• Menu
  • Menu

Přírodní stezka Údolí ticha

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Přírodní stezka Údolí ticha

Přes trampskou osadu RICATADO

Je zataženo, nechce se nám sedět doma a tak vyrážíme na malý výlet na Křivoklátsko. Cílem cesty je Údolí ticha. Parkujeme ve vsi  Březová. Odtud pokračujeme po žluté turistické značce  do údolí. Pod elektrickými sloupy se točí cesta až k brodu u  Pařezového potoka.

Údolí ticha

Tady začínají první chaty. Jsme v osadě RICATADO. Voda v potoce zurčí, do toho se ozývají ostré zvuky křovinořezu. Malebná osada , místy se jde přes můstky a pokračujeme stále po žluté údolím, lesem i úbočím,  kde se objevují   skaliska a další zurčící vodopády na potoce. Těžká obloha možná každou chvíli spustí slejvák, je jak v prádelně.  V některých místech jsou na potoce krásné velké tůně a tak neváháme a do jedné se na rychlo ponoříme. Úžasné osvěžení.  Na konci stezky jdeme do Březové po silnici. Auta tady jezdí dost ostře, tak možná příště raději zpět přes údolí.

Údolí ticha

Trasa není vhodná pro kočárky a lidi s postižením pohybového  ústrojí ani pro cyklisty.

Naučná stezka Údolí ticha

Naučná stezka Údolí ticha je věnována fauně a flóře CHKO Křivoklátska. Patří do mezinárodní sítě biosférických rezervací UNESCO. Turistická stezka vedoucí od Stroupinského Mlýna nedaleko obce Hředle k rozcestí Pod Kamencem nedaleko Kublova, celou cestu podél Pařezového  a posléze Kublovského (Lučního)  potoka. Stezka  má 11 zastávek. Vytvořena byla v roce 2001, obnovena v roce 2008. Tvůrce stezky: ing. Pavel Votruba, Emil Šnaidauf.

Údolí ticha

Osada RICATADO

Romantické a malebné údolí lákalo první trampy a osadníky křišťálově čistou vodou pstruhového potoka, který pramení v okolí posvátné hory. Počátky trampingu v tomto krásném údolí sahají ještě před rok 1930, kdy první mladí trampové a sokolové sem jezdili tábořit „pod širák“ i pod stan na staré tábořiště ů U tří smrků“. První chata i s volejbalovým hřištěm zde byla postavena v r.1933. Jmenovala se Port Igarka a jejímu okolí se říkalo Údolí oddechu. Hrál se zde výborný volejbal a později i nohejbal a ping pong. Do r. 1941 zde stály již 4 chaty, kterými byla založena osada RICATADO. Nyní je zde 40 chat. Romantické éra skončila elektrifikací osady a „stařičký šerif“ si v osadní kronice jen smutně povzdechl místo aby pročistil pistole a sfoukl dým nad „ falešnými hráči“.

RICATADO

A proto jako malá úlitba Bohu přichází tato chráněná naučná přírodní stezka podél potoka od „Kamence“ až ke Stroupinskému mlýnu aby elektrická revoluce ani osadní rada nezničily potok a nezahubily život v něm ani v jeho okolí…/text cedule v osadě/ Ricatado/,

RICATADO

 

Nedaleko lokality jsou další zajímavá místa k návštěvě: dominanta kraje hrad Žebrák a Točník,  Vraní skála,  Velíz …

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *