• Menu
  • Menu

Rozhledna Vartovna

Cesta  na Slovensko mě zavedla do oblasti Vsetínska do obce Seninka. Romantická příroda, krásné počasí mě provázelo cestou  na vrchol kopce Vartovna (651 m) s architektonicky zajímavou rozhlednou Vartovna a překrásnými výhledy do kraje.

rozhledna Vartovna

Rozhledna Vartovna

Příjemné zjištění, že rozhledna Vartovna je otevřená celoročně.  Kovová spirálovitá stavba rozhledny,  kruhovitého půdorysu, tady byla postavena v roce 2009 podle návrhu Ing. Arch. Ivana Bergmana ze Zlína. Nahoru vede 185 schodů.

Výška rozhledny je 37 metrů, skládá se ze tří částí: 5, 5 metrů vysoký spodní železobetonový základ okolo s gabiony, věž samotná z 12 segmentů vysokých  2, 4 metrů. Vyhlídková plošina je ve výšce 35 metrů . Rozhledna je krytá plochou střechou.

rozhledna Vartovna

Za krásného počasí je odtud vidět na Beskydy, Chřiby, Javorníky, Malou Fatru, Bílé Karpaty,  Vsetínské, Vizovické a Hostýnské vrchy, dále je vidět Haná, část Zlína s okolím a pokud máte štěstí je vidět i hrad Buchlov s Buchlovskými vrchy a další.

Název Vartovna /dříve Vartovná/ souvisí se strážením vesnic před koruckými vpády.

rozhledna Vartovna – výhledy

V minulosti stával na vrcholu hraniční kámen „troják“ s vytesanými písmeny J.L.S a letopočtem 1826, ten však již před mnoha lety zmizel. Je zde hranice tří katastrů Seninky,  Liptálu a Jasenné.

rozhledna Vartovna – výhledy

Naučné stezky a turistické trasy

Místo je také  významnou křižovatkou turistických tras. Pět stezek vede  turisty na Vartovnu ze Seninky (Valašské Polanky), Leskovce, Liptálu, Jasenné a Pozděchova, šestá vede z Horní Lidče k Informačnímu centru Pulčín.

Více informací o otevírací době, vstupném najdete: zde

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *