• Menu
  • Menu

Podolí – výlet kolem Vltavy

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Podolí – výlet kolem Vltavy

Procházka od Branických skal přes Podolí  k  Železničnímu mostu je mou oblíbenou trasou. Slunečný podzim má kouzlo možná největší. Zastávka ve Žlutých lázních, místo terasy plné návštěvníků červený koberec plný listí. U Vltavy kačky čekají na nějakou tu  dobrotu, lidí je zde poskrovnu.

Žluté lázně
Žluté lázně

Kolem řeky

Pokračuji dále kolem Plaveckého stadionu v Podolí, které bylo vybudované v bývalém podolském lomu v letech 1961-65 podle plánů Richarda Ferdinanda Podzemného a Gustava Kuchaře. Proti Plaveckému stadionu scházím k řece a jdu kolem zakotvených lodí směrem k přístavu. Nádherná procházka, tady je už lidí hodně.

Podolí
Podolí

Český Yacht Klub

Pokračuji dále po ostrůvku až dojdu až k uzavřené bráně českých jachtařů, kde se nachází  kolébka organizovaného jachtinku v zemích koruny české Český Yacht Klub, jeden z nejstarších jachetních klubů ve střední Evropě. Byl založen v roce 1893 velkým sportovcem Josefem Rősslerem-Ořovským. Je odtud vidět Vyšehrad, brána klubu je pro veřejnost zavřená, škoda. Rodištěm českého jachtingu je právě Podolí, známé svou vorařskou minulostí. Proti vorařskému kostelíku ze 14. století stojí unikátní celodřevěná třípatrová loděnice Českého Yacht Klubu, postavená r.1912 na hrázi podolského přístavu, pod ochranou skály, na které stojí památný Vyšehrad. Loděnice se stala další historickou památkou této části Prahy.

vodárna Podolí
vodárna Podolí

Vyšehrad a Kovařovicova vila

Jdu zpět, pohled na jednu z nejvýraznějších pražských průmyslových staveb,  krásnou Podolskou vodárnu. Monumentální novoklasicistní architektura komponovaná do celistvých bloků byla postavena na místě staré vodárny z konce 19. stol. v letech 1927 -29, podle projektu Antonína Engela. Projdu kamennou branou pod majestátným Vyšehradem, kolem kubistické Kovařovicovy vily směrem k železničnímu mostu. Parníky i lodě na Vltavě dodávají místu romantický nádech.

Vyšehrad
Vyšehrad

Puro Gelato na Výtoni

Krásný výlet končím skvělou kávou a lahodnou zmrzlinou v cukrárně Puro Gelato na Výtoni, kde mám sraz se Sárkou a Jéňou!

Podolí

Podolí – katastrální území a městská čtvrť na pravém břehu Vltavy mezi Vyšehradem a Braníkem asi 4 km jižně od historického centra. Starobylá osada Podolí se poprvé uvádí listině vyšehradské kapituly v r. 1222.

Výtoň
Výtoň

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *