• Menu
  • Menu

Prátr, Vídeň

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Prátr, Vídeň

Něco takového jako naše Matějská pouť, tak na mě působila návštěva ve vídeňském Prátru, který se prezentuje jako tradiční celoročně otevřený lidový zábavní park. Atrakce, herny, stánky se zmrzlinou a restaurace jsou na místě bývalé císařské obory, kterou nechal občanům Vídně zpřístupnit Josef II., v provozu již od roku 1766. V současné době je park otevřen 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Do areálu se dostanete, aniž byste museli zaplatit nějaké vstupné. Za návštěvu atrakcí pak zaplatíte od 1,5 euro do 5 euro. V parku funguje i vláček, kterým se můžete provézt po 4 km dlouhé okružní trase přes dostihovou dráhu, cyklistický ovál až k fotbalovému stadionu.

Symbolem Prátru, ale i celé Vídně, je místní obří kolo (Riesenrad), které postavil anglický inženýr Walter Basset mezi léty 1896-1897. I přesto, že byly veškeré vagóny a celé hnací ústrojí v roce 1945 zničeny ohněm a bombami, přežilo vídeňské kolo všechny přírodní katastrofy i válečné konflikty a funguje s malými úpravami dodnes.

Prátr
Prátr

Obří kolo své návštěvníky láká hlavně na úžasnou panoramatickou jízdu. Z výšky 64,75 m budete mít Vídeň opravdu jako na dlani. Dospělí za tento zážitek zaplatí 9 euro, děti 4 euro, studenti a senioři 8 euro. Otevřeno zde mají stejně tak jako v celém Prátru celoročně. Přesná otvírací doba se odvíjí od ročního období (většinou od 9:00 – 21:45).

Já jsem Prátr navštívila společně se svým kamarádem, který miluje horské dráhy a je schopný objet kus Evropy za účelem vyzkoušení nějaké vyhlášené atrakce. Mě samotnou atrakce typu „Matějská pouť“ nikdy pořádně nebavily. Razím heslo, že adrenalinu si v běžném životě užiji až až, a tak si nepotřebuji něco dokazovat na obřích kolech, rychlých horských drahách nebo na vystřelovacích koulích.

Jenže když už navštívíte Prátr, alespoň na jednu atrakci byste se měli jít podívat. Já jsem zvolila tu nejhorší (alespoň z mého pohledu nejhorší) – Boomerang. Jedná se o horskou dráhu, jejíž projetí netrvá nijak dlouho, zato je opravdu výživné. Za 5 euro jsem zažila přibližně 2,5 minut hrůzy a pocitu, že umírám.

Boomerang
Boomerang

Jízda začíná nevinně- vláček vás vyveze na nejvyšší bod atrakce a pak to začne. Prostě vás pustí, a vy se pak šílenou rychlostí řítíte nejdřív normálně, pak hlavou dolů, pak to s vámi cukne, a pak už raději zavíráte oči. To vše ve chvíli, kdy se dostáváte už do černého tunelu a na konec atrakce. Jenže to není konec, ale jen první část. Tu stejnou trasu absolvujete ještě jednou a hezky pozpátku. Opravdu nedoporučuji dát si před návštěvou nějaké větší jídlo. S velkou pravděpodobností by skončilo na zádech vašich spolujezdců.

Konečně se atrakce zastavila. Na mém obličeji ztuhlém křečí, drkotajícími zuby a neschopnosti se pohnout bylo jasně patrné, jak na mě kratinká jízda zapůsobila. Konečně jsem mohla vstát a vystoupit z vláčku. Schůdky jsem zvládla jen s přidržováním se zábradlí. „Nikdy víc,“ vypadlo ze mě a můj kamarád jen úsměv od ucha k uchu. Hold někdo má raději adrenalin v horách, někomu vyhovuje horská dráha. Já jsem si jen potvrdila, že adrenalinové atrakce opravdu nejsou moje.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *