• Menu
  • Menu

V ledovém království na Islandu

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Island » V ledovém království na Islandu

Laguna Jokulsárlón

Vynechat top  zážitek na jihovýchodním pobřeží  Islandu by asi byla chyba.V laguně, kde je možné pozorovat malé i větší ledové kry, v kontrastu s černým písečným pobřežím, vás čekají  pokaždé nové a nové scenérie. Vše se pořád hýbe a mění.

Laguna Jokulsárlón – jezero vzniklo v důsledku ústupu ledovce Breithamerkurjokull , který je okrajovým polem největšího evropského ledovce Vatnajokull. Kvůli oteplování klimatu je plocha od roku 1970 čtyřikrát x větší . Dnes zabírá jezero plochu 180km2 , oproti roku 1975. kdy bala plocha 8k2. Se Sevrním ledovým oceánem je propojeno jezero ledovou říčkou. Okraj jezera je od oceánu vzdálené jenom asi 1,5 km.  Obrovský ledový dóm , z kterého postupují ledové splazy , stoupá nad jezero až do výšky 900 m.

Ledovcový splaz – jazyky  vyplňující údolí vytvořené erozí toků a sestupující často hluboko pod sněžnou čáru, kde na dolním konci splazu ledovec odtává. Kry  jsou nad hladinou z 10-20%. Větší část je schovaná pod vodou. Z jezera kry odplouvají říčkou až do moře. Pokud je příliv prudký, stává se , že kusy ledu jsou vyhozeny  na černé pláže a vy máte pocit, že jsou po břehu rozházeny obrovité kusy skla. Jezero je nejhlubším na Islandu.

jakulsa lagoon
jakulsa lagoon

Každé roční období přináší  nádherné obrazy a scenérie, v zimním období se ledovce zvětšují, kdy sníh se postupně mění v led. Díky vlhkému obsahu vzduchu jsou kry zpočátku bílé, až když se vzduch dostane do spodních vrstev, kdy v důsledku tlaku i pohybu je vzduch vytěsňován se přemění kry v barvu modrou. Modrá barva  je důsledkem absorpce světla na pravidelných krystalech vody.V laguně si můžete udělat nezapomenutelný výlet lodí mezi plovoucími ledovci.

autolodí mezi ledovce
autolodí mezi ledovce

Z Reykjavíku se sem dostanete po hlavní islandské okružní silnice. Laguna je od hlavního města vzdálená asi 260 km. Laguna nezamrzá ani v zimě. Pro svou jedinečnost a krásu je oblíbeným místem nejenom pro turisty , ale také pro fotografy a filmaře. Některé scény z bondovek „ A View to a Kill „ nebo Die Another Day „ byly natočeny právě tady, v laguně Jokulsárlón. Jezero je možno vidět z hlavní silnice mezi Hofn  a Skaftafell.

evelina anileve

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *