• Menu
  • Menu

SCUOL

Horské lázeňské městečko SCUOL

SCUOL , možná pro Čechy neznámá obec. Přesto  tudy mnoho z nás projíždí cestou  do Svatého Mořice nebo do italského Livigna. Scuol patří do kantonu Graubünden, leží mezi vrcholy pohoří Silvretta  s  „Engadinskými Dolomity“ a je znám především svými  termálními lázněmi s bohatou historií. Malebné kamenné  domy rozprostřené ve stráních , centrum s překrásnou historickou částí, domy zdobené sgraffity, s úzkými křivolakými uličkami, s malými obchůdky a kavárničkami  dávají místu  pocit, že jste v jiné době. V obci najdete rétorománskou architekturu a  kulturu, více jak polovina obyvatel Scuolu mluví retorománštinou.   V obci jsou 4  kašny z kterých vytéká minerální voda /celkově je zde 12 kaskádovitých  kašen/. Ve vrchním korytu je pitná voda, prostřední sloužilo  jako vana pro praní prádla a napájení pro dobytek, poslední patro pak sloužilo jako užitková voda. V místních hospůdkách mají ve svém menu vydatnou horskou stravu z domácích produktů. V městečku a okolí najdete příjemné penzionky, apartmány, hotýlky i moderní turistickou ubytovnu. Jenom několik kilometrů odtud je také jedna z nejkrásnějších vesnic Švýcarska –  Guarda.

Scuol
Scuol

Lázně – Engadin Scuol

Tradice a  minerální voda z různých pramenů je známá i za hranicemi Švýcarska. Ve Scuolu je více jak 10 termálních pramenů. Lázně jsou otevřené 365 dní v roce a nabízí širokou nabídku wellness služeb, různé druhy bazénů a saun, bazény jsou uvnitř i venku, mají různou teplotu, nechybí ani jeden se slanou vodou, fitness centrum, rehabilitační, terapeutické a kosmetické služby.

Římsko –irské lázně Scuol

Co jsou římsko-irské lázně? Vzdušné  lázně, při umírněné teplotě 50-60 stupňů. Proces návštěvy lázní se provádí v následujícím pořádku: přípravná místnost, místnost prvního zahřívání, parní oddělení, ve kterém přes děravou podlahu se podává horký vzduch. Proto, při přechodu z jedné místnosti do druhé, dochází k aktivnímu pocení. Od římské se takováto lázeň liší přítomností speciální roury pro odvádění použitého vzduchu, což činí ovzduší lázně zdravým.

lázně Scuol
lázně Scuol

Lyžování a turistika

Scuol to není jenom zimní lyžování  v rozsáhlých lyžařských terénech  a na „sjezdovce snů“, která vede do blízkého Sentu romantickou krajinou bez lanovek a vleků. Vleky a sjezdovky na okraji městečka vedou do lyžařského střediska Motta Naluns.  K dalším aktivitám patří lyžování na upravených běžeckých tratích nebo bruslení , vycházky  po zasněžených stezkách , či výlety na sněžnicích.

Švýcarský národní park / Swiss National Park/

Scuol je zasazen do malebné přírody, ke Scuolu  je přilehlý jediný národní park Švýcarska – Swiss National Park. Návštěvníky sem lákají nedotčená příroda,  naučné stezky, chladné říčky a úžasné výhledy .

Scuol
Scuol

Železnice ve Scuolu

Do Scuolu se dostanete  také červeným vláčkem Rhétské dráhy. Ve  Scuolu železniční systém  končí. Odtud  už  jsou jen hory a hranice s Itálií..Vlakem se můžete svézt i  do blízkého Klosters nebo do Churu.

 Scuol můžete navštívit celoročně.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.