• Menu
 • Menu

Rusko 5 – Kunstkamera, Petrohrad

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rusko » Rusko 5 – Kunstkamera, Petrohrad

Muzeum antropologie a etnografie Petra Velikého

Včera /bylo totiž poslední úterý v měsíci) měli muzeum Kunstkamera zavřené. Ráno jsme sem tedy popojely autobusem a  do muzea se vrátily.  Toto mimořádné muzeum má několik pater, kde je možné spatřit unikátní sbírky a předměty. Hned vedle muzea se nachází Petrohradská státní universita.

Kunstkamera Petrohrad

Kunstkamera

Muzeum, které se nachází na Vasiljevském ostrově v Petrohradu,  bylo založené  pravděpodobně v roce 1714. První sbírky obsahovaly několik stovek ryb, ptáků a plazů uchovaných v baňkách, které Peter Veliký koupil v Holandsku během své cesty v roce 1698. Dále to bylo několik anatomických předmětů.

 V roce 1716 byla sbírka doplněna hlavní sbírkou Alberta Seby, jmenovitě čtyřnohá zvířata, ptáci, hadi, ještěři, skořápky a další podivuhodné produkce přírody z východní a západní Indie. Dále to byl Minerální kabinet doktora Gottwalda z Gdaňska.

Kunstkamera Petrohrad

První sbírky

 • Výlety Petra Velikého do Evropy
 • Pořizování sbírek v Evropě: Frederik Ruysch, Albert Seba a Joseph-Guichard Duverney
 • Globe Gottorp (velký akademický)
 • Sibiřská expedice Daniela Gottlieba Messerschmidta
 • Akademické oddělení druhé expedice Kamčatka. 1733-1743
 • 1747 požár v Kunstkamera
 • -L. Jelachichův výlet do Číny s misí Akademie věd v letech 1753–1756
 • Sibiřské sbírky
 • Expedice Akademie věd pro geografické a ekonomické zkoumání Ruska (1768-1774)
 • Reserach v Pacifiku
 • Sbírka Jamese Cooka
 • Rané japonské sbírky
 • Ruské obchůzky světa a sbírky Kunstkamery

Frederik Ruysch – sedmý div světa

V roce 1717 byla z Holandska přivezena sbírka anatomických předmětů, botanických vzorků a motýlů slavného lékaře Ruysche.

Frederik Ruysch (1638 – 1731), světově proslulý nizozemský anatom, se narodil v Haagu (Nizozemsko) a získal vzdělání lékárníka na univerzitě v Franekeru na severu Nizozemska. Již jako majitel lékárny pokračoval ve vzdělávání na lékařské fakultě univerzity Leiden University, kde se zabýval přípravou a konzervováním krevních cév a lymfatických trubic, což se stalo velmi populárním po objevení krevního oběhu Williamem Harveyem. Jeho univerzitní přítel Jan Swammerdam ho seznámil s technikami injekce do krevních cév mrtvého těla, které vstřikoval zkapalněným voskem. Ruysch pracoval na zdokonalení této techniky velmi dlouho, dokud se mu nepodařilo dosáhnout úžasných výsledků:

V roce 1666 byl Ruysch jmenován městským anatomem Amsterodamu a začal vytvářet své domácí muzeum nebo „kabinet“.

Kunstkamera Petrohrad

Ruysch se snažil ozdobit své anatomické přípravy takovým způsobem, že ti, kdo inspirovali obdiv, i mezi lidmi, kteří neměli žádné anatomické znalosti. Vyzdobil místa řezů dětských rukou a paží krajkovými ubrousky, aby vypadaly atraktivní a nevystrašily se pohledem mrtvého masa. Do růžové z injekcí malé prsty, někdy, byl dal další malý přípravek, zatímco embryo mohlo být umístěno vedle nohy dítěte. Ruysch byl autorem několika vědeckých objevů.

Kunstkamera Petrohrad

 Objevil embryonální tepnu sklovitého těla; zkoumaly varianty bronchiálních a plicních tepen. Tyto objevy se staly možnými díky dokonalosti jeho metody injekcí pronikajících do nejjemnějších cév, což bylo vidět jen mikroskopicky. Současníci nazvali unikátní anatomickou metodu „Ruyschovým uměním“ a nazvali své domácí muzeum „sedmým divem světa“. 

Kunstkamera Petrohrad

V roce 1721 byly v Hamburku z Lüdersova Münzova kabinetu (sbírka mincí a medailí) zakoupeny zlaté a částečně stříbrné staré a nové medaile, a mnoho fyzických a matematických nástrojů zakoupených od Musschenbroka.

Všechny druhy starověkých a vzácných věcí, které stojí za prohlídku, byly zakoupeny z kanceláře Messier Chevalier. V roce 1725 byl soukromý kabinet Petra Velikého darován Kunstkamerě spolu s velkým množstvím cenných nástrojů a strojů, které Jeho imperiální Veličenstvo sbíralo mnoho let. “

Koncepce instituce muzea byla úzce spjata s výstavbou nového hlavního města Ruské říše, Petrohradu, města evropského typu. Jeho hlavní plánované městské formovací funkce byly opevnění, stavba lodí, obchod, soubory paláců a vládní budovy. Zde, v samém centru hlavního města, Peter Veliký vytvořil muzeum a akademii.

Kunstkamera Petrohrad

Kunstkamera

Muzeum antropologie a etnografie Petra Velikého (Kunstkamera) oslavilo v roce 2014 své 300. výročí. Jedno z nejbohatších etnografických muzeí na světě je vědeckým centrem mezinárodní slávy. Unikátní sbírky muzea, získané prostřednictvím úsilí tisíců osob, účastníků velkých akademických výprav, oběžníků ruské flotily a mnoha dárců, jsou právem obdivovány u nás i v zahraničí. Skutečně byly shromážděny celým Ruskem a dnes je národ hrdý na své první muzeum.

Kunstkamera Petrohrad
OTEVŘENO:

Úterý – Neděle 11:00 – 18:00
Vstupenky: do 17:00

ZAVŘENO:

PONDĚLÍ a poslední úterý každý měsíc – den čištění
1. ledna, 9. května, 31. prosince

VSTUPNÉ :

Dospělí – 300 RUB.
Školáci a důchodci z Ruské federace, studenti – 100 RUB.

Adresa :

Saint-Petersburg, Universitetskaya Naberazhnaya, 3, 199034, Ruská federace

 

 

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *