Je leden, venku mrzne a i Praha dostala další sněhovou nadílku. Člověk by raději seděl někde v teplíčku u krbu se sklenkou svařeného vína. Slunce na naše rozhodnutí čekat nebude. A tak rychle ven! Volba je Vyšehrad. Obloha začíná mít kovovou barvu, měsíc se pomalu kulatí do tvaru úplňku. Je tu až zlověstné ticho. Cestou potkáme jen pár nadšenců. Dívky, které sem chodí udržovat linii /nevím jestli by měly tady takhle za šera samy pobíhat?). Udělat si vycházku na Vyšehrad je vždy zážitek!
Bazilika sv. Petra a Pavla
Kapitulní chrám sv. apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě ve své nynější podobě je trojlodní pseudobazilika s kaplemi při bočních lodích, s hloubkovým trojboce uzavřeným kněžištěm se sakristií a kaplí na bočních stranách. Po stranách průčelí stojí dvojice věží. Fasády kostela mají náročnou novogotickou úpravu. Bohatě je upraveno zejména průčelí s portály a věže.
Vyšehradský hřbitov a Veleslavín
Na vyšehradském hřbitově na nás dýchá historie našeho národa. Náhrobky i symbolické hroby se předbíhají jmény velikánů. Od 19. století je zde pohřebiště nejvýznamnějších českých osobností s nejvýznamnější hrobkou Slavín. Jmenovat všechny by trvalo dlouho. Jenom pro představu: Jaroslav Heyrovský, laureát Nobelovy ceny, Jan Evanelista Purkyně, František Křižík, architekt Josef Gočár, Dr. Milada Horáková, Petr Zenkl, herci Vlasta Burian, Vlasta Fabiánová, Zdeněk Štěpánek, spisovatelé, Vítězslav Nezval, Karel Čapek, Karel Hynek Mácha, sochaři, Josef Václav Myslbek, Jan Štursa, Karel Purkyně, Vojtěch Hynais, Alfons Mucha a jiní.
Foto: Jan Schlitz
Přidat komentář