• Menu
  • Menu

Maják a Fort Gerharda Svinoústí – Polsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Maják a Fort Gerharda Svinoústí – Polsko

Gerharda a maják ve Świnoujście

Velmi chladno a nevlídno, když jsme dorazily k majáku a východní pevnosti  Fort Gerharda ve Svinoústí. Nikde ani živáčka, je asi zavřeno /není sezóna/ a za chvíli bude tma. Pokračujeme k řece a pak dále do lesa, kde jsou volně přístupné další forty a vojenské objekty.

Milovníci vojenské historie a techniky by se tady cítily dobře, my máme trochu sevřená hrdla. Náš průzkum je rychlý, v lese to klouže a když Sára zmizí v podzemní chodbě vojenského bunkru, je mi ouvej. Navíc přijíždí parta polských mladíků. Slušně pozdraví a je vidět, že to jsou především nadšenci, kteří tady asi budou nocovat.

Fort Gerharda Svinoústí

Maják Svinoústí (Świnoujście)

První maják byl postaven v roce 1805 na začátku vlnolamu z desek a zrcadel. Majík zničila bouře. V roce 1826 zde byla   postavena nová ocelová konstrukce (12,56 m.

Současný maják byl postaven v roce  1854-1857.  Na tu dobu moderní maják , vybavený Fresnelovou čočkou první třídy a zdrojem bálého světla byl plamen řepkového oleje ze čtyř knotů. Dosvit 24 námořních mil. Nový maják byl postaven z důvodu nárůstu lodní dopravy v průlivu Svina a přístavu Svinoústí.

maják a muzeum ve Svinoústí

 Z čtyřboké 22,8 m vysoké základny o průměru 8 m ukončené ochozem se zvedala osmiboká věž majáku, která se zužovala z průměru 5,60 m. Vlivem agresivního mořského počasí byly zdi, ale hlavně hrany věže narušeny, proto v letech 1902–1903 byla přestavěná a na osmiboké základně vyrostla nová válcová věž.

Na konci 2.svět.války,  v důsledku bombardování přístavu spojeneckými vojsky a pozdějšími přestavbami blízkého přístavu, byly narušeny zdi majáku. V roce 1959 byla provedena injektáž prasklin.

V letech 1996–2000 byla provedena generální oprava a 5. srpna 2000 byla věž zpřístupněna veřejnosti. Za dobré viditelnosti je možné z majáku vidět na západě 45 km vzdálený maják Greifswalder Oie v Německu.

V letech 1958–1997 maják sloužil zároveň jako radiomaják.

maják ve Svinoústí

Muzeum

Maják je ve správě Námořního úřadu (Urząd Morski) ve Štětíně.  V budovách majáku je umístěno muzeum majáků, námořní záchranné služby a námořní plavby. Maják je přístupný veřejnosti.

Maják je kulturní památkou zapsanou v seznamu kulturních památek Západopomořanského vojvodství pod číslem A-1390 z 26. července 1997

maják Stawa Mlyny Świnoujście – Svinoústí

text: Wikipedia

Fort Gerharda

OSTBATTERIE (polsky Fort Wschodni nebo Fort Gerharda), zde je parkoviště, odkud můžete vyrazit na prohlídku fortu, který je otevřen celodenně od 15. dubna do 15. listopadu. Fort je ve velmi dobrém stavu, povrch je vyčištěný a celý je v rámci prohlídky volně přístupný. K vidění je původní kasematová baterie, která byla později z čelní strany obsypána zeminou a vytvořila tak jakýsi reduit fortu, postavení pro kanóny na valu s betonem zesílenými traverzami a velký muniční objekt v pravé části fortu. Uvnitř reduitu je k vidění výstavka militární, ale za pozornost stojí i objekt sám o sobě, především jeho komplikované cihlové klenby.

Fort Gerharda Svinoústí

Více o opěvněních a vojenské technice najdete zde: http://zapisnik.fortif.net/701446-opevneni-pristavu-svinousti/

Fort Gerharda Svinoústí

Opevnění ve Svinoústí jsou umístěna na obou březích Sviny.

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *