• Menu
  • Menu

Jizerský most

Na horním toku řeky Jizery najdeme asi nejznámější stavbu železniční tratě Tanvald – Harrachov. Jedná se o ocelový most, tyčící se na žulových pilířích. Obsahuje celkem 4 pole a je spojnicí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi. Byl postaven jako součást železniční tratě Hirschberg (nyní Jelenia Góra) – Grűnthal (později Polubný, dnes Kořenov).

Jizerský most
Provoz

Výstavba byla přes veškeré problémy dokončena 1.října 1902. Primárně zde jezdily nákladní vlaky s pruským uhlím. S koncem 2. světové války došlo ke změně hranic na Odře a Nise. Jizera tvořila československo-polskou hranici a zároveň byl na Jizerském mostě zastaven provoz. V roce 1958 došlo k výměně území mezi Československem a Polskem. Trať do Harrachova včetně Jizerského mostu se tak ocitla pod správou Československých státních drah a provoz byl obnoven. Po dalších problémech se zastavením a znovuobnovením provozu se v dnešních dnech po Jizerském viaduktu můžeme svézt vozidly Českých drah z Kořenova až do Szklarské Poreby v Polsku. Celý most dosahuje délky 116 metrů a maximální výšky 25 metrů.

Jizerský most
Jízda Zubačkou

Milovníkům železniční historie vřele doporučuji oblíbené nostalgické jízdy, pořádané Železniční společností Tanvald. Každé léto vypravují zvláštní vlaky na naší nejstrmnější trati mezi Tanvaldem a Harrachovem. V čele vlaků stojí historická ozubnicová lokomotiva „Rakušanka“ a motorový vůz „Singrovka“. V letošním roce jsou na programu ještě tři jízdy a to 3.8., 24.8. a 28.9. V termínu 24.srpna by měla dorazit i parní lokomotiva „Kafemlejnek“. Součástí jízd je i projížďka historickým vlakem po Jizerském mostě.

Ozubnicový vlak
Jak se tam dostat

Údolím řeky Jizery vede cyklostezka a zároveň červená turistická značka, spojující Martinské údolí a osadu Jizerka. Jizerský most najdeme cca 2 km od rozcestí Martinské údolí. Druhou možností návštěvy tohoto díla je asi 3 km dlouhá procházka lesem podél trati ze železniční stanice Kořenov. Tesně pod mostem je na řece malý jez, kde se dá příjemně vykoupat a slunit se na obřích balvanech v korytě Jizery.

Pod jezem
Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *