• Menu
  • Menu

Pomník Emy Destinové

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Pomník Emy Destinové

Ema Destinvá a Třeboňsko

Pokud se pohybujete v oblasti  Třeboňska v blízkosti některých z jihočeských rybníků, ať už na kole , po svých nebo autem, zastavte se chvíli na břehu Nové řeky asi půl kilometru od Stříbřeckého mostu . Tady asi 200 m od hlavní cesty stojí malý žulový  pomníček naší velké pěvkyně Emy Destinové . Zemřela v lednu r. 1930 na mozkovou mrtvici. Pomníček  nechal vybudovat po její smrti  přítel statkář Vladimír Hofbauer ze Stříbřece. Opodál stojí památný strom – dub letní. Do jeho kůry jsou zasazeny obrázky pěvkyně.

Památný strom s fotografiemi Emy Destinové
Památný strom s fotografiemi Emy Destinové

Čtyřverší na jejím pomníčku u Nové řeky :

„ Žijící, jež smíte dosud všechny tyto krásy smavé zřít,
vzpomeňte si při přeletu sněhobílých ptáků samot duše mé,
jež dozajista vtělena do některého z nich ,
znovu vždy se vrací v místa štěstí svého zašlého.“

Ema Destinová

Ema Destinová, původním jménem Emílie Pavlína Kittlová.   (1878 Praha – 1930 České Budějovice) – pěvkyně světové úrovně, herečka, spisovatelka. Ema Destinová byla členkou Národního divadla v Praze, Dvorní opery v Berlíně a Metropolitní opery v New Yorku. Vystupovala po celém světě v operách mnoha známých hudebních skladatelů. Mezi nejvýznamnější role patří Mařenka z Prodané nevěsty, Milada z opery Dalibor, Aida, Carmen, Salome a další.

Milovala přírodu a rybaření na Třeboňsku. Na zámku ve Stráži nad Nežárkou k němuž později přikoupila mlýn a vilu, a ke kterému patřily lesy, několik rybníků, pivovar a lihovar, se usídlila již na vrcholu své slávy a díky ní je městečko v kulturních kruzích známé dodnes. Zde také napsala román Ve stínu modré růže o životě předchozích majitelů Stráže. Celý život toužila po lásce, v r. 1923 se dokonce vdala za mnohem mladšího muže zcela jinak založeného než ona. Manželství se nevydařilo, Destinová se stále více stranila lidí a obracela se k přírodě.

Stezka Emy Destinové

Na Třeboňsku se nachází celá řada naučných stezek. které vás provedou jihočeskou krajinou a prostřednictvím informačních tabulí vám podají zajímavé informace o Třeboňsku. Jednou z nich je právě Stezka Emy Destinové. Téměř k pomníku se dostanete i autem.

Nová řeka
Nová řeka

Stříbřec – vesnice uprostřed třeboňských rybníků. Mezi nejstarší stavení patří původně zemanská trvz, později statek rodiny Hofbauerů, který Ema Destinnová často navštěvovala.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *