• Menu
  • Menu

Rakousko v létě – SALZWELTEN HALLSTATT

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Rakousko v létě – SALZWELTEN HALLSTATT

 Nejstarší solný důl na světě

Je první prázdninový den. Kolem 9. hodiny mi zavolá Ajka jestli s ní nechci odjet na týden do Rakouska. Cílem je Hallstattské jezero. /tady už jsme byly jednou během kovidu v roce 2020). Nějaké plány byly, ale tohle je výzva, která se neodmítá. Cestování s Ajčinou dodávkou je vždy dobrodružství. Trvá mi to asi tak půl hodiny a  rozhodnutí: jasně jedu! No a už to začíná. Vzít s sebou kolo, kde sakra seženu kolo? Sárka má jedno v garáži, tak super. Mám zabaleno rychlostí blesku, jen doufám, že mi toho Ajka půlku nevyhází. Já totiž všechno „nutně“ potřebuji a dodávka je docela velká. Vyrážet budeme kolem 17. hodiny, tak jen doufáme, že cesta bude z velké části průjezdná a nebudou kolony.

na cestě

Jako vždy, naše první zastávka je v Olbramovicích u naších milých přátel. Je už tma, ještě rychlé úplňkové vykoupání v  písníku u Budějovic, pak už překračujeme hranice a směr Hallstatt. Po půlnoci se nám podaří najít pěkné místo na spaní i s potůčkem.

na cestě V Olbramovicích – skvělé koláče na cestu

Ráno snídaně v jednom z rakouských městeček a pak už Hallstat.

Hallstatt

Hallstatt je archeologickým srdcem regionu světového dědictví. Nachází se zde nejstarší solný důl na světě. Historické centrum města má jedinečnou atmosféru s promenádou přímo na břehu Hallstattského jezera. Návštěvníky z celého světa přitahuje Hallstatt, aby navštívili jedinečná původní místa: domy uspořádané jako vlaštovčí hnízda mezi jezerem a horou, vysoké údolí se solnými doly, nádherné výhledy a kulturní památky, které vyprávějí tisíciletí.

Hallstatt

V aplikaci jsme si našly kemp přímo u jezera. Máme štěstí, je tam volno a tak jdeme na zdejší recepci.Camping Klausner Höll

Trochu nás vyděsí svérázný recepční v tomto kempu. Po pěti otázkách a jeho strohých odpovědích už jen čekáme nějakých pár facek. Uf, přežily jsme. Moc pěkně položený kemp, s výhledem na hory, jezero i lanovku, se zázemím má klasické stání pro karavany, možnost postavení stanů nebo parkoviště /vždy na 24 hodin/. My volíme parkoviště, které je cenově dostupnější, ale pod zákazem výjezdu. Rodinný kemp  je otevřený od 15. dubna do 15. října. Vzdálenost na pláž s koupacím ostrůvkem a velkým dětským hřištěm je 100 m, do centra Hallstattu 800 m a lanovka Salzberg, přístaviště lodí, supermarket, tenisové kurty, autobusová zastávka a škola potápění jsou asi 250 m daleko. Jsme rády, že máme o dnešní noc postaráno, venku poprchává a tak volíme / k mému zděšení/ cestu lanovkou s výletem do solného dolu.

Camping Klausner Höll – my na parkovišti v kempu

Lanovka Salzbergbahn

K lanovce to máme z kempu asi půl hodiny pěšky. Zakoupíme jízdenku a vyrážíme  vysokohorským údolím do strmého kopce. Výhledy jsou famózní. Pozemní lanovka Salzbergbahn vede ke vstupu do historických solných dolů.  Doba jízdy lanovky je cca 3 minuty a horní stanice Hallstätter Hochtal je v nadmořské výšce 838 m. Horní stanicí lanovky je tzv. Rudolfova věž vybudovaná v letech 1282–84 vévodou Albrechtem I. Během Solné války sloužila jako opěrný bod a od roku 1313 až do poloviny 20. století sloužila důlním pracovníkům.

V současnosti je zde restaurace. Mimochodem moc dibrá, vyzkoušely jsme při návratu z dolu.

lanovka

Salzwelten Hallstatt

Jdeme příjemnou procházkou stále do kopce až k solnému dolu. Zakupujeme vstupenky, každý návštěvník se musí obléct do „solné uniformy“, pak už celá skupina včetně rodin s dětmi, vyráží s průvodcem do dolu. Já se teda netěším, jsem klaustrofobik a po návštěvě krásného dolu v Polsku….., jsme řekla nikdy více.

V dole je vše názorně vysvětlené pro návštěvníky, interaktivní panely, filmy na plátně. Je to zážitek. Pro všechny, hlavně pro děti pak skluzavky, jsou úžasným zpestřením. Celá prohlídka trvá asi 1,5 hodiny. To nej /nejhorší pro mně/ je jízda vláčkem. Sedáme obkročmo na sedátka za sebou a vjíždíme do velmi úzkého tunelu, je mi zle, drž se Ajky přede mnou a na rozdíl od druhých se nedívám a jen se modlím, aby to už skončilo. Už vidím světlo, slyším od Ajky. Vteřiny se zdají být dlouhé jak hodiny. Jsme na konci, já bílá jak stěna, ale šťastná, že jsem to přežila. Návštěvu dolu doporučuji všem, jen né klaustrofobikům a úzkostným lidem.

SALZWELTEN HALLSTATT – nejstarší solný důl na světě

7.000 let těžby soli v nejstarším solném dole na světě.
Vydejte se přes proslulé pohřební pole k místu, kde byl nalezen legendární „muž v soli“ a zažijte cestu do starých časů na zcela zvláštní způsob. Nezapomenutelné dobrodružství pro malé i velké – za každého počasí.

SALZWELTEN HALLSTATT – nejstarší solný důl na světě

Výlet do Světa soli (Salzwelten) Hallstatt je cesta do nejstaršího solného dolu na světě. V domě Knappenhaus začíná celá prohlídka věnovaná skutečnému příběhu „muže v soli“, který byl v roce 1734 objeven hluboko v Hallstattských solných dolech. Během túry prozkoumáte tisíce let staré stopy fascinující solné hory. Po 2 dlouhých hornických skluzavkách se dostanete do hlubin solné hory k mystickému solnému jezírku. Na nejdelší dřevěné skluzavce v Evropě Vám změříme rychlost jízdy a vyfotíme Vás na památku. Nad Solným jezírkem se vznáší tajuplná atmosféru a kromě moderního způsobu těžení se také dozvíte něco o starých časech v Hallstattu. Důlní dráha Vás zase bezpečně a pohodlně vyveze na denní světlo. Doporučujeme pevnou obuv a teplé oblečení.

SALZWELTEN HALLSTATT – nejstarší solný důl na světě

Horní údolí Hallstattu
V Hallstattu horníci kdysi žili v údolí horním údolí, do nějž se dnes lanovkou Salzbergbahn dostanete za pár minut. Nový panoramatický výtah a vyhlídkový most Vám dopřejí proslulý výhled na kulturní dědictví – městečko Hallstatt, jezero a okolní horstva. Navíc si můžete prohlédnout tematickou stezku přes pohřebiště, dvě výstavy a „ukázkový hrob“. Pro obzvláště zvídavé návštěvníky máme k dispozici audio-průvodce v 10 světových jazycích (poplatek za vypůjčení: € 2,- na pokladně lanovky Salzbergbahn)“.

SALZWELTEN HALLSTATT – nejstarší solný důl na světě

SALZWELTEN HALLSTATT

Rodinné dobrodružství v nejstarším solném dole na světě

Otevírací doba:

11.02.2023 – 31.03.2023             9:30 – 14:30*

01.04.2023 – 01.11.2023             9:30 – 16:00*

02.11.2023 – 07.01.2024             9:30 – 14:30*

* Začátek poslední prohlídky s průvodcem. Poslední jízda nahoru 30 minut před poslední prohlídkou s průvodcem

https://dachstein.salzkammergut.at/cz

SALZWELTEN HALLSTATT – na klouzačce

Jezero Hallstatt

Večer si ještě uděláme krátký výlet k jezeru na kole. Objevíme další možnosti parkování na další den a stihneme se vykoupat i na nudistické pláži.

Hallstattské jezero večer u jezeraKrásný den to byl.

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *