuťové spektrum je opravdu velmi široké. Ochutnat můžete každé. Nikdo vás zde nebude kontrolovat, jestli vypijete o skleničku méně nebo více. Paní průvodkyně, která ví o pivu a jeho chuti opravdu všechno, vás navíc ještě bude ponoukat k tomu, abyste jí řekli váš názor a vyzkoušeli opravdu co možná nejvíce. Zábava, která trvala dvě hodiny, studenty vyjde na 5 euro, dospělé pak na 8 euro. Místo a čas prohlídky si ovšem musíte zamluvit 3 dny dopředu. (Adresa: Ottakringer Shop, Ottakringer Straße 95, A-1160 Wien)

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *