• Menu
  • Menu

Island vodopády

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Island » Island vodopády

Skógafoss a Seljalandsfoss , vodopády  na Islandu.

Pobřeží Islandu  je lemováno množstvím vodopádů. Při návštěvě jižního pobřeží  určitě stojí za návštěvu  dva známé vodopády, Skógafoss a Seljalandsfoss.  Jedny z nejznámějších islandských vodopádů jsou častým místem pro fotografy i filmaře. Mnoho pohlednic a kalendářů z  Islandu se chlubí právě těmito skvosty.

Lesní vodopád (Skógafoss)

Vodopád padá do hlubiny z útesu vysokého 62 metrů  a jak říká pověst,  za vodní stěnou vodopádu, by měl být ukryt poklad z dob Vikingů. Vypráví se, že slunce, které svítí na vodopád  a vytváří nad ním duhu, odráží z vody třpyt , který  je odrazem zlatých mincí,  ukrytého pokladu. Mince by měly být v pokladnici v jeskyni za vodopádem. Mnoho lidí se prý snažilo poklad najít, až jeden mladý místní chlapec  uspěl a našel zlatý prsten. Ten byl později použit na dveře kostela v Skógaru.

Síla a mohutnost vodopádu  ležícího na řece Skóga vás ohromí. Vodopád je široký 25 m a na východní straně vodopádu vede turistická stezka až na vrchol vodopádu. Vodopád patří k největším na Islandu a nejdete jej asi půl kilometru západně od osady Skógar.

Skógafoss
Skógafoss

 

Vodopád Seljalandsfoss .

Vodopád je užší a vyšší než Skógafoss. Voda padá z výšky 40 m. Proudy roztříštěné vody padají do jezírka přímo ze stěny. Podél skalní stěny je cestička, po které je možné projít za vodopádem. A jako každý vodopád,  je  i tento  krásný, v záři zapadajícího slunce.Vodopády se nacházejí u farmy Seljaland. Najdete  je dále od silnice, několik minut chůze směrem na východ. Nedaleko odsud, u farmy  Hamragardar,  je možné navštívit jeskyně Paradíshellir, známé  z lidových pověstí, které vyprávějí , že se tady v 16. století skrýval psanec Hjalti Magnússon.

Seljalandsfoos
Seljalandsfoos

 Vodopády se nacházejí v blízkosti města Skógaru a  sopky Eyjafjallajokull, necelé dvě hodiny jízdy autem z Reykjavíku, po silnici Route 1.

 

evelina anileve

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *