• Menu
  • Menu

Rozhledna Závist – Oppidum

Domů » Cestování se psem » Rozhledna Závist – Oppidum

Rozhledna Závist

S Ajkou máme sraz kolem 11.30 hodin na pláži u Vltavy. Voda má asi 3 stupně a vzduch 6. Ajka si dá svých 8 minut, pak se snaží během trochu zahřát a  obléknout.

otužování ve Vltavě

Stavíme ještě u Vietnamců na horkou polévku PHO a pak už směr a cíl našeho výletu – rozhledna Závist.

Rozhledna Závist

Parkujeme ve vsi Lhota a ulicí Keltskou pak míříme k rozhledně. Jsme překvapené  kolik je tady lidí! Ze Lhoty je to nahoru k rozhledně necelé 2 kilometry. Jdeme po modré turistické značce. Psa pustíme až v místech, kde se dá jít souběžně s cestou po poli. Odtud už je rozhledna vidět. Na rozcestí pod lesem pak volíme starou cestu, po té štěrkové /vlevo/ se nám jít nahoru nechce. Lesní cesta pěkně kopíruje kopečky a i Doctorovi se tady moc líbí.

Jsme u  dřevěné rozhledny vysoké 32 metrů, středem rozhledny vede nahoru  dřevěné točité  schodiště. Průhledy do kraje jsou vidět po celou dobu výstupu. Počasí není úplně ukázkové, ale i tak je vidět daleko do okolí.

rozhledna Závist

Výstavba nové rozhledny byla dokončena v prosinci roku 2021. Autorem projektu je architekt Martin Rajniš. 22. 12. 2021 byla rozhledna otevřena pro veřejnost.  Rozhledna je z modřínového dřeva s ocelovým zavětrováním a táhly. Vyhlídková plošina je ve výšce 24 metrů.

rozhledna Závist

Rozhledna je první částí realizace projektu zpřístupnění a obnovy národní kulturní památky Závist, jedné z nejvýznamnějších archeologických památek v Česku. Zda rozhlednu doplní  betonové geometrické tvary  s barevnými půdorysy dnes skrytých staveb, obsypaného štěrkem,  dle návrhu Jana Pleskota, není úplně jasné. O návrhu se vedou diskuze.  Hradiště zvané Závist leží nad Zbraslaví u Prahy v nadmořské výšce 391 metrů.

rozhledna Závist

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *