• Menu
  • Menu

Ralsko – zřícenina hradu

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Ralsko – zřícenina hradu

Z malé procházky v Hamru na Jezeře se vydáváme na zříceninu Ralsko. Zastavujeme kousek za obcí Noviny pod Ralskem/ dá se také vyjít od Mimoně/. Parkujeme na malé křižovatce pod kopcem.Cesta pokračuje dále a zřejmě jsme si nevybraly turistickou trasu, ale cestička je vyšlápnutá, tak kam by to vedlo?

Ralsko

První zastávkou je obrovský vyvrácený strom i s kořeny, trochu jsme to značení podcenily, chvíli dokonce myslíme na to, že jsme asi na jiném kopci. Po delší době potkáváme 2 turisty a napojujeme se na červenou značku, jdeme správně! Les, kterým procházíme, je úžasný. Obrovské stromy, přesličky a kapradiny, rozchodníky, tu žabka či ještěrka, motýli i slepýš.

Ralsko
Ralsko

Jsme nahoře, máme štěstí na počasí a tak výhledy  jsou neskutečné. Ležíme na zádech, pod námi celé území Ralska s pohledy na kopce i louky, nad námi nekonečné nebe a mraky. Jen tak nechat čas plynout a splynout. Jako bonus je krásná  lilie zlatohlavá. Z naší letargie nás vyruší až dva turisté z Moravy.

Ralsko

Je čas se vrátit a tak sestupujeme, po nějaké době je nám divné, že tu jsou objekty, které jsme cestou nahoru nepotkaly /velká hromada kmenů, dřevěný stůl s lavicí…/. Jak to, jdeme po červené? No, není červená jako červená a tak jsme si cestu k autu o hodně prodloužily. Cestu si krátíme lesem a snažíme se napojit na tu naši červenou. Asi to nebyl dobrý nápad, Všudypřítomné kameny kloužou po včerejším dešti, boříme se do kopřiv i kapradí, přelézáme polámané stromy a větve. I srnky, které potkáváme jsou zaskočeny naší návštěvou. Popadané bukvice na zemi dokazují, že už chybí jenom stádo divokých prasat.

Ralsko
Ralsko
Ralsko

Jsme na správné cestě, sluníčko začíná padat k zemi a tak se s Ralskem loučíme.Krásný výlet, určitě doporučujeme!

Hrad Ralsko

Zřícenina hradu Ralsko stojí na stejnojmenné hoře Ralsko, vysoké 696 m, hrad který byl do roku 1990 /až na výjimky/ nepřístupný, protože zde byl vojenský prostor.

Trochu záhadná historie tohoto hradu, a je tedy možné, že dle písemných zmínek pochází hrad ze 14 století, archeologické nálezy dokládají existenci již ve století 13.

Ralsko
Ralsko
Ralsko

Hrad se vypíná na strategickém místě u Záhvodské stezky ze Žitavy do Čech. Oblast ovládali Vartemberkové. Jan Chudoba z Vartemberka na Ralsku v době sporů o Dekret kutnohorský patřil k Husovým přátelům, ale již v říjnu 1415 se zapsal k jednotě, slibující poslušnost králi, církvi a koncilu. Jan později /1427/ začal znovu spolupracovat s husity, jeho syn Jan řečený Ralsko byl v r. 1433 popraven v Žitavě. Po bitvě u Lipan se na Ralsku vystřídali Jan Čapek ze Sán, Kuneš Rozkoš z Dubé a Vilém Illburka,  v roce 1457 pak Jan z Vanterberka.

V r. 1468 se lstí zmocnilo Ralska žitavské vojsko. Konec 15 století se pak hrad začal  rozpadat.

Ralsko

Na hrad vede značená turistická cesta (výstup je poměrně namáhavý) , od zříceniny se otvírá skvostný výhled.

Ralsko – přírodní rezervace

Rezervace o výměře 18,15 ha byla vyhlášená roku 1967. Rezervaci tvoří skály, suťové lesy na vrcholu Ralska a jeho strmých svazích. Svahy Ralska jsou pískovcové. Ralsko je téměř celé zalesněné. Jsou zude reliktní bory, suťové lesy a bučiny. V suťových lesích, tvořených hlavně jasanovou a jilmovou javořinou, roste mj. Kyčelnice devítilistá, měsíčnice vytrvalá, česnek medvědí, liliie zlatohlávek, kapraď laločnatá, zvláště chráněné jsou netřesk výběžkatý, česnek tuhý, lněnka alpská.

Ralsko

Text Ralsko: část Velká turistická encyklopedie – Liberecký kraj –Petr David,Vladimír Soukup.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *