• Menu
  • Menu

Nejkrásnější knihovny světa – BRAZÍLIE 22

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Brazílie » Nejkrásnější knihovny světa – BRAZÍLIE 22

Parque Campo de Santana

Hned naproti vlakovému nádraží Central je Parque Campo de Santana. Nachází u Praça da República v centru města. Název náměstí je odvozen od místa, kde v roce 1889 byla vyhlášena Brazílie republikou. Zde císař Dom Pedro II. vyhlásil nezávislost Brazílie nad Portugalskem. Park byl původně bažinatá oblast a později obrovské smetiště pro Rio De Janeiro. Skladovaly se zde odpadky a splašky z celého města. Rozsáhlý park se otevřel pro veřejnost v roce 1880. Návrh projektu  pochází od anglického krajinářského architekta Augusto Glaziou, Užíváme si velkých zelených ploch, jezera, fontány, jeskyně, mosty, sochy a památník republikánského vůdce Benjamina Constant.  Otevřeno mají denně od 9 hodin ráno do 17 hodin. Jsou to takové plíce v centru města s rozlohu 155.200 m². První, čeho jsme si všimli, bylo velké množství bezdomovců a narkomanů. Povalují se pod stromy a na lavičkách.

parque campo de santana
parque campo de santana

V parku pobíhá plno koček, kachen, pávů a hlavně se tu potulují aguti zlatí a to v obrovském počtu. Jdeme přes mosty „Pontes de Rocailles“, které napodobují stromy, ale jsou z malty.

Real Gabinete Português de Leitura

Udělali jsme si příjemnou procházku parkem a došli jsme k budově Real Gabinete Português de Leitura na adrese Rua Luis de Camões nº 30. Otevírací doba je od pondělí do pátku, od 9 do 18 hodin. Jsou zde i toalety a barel s pitnou a studenou vodou. Dům je postaven z vápence ve stylu portugalské novogotiky „neomanuelino“. Stavba byla zadána portugalskému architektovi jménem Raphael da Silva a Castroa. Na průčelí jsou sochy slavných portugalských průzkumníků a mořeplavců, jako je Vasco da Gama, Pedro Alvares Cabral, Infante D. Henrique (Jindřich Mořeplavec). Do této Královské portugalské knihovny je vstup zdarma. Jsem moc ráda, že jsme sem zašli, sbírka knih, výstavek a hlavně interiér jsou úžasný. Nápad na vybudování knihovny vznikl díky skupině 43 portugalských přistěhovalců. Společnost byla založena na podporu vzdělávání a zlepšení úrovně znalostí. Prvním prezidentem instituce byl  Augusto José Marcelino da Rocha Cabral a v současné době kabinetu předsedá António Gomes da Costa. Základní kámen byl položen 10. června 1880 za přítomnosti Petra II. Brazilského, nebo také Dom Pedro II., poslední brazilský císař. Její slavnostní otevření se se datuje dnem 10. září 1887.

Real Gabinete Portugus de Leitura
Real Gabinete Portugus de Leitura

 Nekrásnější knihovny světa

Jedna z 20 nejkrásnějších knihoven a čítáren na světě, uchovává největší počet děl od  portugalských autorů mimo území Portugalska. Je zde „asi“ 400 tisíc titulů portugalské literatury. Počet knih stále narůstá, díky tomu, že knihovna obdrží kopii, jakékoliv díla vydaného v Portugalsku. Takzvaný zákonem „povinný výtisk“. Původní sbírka zahrnuje díla z 16. až 18. století, ale také obrazy, mapy a staré mince. Hlavní busta je věnována Luís Vaz de Camõesovi, (asi 1524 – 10. červen 1580, Lisabon). Je považován za největšího portugalského básníka. Jeho verše bývají srovnávány se Shakespearem, Homerem, Vergiliem a Dantem.

Catedral Metropolitana de São Sebastião RJ

Ještě jsme se chtěli podívat na moderní katolickou katedrálu Catedral Metropolitana de São Sebastião RJ  z roku 1979. Přesný název je Arcidiecéze São Sebastião do Rio de Janeiro. Katedrála sahá do výšky 75 metrů a její vnitřní průměr je cca 96 metrů, vejde se do ní až 20 tisíc lidí. Trochu mi to připomíná mayskou pyramidu. Katedrálu jsme obešli a hledali vchod, bohužel bylo zavřeno. Škoda, uvnitř jsou 64 metrů vysoká vitrážová okna. Nebyli jsme sami, kdo se chtěl dostat dovnitř, nevím proč bylo zavřeno. Vedle katedrály je zvonička Campanario de la Catedral.

 Petrobas

Fotíme pěknou budovu společnosti Pertobras, k těm se ještě dostaneme v dalším pokračování a moderní modrá dvojčata VENTURA CORPORATE TOWERS na Avenida República do Chile, nº 330.

VENTURA CORPORATE TOWERS Avenida República do Chile, n 330
VENTURA CORPORATE TOWERS Avenida República do Chile, n 330

 Akvadut Arcos da Lapa

Poslední místo, kam se dnes pěšky podíváme je Aqueduto da Carioca, ale používá se název Arcos da Lapa. Akvadukt v římském stylu je 17,6 metrů vysoký a 270 metrů dlouhý. Má 42 oblouků  a spojuje okolí ze Santa Teresa do Morro de Santo Antônio. První akvadukt byl postaven v roce 1723, aby zásobovat obyvatelstvo vodou z pramenů řeky Cariocado. Práce na akvaduktu měla pomoci vyřešit staré a opakující se problémy s nedostatkem vody ve městě. Práce byly zahájeny guvernérem Aires Saldanha a Albuquerque. První vodovodní projekt byl bohužel postaven ze železných trubek a díky korozi se roury brzy ucpaly. Pozdější guvernér Nun Gomes de Andrade, známý také jako hrabě z Bobadela, byl vyzván královskou listinou z roku 1744, aby nechal přestavět původní, nefunkční akvadukt. Tentokrát měl být být pevný a bezpečný, z cihel a malty, smíchán s velrybím tukem. Autorem díla je vojenský inženýr José Pinto Fernandes Lucknow. Na tomto největším architektonickém počinu v koloniálním období Brazílie pracovali Indiáni a otroci. Od konce 19. sloužil jako tramvajový most pro Santa Teresa, historickou tramvajovou linku (Bonde de Santa Teresa). Tato trasa pozastavena. Tramvaj vykolejila na konci srpna 2011 a šest lidí bylo zabito a 50 zraněno. Začalo se stmívat a pohledy povalujících se bezdomovců u Arcos da Lapa nám dávaly jasné signály, že je čas zmizet. Bylo to první místo v Brazílii, kde jsme se začali trochu bát.

ARCOS DA LAPA
ARCOS DA LAPA

 Zpět jedeme metrem a busem.. Ve vile se koupeme v bazénu a krásná recepční nám nabídne banánový dort. Vlastně jsme se nestihli za celý den ani najíst a s vděčností ho slupneme.  Totálně vyčerpaný usínáme.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.