• Menu
  • Menu

Přírodní rezervace Kobylí draha

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Přírodní rezervace Kobylí draha

Procházka nad řekou Vltavou

Je únor a  slunečný víkend. Po mrazivých dnech naskočilo jaro. Neplánovaně se vydáváme po stezce kolem Vltavy za Štěchovickým mostem vlevo. Na vyhřáté lavičce si dáme přinesené jídlo, užíváme paprsků a pohled na řeku nás uklidňuje. Lidí tady je tak akorát. Pokračujeme k  vodní elektrárně ve Štěchovicích, pak dále za přehradu a aniž by jsme tušili cesta pokračuje dál.

k vodní elektrárně ve Štěchovicích

PR Kobylí draha

Cedule nás upozorňuje, že jsme v přírodní rezervaci.  Jedná se  o skalnatý pravý svah údolí Vltavy v délce 1,8 km nad dolní částí přehrady Štěchovice. Jdeme zpočátku lesem, pokračujeme podél skal z jedné a podél řeky z druhé strany. Je tu překrásně, krása a klid. Sem tam je slyšet pádlo, které cákne o hladinu, někteří už natěšení vyrazily na loďce na řeku.

Kobylí draha PR

Je tu i několik chatařů, kteří se připravují na sezónu. Když se přibližujeme ke skalám, jsme chvíli i na výhledech nad řekou. Krása. Na druhé straně přes řeku se ozývají hlasy, je to stezka Svatojánské proudy, kde jsme také před časem byli. Jdeme až do míst, kde proudy tající vody rozbahnili kamenitou stezku. Pokračují jen někteří. Je tu sice provaz, ale nejsme úplně vybaveni a také se už bude stmívat, tak se pomalu vracíme.

Kobylí draha PR

Přírodní rezervace Kobylí dráha byla vyhlášena roku 1989. Rezervace se rozprostírá u obce Hradištko podél břehu štěchovické přehrady. Záměrem přírodní ochrany jsou zakrslé a suťové Doubravy, skalní stepi a habřiny. Samotné území v rezervaci je tvořeno z velké části kaňonovitým srázem.

Kobylí draha PR

Skaliska, která tvoří část přírodní rezervace, byla původně vyšší, než je tomu dnes. Jejich výška ale byla zmenšena stavbou a následným napuštěním vodní nádrže Štěchovice.

Skály, které jsou obnaženy na stěnách kaňonu Vltavy, jsou tvořeny proterozoickými sopečnými horninami jílovského pásma. Jedná se převážně o metabazity, ale místy se nacházejí i horniny s vyšším obsahem oxidu křemičitého. V některých částech chráněného území se vyskytuje kamenné moře.

Kobylí draha PR

Hradišťko pod Medníkem se nachází ve Středočeském kraji, okres Praha –západ.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *