Zámek Wisnicz se nachází na severní straně údolí vedoucí k údolí Leksandrówka, nedaleko města Bochnia, kde jsme mino další zajímavosti navštívili nejstarší solný důl v Polsku, otevřený nepřetržitě od roku 1248.
Zámek Nowy Wiśnicz
Gotický hrad byl později přestavěný na zámek a barokní pevnost. Založen byl v pol. 14. stol., přestavěn goticky v 15. st., renesančně v 16. stol. a barokně v l. 1615-31. Mohutný čtyřkřídlý palác s několika věžemi je obklopen pětibokou bastionovou soustavou.
Historie
Původ hradu spadá do 70. let 14 století, zakladatelem pevnosti byl Jan Kmita, guvernér okresů Sleradz, Rusko a Krakov. V okolí této lokality tehdy vybudovali několik větších domů, které měly obrannou funkci a měly sloužit jako domov statkářům z tohoto regionu. Zámek Wiśnicz byl nejkrásnějším z nich, protože poutal pozornost svým asymetrickým půdorysem a výraznými věžičkami, které ho chránily ze všech stran. V této době ještě neměl současnou podobu.. Obranné zdi byly silnější, věže neměli stříšky. Prvními majiteli zámku byli členové rodiny zakladatele Piotra Kmitasa. Na konci 16. století se k němu dostal další významný rod Lubomirski. Každý z majitelů ho postupně zveleboval. Nakonec zámku vtiskli silný barokní charakter, díky čemuž se stal nejvýznamnější památkou tohoto druhu v Polsku.
V průběhu dějin byl zámek Wiśnicz párkrát poškozen. Nejtěžší zkoušku zažil v roce 1831. Všechny jeho prostory téměř shořely a jednotlivé budovy byly neobyvatelné. Kvůli tomu odtud odešli poslední majitelé, kteří již nechtěli investovat do další údržby a přestavby rozsáhlého areálu. Zámek proto začal pustnout a postupně přišel o své kouzlo. Opuštěná budova se zakrátko proměnila na ruinu, která naštěstí později dostala ještě jednu šanci. Hrad byl znárodněn po druhé světové válce. Rekonstrukce se začaly v roce 1949 a řídil je Alfred Majewski. Hrad spolu s doprovodnými historickými poklady Nowy Wiśnicze vytváří jedinečný orientační bod bohatý na uměleckou i historickou rozmanitost.
Strašidelný zámek
Zámek i v dnešní době láká návštěvníky i kvůli strašidelným historkám. Legendární je návštěva polské Báthoryčky i duchové, kteří mezi zdmi zámku nevědí najít klid.
Královna horší než Báthoryčka
Zámek Wiśnicz postupně nabíral na oblíbenosti a do jeho prostor často zavítalo mnoho vzácných návštěv. Jedna z nich znamenala pro domácí obzvlášť velkou poctu, ale zároveň i trápení. V 16. století se přišla podívat na své poddané královna Bona Sforza, která byla známá svou krutostí. Podle legend byla na služebnictvo ještě krutější než Alžběta Báthory. Své pověsti nezůstala nic dlužná ani během pobytu v Nowém Wisniczi. Jedna z věží měla jen rovnou střechu a po jejím lemu nebyly žádné zábrany. Královna chtěla, aby tam přesto drželi její vojáci stráž. Díky tomu údajně nemohli usnout, protože jeden chybný krok by znamenal jejich smrt. Bone Sforza to však přesto nestačilo. Jednou donutila strážníky, aby jí na tuto terasu přivedli její koně. Jelikož to byla nebojácná žena, na jeho zádech jezdila těsně u kraje a svým vojákům demonstrovala, že se nemají čeho strachovat. Mnozí lidé proto o ní říkali, že byla spřažená s ďáblem a kolem sebe sela pouze zlo.
Nádherná svatební kaple
Wiśnicz je oblíbeným místem pro zamilované páry. Ty vyhledávají jeho romantické prostory k pořádání svateb. Pronajmout si mohou prakticky kteroukoliv část zámku. Nejčastěji využívají kapli, která má nádherný strop s drobným ornamentálními zdobením. Během léta Můžete spojit sňatek s posezení ve venkovních zahradních prostorech pod širým nebem.
Zámek – otevírací doba
Turistická sezóna: duben – říjen
– pondělí – zavřeno
– od úterý do pátku od 8: 00-16: 00
(prohlídky s průvodcem v 8:30, 9:30, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30)
(od 1. července do 31. srpna v pátek, hrad je otevřen do 17:00) Poslední vstup s průvodcem v 15:30)
– soboty, neděle a svátky z 10: 00-18: 00
(prohlídky s průvodcem v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30)
Mimo sezónu: listopad – březen
– pondělí – zavřeno
– od úterý do pátku od 10: 00-16: 00
(prohlídky s průvodcem v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30)
– soboty, neděle a svátky z 11: 00-15: 00
(prohlídky s průvodcem v 11:30, 12:30, 13:30)
Přidat komentář