• Menu
  • Menu

Vyšehrad v zimě

Je leden, venku mrzne a i Praha dostala  další  sněhovou  nadílku. Člověk by raději seděl někde v teplíčku u krbu se sklenkou svařeného vína. Slunce na naše rozhodnutí čekat nebude. A tak rychle ven! Volba je Vyšehrad. Obloha začíná mít kovovou barvu, měsíc se pomalu kulatí do tvaru úplňku.  Je tu až zlověstné ticho. Cestou potkáme jen pár nadšenců. Dívky, které sem chodí udržovat linii /nevím jestli by měly tady takhle za šera samy pobíhat?). Udělat si vycházku na Vyšehrad je vždy zážitek!

Vyhlídka na Prahu z Vyšehradu
Vyhlídka na Prahu z Vyšehradu

Bazilika sv. Petra a Pavla

Kapitulní chrám sv. apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě ve své nynější podobě je trojlodní pseudobazilika s kaplemi při bočních lodích, s hloubkovým trojboce uzavřeným kněžištěm se sakristií a kaplí na bočních stranách. Po stranách průčelí stojí dvojice věží. Fasády kostela mají náročnou novogotickou úpravu. Bohatě je upraveno zejména průčelí s portály a věže.

Bazilika sv. Petra a Pavla Vyšehrad
Bazilika sv. Petra a Pavla Vyšehrad

Vyšehradský hřbitov a Veleslavín

Na vyšehradském hřbitově na nás dýchá historie našeho národa. Náhrobky i symbolické hroby se předbíhají jmény velikánů. Od 19. století je zde pohřebiště nejvýznamnějších českých osobností s nejvýznamnější hrobkou Slavín. Jmenovat všechny by trvalo dlouho. Jenom pro představu: Jaroslav Heyrovský, laureát Nobelovy ceny, Jan Evanelista Purkyně, František Křižík, architekt Josef Gočár, Dr. Milada Horáková, Petr Zenkl, herci Vlasta Burian, Vlasta Fabiánová, Zdeněk Štěpánek, spisovatelé, Vítězslav Nezval, Karel Čapek, Karel Hynek Mácha, sochaři, Josef Václav Myslbek, Jan Štursa, Karel Purkyně, Vojtěch Hynais, Alfons Mucha a jiní.

Foto: Jan Schlitz

Vyšehrad v zimě
Vyšehrad v zimě

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *