• Menu
  • Menu

Zámek Vizovice

Zámecká zahrada a zámek ve Vizovicích

Slovenskou hranici přejíždíme brzy ráno, jedna káva na pumpě a zastavujeme ve Vizovicích.  Po velkém dešti konečně  prosvítá slunko a tak malá procházka neuškodí.  Ajka po dlouhé cestě ještě dospává. Všude zavřeno, nikde ani živáčka, milý psík mě vítá v otevřeném okně a tak slušně pozdravím a pokračuji k zámku.

zámek Vizovice

Francouzská zahrada a anglický park

Park je otevřený a to ráno tady je překrásné. Kapky stékají po květech růží i pivoněk a ptáčkové koncertují v plné polní. Dole u rybníka ruším hejno kačen a pak už jenom s údivem pozoruji vážky na břehu. Zahrada  navazuje na zámek. Jsou zde dvě sochy gladiátorů, socha sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého, sv. Václavaa sv. Prokopa z 18. stol. Projdu celý park a procházím hlavní branou zámku zpět.

Zámek

Zámek vznikl jako renesanční Nový Smilheim v letech 1568-70 v opevněném areálu zaniklého kláštera.V letech 1749-70 byl vybudován zámek nový pozdně barokní pro hraběte Heřmana Hannibala z Blumegenu, olomouckého kanovníka a pozdějšího královehradeckého biskupa, podle návrhu Františka Antonína Grimma.V 18. století byla postavena barokní zámecká kaple Matky Boží Dobré rady se sochařskou výzdobou od Ondřeje Schweigla, ve 2. polovině 18. století byl přestavěn barokní konvet milosrdných bratří (později doplněný později secesní část). Bohaté zámecké interiéry jsou zařízeny nábytkem ve stylu baroka, rokoka, empíru i biedermieru s množstvím porcelánu a řadou jiných hodnotných předmětů.V zámku mj. najdete expozici 17. kusů vzácných barokních, rokokových, klasicistních a empírových hodin.

Zámecká zahrada Vizovic

Od roku  roce 2001 je  zámek zařazen mezi národní kulturní památky. Zámek je ve vlastnictví státu a jeho správu vykonává Národní památkový ústav.

Vizovická slivovice a Bolek Polívka

Zmínka o první panské palírně je zmiňovaná již v roce 1585… Nejslavnějším rodákem Vizovic je určitě pak Bolek Polívka

Zámecká zahrada Vizovic

Otevírací doba zámku

Duben

Pondělí – pátek zavřeno, sobota 13-16, neděle 10-12, 13-16

Květen- Červen

pondělí zavřeno

úterý- pátek 10-12, 13-17

sobota 13-17

neděle 10-12, 13-17

Zámecká zahrada Vizovic

Červenec a Srpen

pondělí zavřeno

úterý-pátek 10-17

sobota 13-17

neděle 10-17

Září 

pondělí-středa zavřeno

úterý-pátek 10-12, 13-16

sobota 13-16

neděle 10-12,13-16

Říjen

pondělí-pátek zavřeno

sobota 13-16

neděle 10-12,13-16

V dubnu a říjnu je otevřeno pouze na objednávku. Ve státní svátek otevřeno, avšak den po státním svátku zavřeno.
Zámecká zahrada Vizovic
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *