• Menu
  • Menu

Rakousko v létě – jezera Toplitzsee a Kammersee

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Rakousko v létě – jezera Toplitzsee a Kammersee

Lodí po jezeře a  mlýn

Dnešní ráno je slunečné a tak začínáme den parádní koupelí v jezeře Grundsee. Plážičku máme jen pro sebe a  jezero je celé naše. Snídáme venku, povídáme a plánujeme dnešní den.  Přijíždí sympaťáci, Pavla a Michal a několik dalších aut. Kemp je za pár chvil úplně plný.

Grundlsee

Vyrážíme na procházku k jezerům Toplitzsee a Kammersee. Z osady Gössl, kolem kostelíku a nádhernou krajinou Mrtvých hor – Totes Gebirge, míjíme vpravo odbočku přes most k mlýnu a pokračujeme až k restauraci Fischerhütte am Toplitzsee. Cesta od našeho kempu u Grudlsee sem je asi 2 km a je schůdná pohodlně i pro kočárek.

cesta na Toplitzsee

Toplitzsee a Kammersee

Obejít jezero kvůli velmi strmým skaliskům  se nedá a tak volíme okružní plavbu lodí, která kotví přímo u restaurace. Máme štěstí, že několik míst na lodi, která právě vyplouvá zůstalo a paní, co tady plavbě velí ze břehu, nás uklidňuje ať si v klidu nastoupíme. Nastupujeme na dřevěnou loď /tzv. Plätten /, která vypadá spíše jako vor  a hodně  se podobá benátským gondolám.  Tyto tradiční lodě dříve jezdily po jezeře a sloužily k převozu různých nákladů.

Kammersee

Plavbu máme i s přednáškou, sice v němčině, ale nevadí,  stejně  si to náramně užíváme. Kolem nás se zjevují úžasné přírodní scenérie, vysoké skály, které se noří do jezera, úžasné zeleň, vodopády. Trochu se zatahuje a obloha nevěstí nic dobrého. Doplouváme až na konec jezera Toplitzsee, kde loď na chvíli zakotví. Dostáváme rozchod asi na 20 minut. Kdo chce, vydává se k dalšímu jezírku Kammersee, ke kterému vystoupáme po schodech po lesní pěšině a sestoupíme po pár minutách přes kopec a wau, další pohádkové jezero je před námi!

loď Toplitzsee

Urychlujeme odjezd, začíná poprchávat a za pár minut už leje! Na lodi je přesto dobrá nálada a úplně mokří připlouváme zpět. Jdeme do vyhlášené restaurace Fischerhütte am Toplitzse. Dáváme si dobrou polévku i pivko. Za hodinu je po dešti a tak vyrážíme zpět stejnou cestou, až ke konci cesty  odbočíme přes most a pokračujeme lesem až k odbočce ke  mlýnu. Voda po deštích hučí a z lesa kolem mlýna vychází pára.. Je to tu  tajemné  a krásné. Při menším stavu vody se tady i koupat, ale dnes asi není ten správný čas.

Ranftlmühle

Od mlýna je to k jezeru Grundlsee už kousek. Večer je moc pěkný a tak sedíme ještě s novými přáteli Pavlou a Martinem až do půlnoci / ale od 22 opravdu šeptáme, kolem je totiž tma a klid, ale když my si toho ještě potřebujeme tolik říci…Po dešti se dost ochladilo a tak ráno je jen nějakých 5 stupňů.

Ranftlmühle

Historický  vodní mlýn byl postaven v roce 1850 a pojmenován byl po vídeňském malíři Johannu Matthias Ranftl (1805-1854), který opakovaně navštěvoval v letních měsících jezero Grundlsee a mlýn. Mlýn se dříve jmenoval „Rotbart-Mühle.“

Ranftlmühle

Mlýn prošel v letech 2006 až 2011 rozsáhlou rekonstrukcí. Mlýnský blok z jedlového dřeva z bezprostřední blízkosti a pilíře nad mlýnským kolem byly v roce 2006 obnoveny. V květnu 2007 byla nově pokryta střecha. V zimě 2010/11 bylo mlýnské kolo obnoveno a v květnu 2011 znovu instalováno. Dodávka vody byla dokončena 11. června 2011.

Ranftlmühle

Restaurace Fischerhütte am Toplitzse

Restaurace je členem rybářských restaurací Solné komory. Sedět můžete se dá uvnitř, nebo je možnné sedět  na zahrádce, odkud je výhlede přímo na jezero.

Ranftlmühle

Jezero Toplitzsee

Pro svoji přírodní hodnotu  je jezero zařazeno pod ochranu Natura 2000. V hloubce od 20 metrů voda neobsahuje již téměř žádný kyslík, ale obsahuje sůl z místních skalních útvarů. Jezero díky nemíšení dvou vrstev vod má opticky hodně černé zbarvení.

Co ukrývá jezero?

V hloubce jezera jsou ukryty stopy Třetí říše a zůstávají předmětem spekulací. V letech 1943 – 1944 byla v jezeře testovací stanice, kde byly prováděny experimenty různých výbušných náloží a v různých hloubkách. Z odpalovacích ramp zde byly testovány také torpéda vyvíjená pro ponorky armády SS. V dubnu 1945 byly pod nejpřísnějším utajením a stráží SS do jezera potopeny desítky krabic. Objevovaly se i domněnky, že je v jezeře ukryto nacistické zlato, tzv. slavná Jantarová komnata. V roce 1959 se podařilo vytáhnout bedny s padělanými bankovkami určenými k destabilizaci britské ekonomiky.

V roce 1983 byl při potápěčském průzkumu objeven v hloubce 60 metrů nový druh červa Lumbricus cf. Polyphemus, kterému se dnes říká Toplitzseewurm. Byly zde objeveny také nové druhy bakterií. Další potápěčské pokusy nic významného zatím neodhalily, ale některé se již ani neuskutečnily.

cesta na Toplitzsee

Konzervující slaná voda a velká hloubka s množstvím napadaných stromů na dně v kombinaci nacistických experimentů s výbušninami budou stále podněcovat představivost něčeho ukrytého. Jezero Toplitzsee tak bude stále opředeno mýty. Vždyť potápění je zde z bezpečnostních důvodů stále zakázáno.

Jezero Kammersee

Je nejmenším jezerem a jediným, na které se nedostanete ani lodí .Od jezera Kammersee, můžete vidět vodopád padající ze strmé skalní stěny. .

Kammersee

Část textu: https://www.cestopisy.net/

 

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *