• Menu
  • Menu

Rynoltice

Generál Laudon jede skrz vesnici

Ano, tady vznikla tato známá píseň …Generál Laudon jede skrz vesnici,  má bílou čepici…. General Ernst Gideon Laudon, který velel za sedmileté války rakouské armádě, která často operovala na severu Čech, strávil v Rynolticích tři dny v březnu  r. 1757 na  statku čp. 3.  Rynoltice je hezká obec na svahu Lužických hor, asi 4,5 km sz. od Jablonného v Podještědí. První zmínka o rynoltické farnosti je z roku 1369 – tehdy se nazývala podle svého rekátora „ Rinoldi villa“. Obec byla za husitských válek  zničena a teprve po roce 1550 ji znovu osídlil nový majitel lemberského panství. K dalšímu velkému poničení došlo za 30.leté války. Hlavní obživou bylo převážně zemědělství.  Díky dobré poloze na hlavní cestě, přinášelo živobytí také formanství.  Obec v 19. století také prosperovala z pašování zboží přes hranice (káva, tabák, koření, příze atd.).

Rynoltice čp.3
Rynoltice čp.3 – tady byl Generál Laudon

Barokní kostel sv. Barbory

Hlavní památkou je barokní kostel sv.Barbory, který v současné době chátrá. Kostel je z let 1745 – 48. Vznikl rozšířením starší kaple z r. 1669. Na západní straně svatyně je hranolovitá věž. Na bočních oltářích jsou kopie obrazů od Jana Heinsche. Na klenbě lodi je malba Apoteózy sv. Barbory z 18.stol.. Okna byla osazena vitráží, vyrobené v Hrádku nad Nisou v  r. 1921. Z nedochovaného inventáře byla zajímavá výzdoba hlavního oltáře a kazatelny z roku 1746. Obraz sv. Barbory namaloval pražský malíř Josef Quaisser v letech 1829-34, oltář zdobily sochy sv. Kateřiny a sv. Markéty a sedících evangelistů. Poničená byla i křtitelnice z roku 1678.

Rynoltice kostel sv Bartoloměje
Rynoltice kostel sv Bartoloměje

Pozdně barokní bývalá fara pochází z roku 1775,  pod kopcem je čtvercová barokní kaple z roku 1732, s křížovou klenbou a kamenným portálem. Ve středu obce je povedené sousoší sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého z r. 1735. Při návštěvě obce si nelze nevšimnou několika pěkných i patrových roubených domů z konce 18.stol a první poloviny 19. století.

Roubený dům čp.3

Rozhodně krásný, je pečlivě upravený,  již zmíněný roubený patrový dům čp. 3, kde pobýval generál Laudon. Z Rynoltic také pochází  Jiří Schicht, který zde ve sklepě po nabytých zkušenostech od mýdlaře z  Mimoně  začal vyrábět od r. 1848 mýdlo a svíčky. Jeho podnik se později stal významným koncernem, který ovlivnil trhy v tukovém průmyslu v  celé Evropě a pod jeho značkou fungovali až do roku 1951. Na slávě podniku měl největší podíl jeden z jeho čtyř synů Johann, který prosadil výstavbu filiálky v Trmicích u Ústí, z nichž později vznikly Severočeské tukové závody. Ve své době se Johann Schicht řadil mezi nejvýznamnější průmyslníky po boku Bati nebo Škody.

Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *