• Menu
  • Menu

Skalní hrad Vranov – Pantheon

Ifca
Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Skalní hrad Vranov – Pantheon

Pantheon na Malé Skále

Výlet na Malou Skálu jsme plánovali delší dobu. Narozeninové překvapení to bylo hlavně pro Andy. Výlet do místa s protékající řekou Jizerou a úchvatným pohledem na Malou Skálu se velmi vydařil. Zřícenina hradu Vranov se vypíná na strmém skalním bradle, vysoko nad řekou Jizerou. Z  Pantheonu je krásný výhled směrem k Drábovně, na Sokol a Suché skály /tzv. Sušky, které jsou spolu s Panteonem součástí Ještědsko-kozákovského hřbetu. Hrad leží nad obcí Malá Skála, nedaleko od Turnova a 4 km západně od Železného Brodu.

Vranov - Pantheon, Malá Skála
Vranov – Pantheon, Malá Skála

Vranov

Hrad patří mezi nejrozsáhlejší sklaní hrady v Čechách. Hrad byl postaven na počátku 15. století jako jeden z posledních hradů této oblasti. Celá prohlídková trasa určená směrovými cedulemi je velice exponovaná. Pohyb v celém areálu je na vlastní nebezpečí a je nutné dodržovat bezpečnost.

13. zastavení

Na trase je 13 zastavení: 1. Parkán a letohrádek, 2. Sinedova jeskyně, 3. Bývalý oltář  Madony, 4. Síň tří mocnářů, 5. Ringulfova jeskyně, 6. Svatyně přátelství, 7. Jeskyně spokojenosti, 8. Reliéf Ivy Kovářově, 9. Pomník Jiřího z Poděbrad, 10. Pomník Karla IV a pamětní nápisy, 11. Vyhlídka u Kříže, 12. Poustevna a skalní oltář, 13. Smetiště pod hradní kuchyní

Parkán a letohrádek

Podle některých historiků byla plošina tzv. parkánem – hradním nádvořím. Tady stály dřevěné hospodářské budovy zajišťující provoz hradu.  V 1. pol. 16 století doznal zpustlý hrad mnoha změn. Do dnešní podoby uvedl parkán až František Zachariáš Romisch. Nechal zde zbudovat letohrádek v podobě kaple se štíhlou věžičkou, který parkán uzavírá od východu. Čtvercové otvory ve skalní stěně nám připomínají, že zde byly upevněny dřevěné rošty, na kterých se pnula vinná réva. V té době to byla nejsevernější vinice v Čechách. Středomořskou atmosféru místa dotvářely vysázené cypřiše.

vyhlídka
vyhlídka

Sinedova jeskyně

Jméno jeskyně vzniklo obráceným čtením příjmení rakouského básníka Michaela Denise /1729-1800/, překladatele Ossianových zpěvů.

Vranov - Pantheon, Malá Skála
Vranov – Pantheon, Malá Skála

Bývalý oltář Madony

Místo, kde nechal FZR vytesat prostý oltářík. Na desce byla zobrazena Madonna della Sedia podle Raffaelova obrazu.

Síň tří mocnářů

Srdce Vranova – hradní palác. Palác měl několik pater a byl důmyslně vestavěn do prostoru obklopeného ze Tří stran vysokými skalními bloky.

Síň tří mocnářů
Síň tří mocnářů

Ringulfova Jeskyně 

FZR jeskyni zasvětil památce mýtických starogermánských hrdinů bojujících s Římany. Jejich jména jsou vytesána uvnitř: Hermann, Siegmar, Horst, Werdomar

Svatyně přátelství

Skalní místnost sloužila jako hradní hlídka severního předhradí.

Jeskyně spokojenosti 

Původní skalní místnost starého hradu – je nejzachovalejší místností hradu.

Reliéf Ivy Kovářové 

Mnoho lidí za historie hradu skončilo pádem ze skalních útesů. Poslední obětí byla třináctiletá Iva Kovářová, která zde spadla dne 15. května roku 1957.

Reliéf Ivy Kovářové
Reliéf Ivy Kovářové

Pomník Jiřího z Poděbrad 

Na rozdíl od jiných tento pomník přežil dodne

Pomník Karla IV.  a pamětní nápisy

Tento pomník význačného panovníka je v troskách.

Vyhlídka u Kříže 

Nejvyšší bod hradu Vranov a nádherný výhled . Tady v minulosti zřejmě stála dřevěná hláska.

Vranov - Pantheon, Malá Skála
Vranov – Pantheon, Malá Skála

Poustevna a skalní oltář

Strážní místo pro jižní stranu hradu a jeho okolí.

Smetiště pod hradní kuchyní 

sem byl vyhazován veškerý odpad z kuchyně i hradního paláce.

Ifca
Ifca

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *