• Menu
  • Menu

Polský Balt autem 6 – Sopoty

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Polský Balt autem 6 – Sopoty

Přímořské a lázeňské středisko Sopoty

Aniž tušíme, jsme za chvíli v Sopotech.  Trojměstí  Gdyně, Soporty  a Gdaňsk na sebe totiž navazují. Máme hlad a moc se nám líbí čínská restaurace , kterou jsme při vjezdu do Sopot zahlédly. Otáčíme auto a za chvíli parkujeme před restaurací Liu Sopot /ul. Al. Niepodległości 924/. My si daly pouze rýži se zeleninou a skvělý Tom Yum a pěknou prasárničku ve formě smažených banánů a jablek. Vše výborné a pohled na okolní stoly dává tušit, že tady dobře vaří. Zaparkovat v Sopotech moc jednoduché není. Je sezóna, pěkné počasí a tak je všude plno. Je navečer a provoz houstne. Nakonec se nám podaří zaparkovat v jedné z postranních ulic u parku, odkud je to blízko na pláž. Přes park dojdeme k jednomu z vchodů na pláž. Nádhera, trochu to vypadá jak na pláži v Saint tropez. Slunečníky, hotely, vzadu už je vidět molo.

Pláž Sopoty

Pláž

Překvapuje nás, že na pláži není moc lidí i když sluníčko sálá. Těšily jsme se do vody, ale celý okraj pláže je pokryt smrdutou tmavou řasou. Jen několik úseků, které patří luxusním hotelům, je od řasy vyčištěných. Je to fujtajbl, pozorujeme lidi, kteří se snaží v smradlavém bahništi pádlovat. Na některých místech je několik odvážlivců i s dětmi ve vodě.

Pláž Sopoty

Grand hotel

Dojdeme až k molu. Nebe se zatahuje do temnoty, trochu to vypadá, že každou chvíli přijde bouřka. Před  kdysi nejluxusnějším a nejznámějším hotelem Grand (kde např. nocovali Charles Aznavour, Fidel Castro,  Marlen Dietrich, Greta Garbo, Charles de Gaulle a polský rodák Jan Kiepura,  Vladimír Putin, také Karel Gott nebo Helena Vondráčková) si dáme drink a pozorujeme   neopakovatelnou atmosféru a lidi.

Grand hotel Sopoty

Ulice Mariacka

Vstupujeme na promenádu,  která se táhne především ulicí  Bohaterów Monte Cassino, spíše známou jako  ulice Mariacka. Necháme se unášet a pohltit  davy lidí , krásou nabízených jantarových šperků, rukodělných  výrobků, umem pouličních umělců. Ulice, kde najdete kavárničky, cukrárny, muzea a galerie. Nemůžeme vynechat „ křivý dům“. V restauracích i luxusních obchodech je plno, procházíme kolem krásných domů a vil.

Sopoty

Křivý dům

Zajímavostí a lákadlem pro turisty je dílo současné architektury – Křivý dům. Projekt budovy byl zpracován na základě návrhu Jana Marcina Szancera a Pera Dahlberga – švédského kreslíře žijícího v Sopotech.

Křivý dům Sopoty

Sopoty

Sopoty, polsky Sopot (kašubsky Sopòtë, Copòtë nebo také Sopòt nebo Copòt, což znamená „bláto“německy Zoppot) je město v severním Polsku v Pomořském vojvodství u Gdaňského zálivu Baltského moře mezi městy Gdaňsk a Gdyně se kterými tvoří tzv. Trojměstí. Přímořské středisko a lázeňské  je nejen v Polsku pojmem. První zmínka o Sopotech pochází z 5. března 1283, kdy Mstivoj II. daroval malebnou vesnici zvanou Sopoty cisterciáckému řádu z gdaňské Olivy. Sopoty jsou také známé pořádáním festivalu International Song Festival, který je hned po Eurovision největší hudební soutěží v Evropě.

Pláž Sopoty

Známá je také  Sopot fontána s bromidovým pramenem, známým jako inhalační houba.

Molo

 Molo slouží  nejen jako přístaviště lodí (przystań morska „Molo” w Sopocie) a  marina, přístaviště jachet, ale je oblíbenou turistickou a relaxační zónou.  Dřevěné molo je dlouhé necelých 512 metrů, je  nejdelším dřevěným  molem v Evropě a také nejdelší molem na pobřeží Baltského moře. Dříve molo sloužilo  jako přístaviště pro velké výletní lodě (zejména v období mezi dvěma světovými válkami, lodě kotvily v určité vzdálenosti od mola a cestující byly mezi molem a výletní lodí převáženi loděmi) a také pro hydroplány (v roce 1923). Na molu se konají kulturní akce, najdete zde kavárny s výhledem na Gdaňský záliv. Historie mola sahá do 20. let 19. století. Tehdy byl postaven dřevěný můstek a těšil se tak veliké oblibě, že byl postupně zvětšován. Zajímavostí je, že od prosince do března bývá u mola a v jeho okolí zprovozněno kluziště. Oblíbená je vyhlídka z majáku.

Molo Sopoty

Vstup na molo je zpoplatněný od dubna do září. Vstupné je 9 PLN.

Pláž Sopoty – molo

Směr Gdaňsk

Je téměř 23 hodin, vracíme se k autu. Právě teď vyjíždějí desítky aut zpět do svých domovů, hotelů a resortů. Sopoty , to by chtělo návštěvu na  několik dní  i za těch několik hodin  nás ale okouzlily. My jsme trochu bezradné, tady není, kde zaparkovat na spaní. Dáváme do navigace Gdaňsk – park Ronalda Regana a vyrážíme.

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *