• SCUOL

  od • 22.11.2015 • Švýcarsko • Štítky: , , , , , , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Horské lázeňské městečko SCUOL

  SCUOL , možná pro Čechy neznámá obec. Přesto  tudy mnoho z nás projíždí cestou  do Svatého Mořice nebo do italského Livigna. Scuol patří do kantonu Graubünden, leží mezi vrcholy pohoří Silvretta  s  „Engadinskými Dolomity“ a je znám především svými  termálními lázněmi s bohatou historií. Malebné kamenné  domy rozprostřené ve stráních , centrum s překrásnou historickou částí, domy zdobené sgraffity, s úzkými křivolakými uličkami, s malými obchůdky a kavárničkami  dávají místu  pocit, že jste v jiné době. V obci najdete rétorománskou architekturu a  kulturu, více jak polovina obyvatel Scuolu mluví retorománštinou.   V obci jsou 4  kašny z kterých vytéká minerální voda /celkově je zde 12 kaskádovitých  kašen/. Ve vrchním korytu je pitná voda, prostřední sloužilo  jako vana pro praní prádla a napájení pro dobytek, poslední patro pak sloužilo jako užitková voda. V místních hospůdkách mají ve svém menu vydatnou horskou stravu z domácích produktů. V městečku a okolí najdete příjemné penzionky, apartmány, hotýlky i moderní turistickou ubytovnu. Jenom několik kilometrů odtud je také jedna z nejkrásnějších vesnic Švýcarska –  Guarda.

  Scuol

  Scuol

  Lázně – Engadin Scuol

  Tradice a  minerální voda z různých pramenů je známá i za hranicemi Švýcarska. Ve Scuolu je více jak 10 termálních pramenů. Lázně jsou otevřené 365 dní v roce a nabízí širokou nabídku wellness služeb, různé druhy bazénů a saun, bazény jsou uvnitř i venku, mají různou teplotu, nechybí ani jeden se slanou vodou, fitness centrum, rehabilitační, terapeutické a kosmetické služby.

  Římsko –irské lázně Scuol

  Co jsou římsko-irské lázně? Vzdušné  lázně, při umírněné teplotě 50-60 stupňů. Proces návštěvy lázní se provádí v následujícím pořádku: přípravná místnost, místnost prvního zahřívání, parní oddělení, ve kterém přes děravou podlahu se podává horký vzduch. Proto, při přechodu z jedné místnosti do druhé, dochází k aktivnímu pocení. Od římské se takováto lázeň liší přítomností speciální roury pro odvádění použitého vzduchu, což činí ovzduší lázně zdravým.

  lázně Scuol

  lázně Scuol

  Lyžování a turistika

  Scuol to není jenom zimní lyžování  v rozsáhlých lyžařských terénech  a na „sjezdovce snů“, která vede do blízkého Sentu romantickou krajinou bez lanovek a vleků. Vleky a sjezdovky na okraji městečka vedou do lyžařského střediska Motta Naluns.  K dalším aktivitám patří lyžování na upravených běžeckých tratích nebo bruslení , vycházky  po zasněžených stezkách , či výlety na sněžnicích.

  Švýcarský národní park / Swiss National Park/

  Scuol je zasazen do malebné přírody, ke Scuolu  je přilehlý jediný národní park Švýcarska – Swiss National Park. Návštěvníky sem lákají nedotčená příroda,  naučné stezky, chladné říčky a úžasné výhledy .

  Scuol

  Scuol

  Železnice ve Scuolu

  Do Scuolu se dostanete  také červeným vláčkem Rhétské dráhy. Ve  Scuolu železniční systém  končí. Odtud  už  jsou jen hory a hranice s Itálií..Vlakem se můžete svézt i  do blízkého Klosters nebo do Churu.

   Scuol můžete navštívit celoročně.

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *