• Menu
  • Menu

Wieliczka – solný důl

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Wieliczka – solný důl

Světově proslulý solný důl Wieliczka 

Polský důl na sůl,  který jsme navštívili, je jediným dolem na světě, který  bez přerušení fungoval  od středověku až do současnosti. Důl o devíti patrech, který sahá od 64 m až  do 327 m hloubky a asi 300 km chodeb. Je zde na 3 000 komor, jejichž objem je skoro 8 miliónů m3 ( přesněji 7, 5 mil.) Se svým důlním systémem  je Wieliczka  názorným příkladem všech jednotlivých a postupných etap rozvoje hornické techniky. Začátky dolování spadají do 13 .století a těžilo se tady až do roku 1996. 26 miliónů krychlových metrů  dobyté a odpařené soli  je jasným důkazem obrovských prostor, které zde za staletí vznikly.

Wieliczka - solný důl, UNESCO
Wieliczka – solný důl, UNESCO

Solné kaple i sochy

K tomu všemu kaple, sochy , reliéfy , lustry ze soli. Nádhera! Celý  solný komplex, včetně obrovských sálů a uměleckých unikátů, které ze soli vytvořili horníci,  je opravdu  neskutečné dílo! Důl byl již v 15 .století významným návštěvním sídlem. Šlechtici sem vodili své význačné hosty. Za války zde Němci měli válečnou výrobu.

Skvosty vytvořené ze soli, to je mimo jiné 19 sálů a komor 

Mě nejvíce ohromil prostor kaple sv. Kingy, která je patronkou polských horníků. Tato kaple  se hloubila včetně výzdoby 30 let ( 1895-1927). Stěny zdobí sochy ve výklencích a celý prostor je osvícen nádhernými křišťálovými ( solnými) lustry. Také je zde možno obdivovat   nádherný  oltář Poslední večeře  , vytvořený podle známého díla malíře da Viciho. Tento obrovský sál má rozměry (54,17,12) metrů. Sál slouží nejenom k velmi oblíbeným svatebním obřadům, ale pořádají se zde unikátní hudební koncerty a představení.

lustry ze soli
lustry ze soli

Kaple sv. Antonína se třemi oltáři a  sochou  krále Augusta II Saského, vytesanou z křišťálově čisté soli

Komora Michalovice – sůl zde má zelenou barvu a stěny jsou  místy mohutné až 34 m.

Komora Janovice – zde uvidíte výjevy legendy o Kinze ( dcera uher. Krále Bély)

Koperníkův sál – zde  se sochou slavného astronoma .

Solná jezera

Spálená komora – tady uvidíte jak horníci pracovali při spalování důlních plynů

Wieliczka - solný důl, UNESCO
M. Koperník – Wieliczka – solný důl, UNESCO

 

Sanatorium a léčba cest dýchacích i kožní onemocnění

V dole je také část, která slouží pro léčebné účinky – sanatorium  cest dýchacích, alergií  a kožních onemocnění.- Od roku 1965 je k léčbě používáno vhodné mikroklima  odpařování soli a vysokého obsahu jódu

Trasa prohlídky vede  solnými stezkami, které zde byly vytvořeny  v 19 století, prohlídka trvá 120 minut. Je zde teplota kolem 13-16 stupňů a tak je dobré se teple obléknout. Ujdete téměř 3 km. Prohlídka je možná pouze s průvodcem, pro turisty jsou přístupná pouze 3 patra.

Kino, které vás seznámí blíže i v prostorách pro návštěvníky nepřístupných, je v jedné z podzemních místností.

Protože je možné použít i výtah, je trasa přístupná i vozíčkářům. Po sejití 3 pater vyjedete nahoru výtahem . No, pro některé to byl docela hororový zážitek.

Wieliczka UNESCO

UNESCO je tento unikátní důl zapsán od roku 1978 a každoročně sem přijede téměř 1 milión turistů z celého světa. Důl  navštívili známe osobnosti „ ruský car Mikuláš, císař František Josef I., hvězdář Kopernikus, básník Goethe, známý skladatel Frederick Chopin, papež Jan Pavel II. ale třeba i americký prezident Bill Clinton.

Důl leží nedaleko Krakova ( cca 15 km) . Jezdí sem nejenom zájezdové autobusy, ale z Krakova sem dojedete autobusem č. 304.

Vstupné je : od  zlevněných 35 zlotých po 133 zlotých za rodinnou vstupenku)

Provoz : 1.5-   31.10 : 7.30 –  19.30

             2.11. – 31.3  : 8.00  – 17.00

Wieliczka - solný důl, UNESCO
Wieliczka – solný důl, UNESCO

Při několikadenní návštěvě Polska jsme dále navštívili koncentrační tábor Osvětim a dále pak krásné město Krakov,  kde jsme mimo celé historické jádro města také obdivovali  hrad Wawel a další pamětihodnosti Polska , jako např. klášter  Kalwaria Zebrzydowska.

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *