• Menu
  • Menu

Dobrý duch hor – PRADĚD

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Moravskoslezský kraj » Dobrý duch hor – PRADĚD

Uběhlo teprve několik hodin, co jsme přivítali Nový rok. Počasí pro nás připravilo sluníčko a  pozvánku na lákavý výlet. Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku ( 1491m) a nejvyšší hora Moravy a pátá nejvyšší v České republice. Praděd je celoročně oblíbeným turistickým cílem, leží na historické zemské hranici Moravy a Slezska, v dnešní době tudy prochází hranice Moravskoslezského i  Olomouckého kraje. Praděd se pyšní prvenstvím – je zde nejvyšší pevný bod v České republice. Televizní  vysílač s rozhlednou, který zde stojí, je vysoký 162 m. Vrchol této stavby je teda ve výšce 1653 m !

Televizní vysílač a rozhledna na Pradědu
Televizní vysílač a rozhledna na Pradědu

Stará vatra, tak říkali Pradědu slovanští usedlíci a na vrcholu zapalovali signální ohně vždy, když se dop země blížil nepřítel.  Jméno Praděd není původní jméno, v r. 1377 bylo jméno hory Keylichter Schneeberg- sněžná hor, Sněžník, Sněžka. V r. 1611 se uváděl název Keslichter Berg (Klínovcová hora), v 18. století Nisser Schneeberg (Niská Sněžka), v 19. stol Sněžka nebo Weisenberská Sněžka , ale zárověň také ALTVATER (starý otec, děd), v r. 1841-46 Vaterberg (Otcova hora). Český překlad PRADĚD je známý od r. 1848.

Do Malé Morávky přijíždíme autem a odsud  kyvadlovým autobusem na Ovčárnu. Odtud je to na Praděd 3,5 km.Výhledy, panoramata a neskutečné počasí! Odsud je vidět i na  jeden z divů Česka, Dlouhé stráně. Až na ten ledový vítr, cesta probíhá v pohodě. Náročnost výstupu je  velmi lehká a tak jsme brzy na vrcholu. Pohádkově zasněžený výhled, svačina a trochu teplého čaje z termosky. Je nás pět ženských, od hlavy až k patě jsme oblečené do  hřejivých kabátů, bund, péřových sukní i barevných návleků – švédské firmy Skhoop. Tak ještě pár fotek a fičák nás popohání na cestu zpět. Podle rozcestníku odbočujeme směr  Švýcárna. Za chvíli jsme tam. Chata praská ve švech, je tu hodně běžkařů. Dáváme si tady oběd, točí tady pivo Radegast. Venku se čerti žení. Začalo pršet a voda na všem hned namrzá. Z ovčány nám ujel autobus a tak v ledových krustičkách dojdeme až do  Malé Morávky.Úžasný výlet!

cesta na Pradě
cesta na Praděd

Turistická chata Švýcárna

Turistická chata Švýcarna byla postavena již v roce 1887  a je jednou z nejstarších budov v oblasti Jeseníků.  Její historie, ale  sahá ještě hlouběji. Švýcárna je ukázkovým příkladem přeměny pastevecké salaše na klasickou horskou chatu. Dnes slouží  Švýcárna jako spolehlivá základna pro milovníky horské turistiky a lyžování. Od chaty vede celá řada turistických cest: Hlavní hřebenová trasa(červená značka) vede z Červenohorského sedla kolem Švýcárny na Praděd, k Ovčárně a dále až k chatě Alfrédce na jižním konci Hrubého Jeseníku nebo od Barborky do Karlovy Studánky. Modrá značka pak údolím Kamenáče přes Vysoký vodopád do Bělé. Žlutá značka vede přes Videlské sedlo kolem Orlíka a Kazatelen až ke známému penzionu Rejvíz. Opačným směrem pak zelená značka klesá do Koutů nad Desnou. Celková kapacita chaty činí 48 lůžek ve dvou, tří, sedmi, osmi a deseti lůžkových pokojích.

Švýcárna
Chata Švýcárna

Skiareál Praděd

Lyžařský areál Praděd – nazývaný „Moravským ledovcem “ láká  svými přírodními krásami a vynikajícími sněhovými podmínkami . Okolní terény uspokojí příznivce sjezdového i běžeckého lyžování od konce října do konce dubna. Vhodné podmínky zde najdou jak začátečníci, tak také pokročilí lyžaři. Na severních svazích Petrových Kamenů je nejvýše položené středisko v ČR : 1235 – 1445 m n.m.

Roku 1990 byla vyhlášena národní přírodní rezervace Praděd ( 2031,40 ha), tato obrovská plocha leží v nadmořské výšce od 820-1491 m.

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *