Pobřeží Liv se nachází v severozápadní části Evropy v zapomenutém koutě Lotyšska v místě, kde se setkává Baltské moře a Rižský záliv. Krajina je zde v celku fádní. Rovina, na které rostou nekonečné smíšené lesy, je protknutá jen jednou hlavní silnicí, ze které občas můžete odbočit do nějaké z okolních městeček a vesnic. Místní unikátní lesy, ve kterých ještě stále můžete pozorovat dávnou činnost pevninského ledovce, v sobě ukrývají nemalé množství typických místních druhů (endemitů) rostlin, ptáků a hub. Je zde překrásné ticho a klid. Vítr, který vás může rušit při pobřeží, okamžitě umlkne, zajdete-li za první písečnou dunu- tolik typickou pro místní pláže.
Většina návštěvníků lokální krajinu využívá ke svým sportovním aktivitám, jako je kitting, nebo jízda na kole. Je to místo ideální pro rodiny s malými dětmi. Rodiče se totiž nemusí bát, že by se jim jejich děťátko někam zatoulalo (pokud nepočítám hluboký les všude okolo). Navíc je to místo, které nadchne každého, kdo rád objevuje „poklady“ mezi starými ruinami. Ty jsou zde bohužel kvůli nedostatku práce, který vyhání místní obyvatele do větších měst, stále častější.
Pobřeží představuje pomyslnou dělicí čáru mezi nekonečným mořem a hlubokými lesy. Stejně jako vnitrozemí, jsou i nekonečné pláže pusté a bez lidských hlasů. Jen výjimečně zde potkáte nějakého turistu, který bude s největší pravděpodobností z hlavního lotyšského města, Rigy. Pokud čekáte čistou, průzračnou vodu, nejezděte do těchto míst. Ano, voda je tu během letních prázdnin lepší než v českých rybnících, ale na moře je i tak dost špinavá. Navíc vám bude trvat několik minut, než se konečně dobrodíte do míst, kde vám voda bude alespoň po ramena. Pokud jste zvyklý na servis v podobě odpadkových košů, sprch s tekoucí sladkou vodou a záchody, pak vás budu muset zklamat. Nic takového tady totiž u pláží nenajdete.
Jedno z větších městeček, kde se můžete ubytovat, je město Dundaga. Vřele doporučuji ubytování na místním zámku, jehož pokoje jsou nově zrekonstruovány a dokonce je vybaven i internetem, společenskou místností a kuchyňkou. Nejlepší na tomto ubytování jsou ale určitě výhledy do místního zámeckého parku, ve kterém nechybí ani amfiteátr a velký vodní kanál. Procházky při západu slunce, kdy se sluneční paprsky odráží od vodní hladiny, červená oblaka, zelené stromy, kvetoucí květiny a polorozpadlý zámek navodí typický romantizující obraz. Kromě zámku a jeho expozice můžete ve městě navštívit i výrobnu sýrů. Zde se dovíte, jak sýr vzniká, jak se zpracovává a spoustu jiných informací. Kromě jiného si zde sýry můžete i koupit. Ve městečku je několik hospod a jeden obchod s potravinami, ve kterém podle místních poměrů nesmí chybět celý regál s tvrdým alkoholem. Převládá ruská vodka a různé druhy piv. Každý pátek pak na místním tržišti můžete nakoupit ovoce a zeleninu, kterou místní vypěstovali, nebo i nějaké to ošacení. Mezi další typické potraviny patří i sušené ryby, které místní prodávají na více turistických místech při hlavní silnici vedoucí ke Kolce.
Kolka je výběžek, kde se Rižský záliv spojuje s Baltským mořem. Během ruské okupace bylo toto místo zabráno k vojenským účelům a i nyní se jedná o neobydlenou část Lotyšska. Není tu moc veselo. Kromě turistů a pár místních, kteří dělají to nejlepší, co umí, aby do svého bydliště nalákali více turistů a nějak se uživili, v krajině nikoho nepotkáte. Ticho, klid a opuštěnost. Pro přelidněný svět a urbanizovanou Evropu celkem rarita, která se ve svém důsledku dá využít třeba právě k nalákání na relaxační pobyt ať už na pláži, v lese nebo na místních tradičních pastvinách.
Přidat komentář