Katedrála a muzeum v Elginu a „kámen“ ve Forres
Elgin je jedno z mála větších měst na severovýchodním pobřeží Skotska. Leží přibližně v půli cesty mezi zálivem Moray a Spey a může být výborným místem k doplnění zásob při cestě dále na sever.
Město vzniklo již v 13. století a jako takové si svou středověkou atmosféru dokázalo uchovat hlavně ve svém centru. To je tvořeno shluky uzoučkých ulic, které ústí na trojúhelníkové náměstí. Menší kamenné domy, jejichž spodní patra jsou nejčastěji využívány k malým specializovaným prodejnám, jsou typickým obrazem místních ulic.
Kromě výborných malých specializovaných obchůdků a velkých supermarketů, kde seženete v podstatě cokoli, Elgin láká turisty svou nejvýznamnější budovou – Elgin Cathedral. Jedná se o ruinu katedrály, jejíž založení se datuje rokem 1224. Katedrála se třemi věžemi byla ve své době údajně významnou a překrásnou stavbou. Vše se ale změnilo, když se Alexandr Stewart, hrabě z Buchanu rozhodl stavbu vypálit. (Důvodem byla jeho exkomunikace z církve kvůli rozvodu s jeho manželkou.)
Z katedrály zbyly jen ruiny, ale i tak můžete za 5 liber obdivovat zachovalé původní průčelí, části obvodových zdí, mnoho hrobů a jednu piktskou desku, která leží uprostřed rozvalin. (Vstup do katedrály duben – září denně, 9:30-18:30; říjen – březen so-st 9:30-16:30). Pokud ovšem nestihnete otvírací dobu, nebo nebudete chtít platit zbytečně vstup, je zde dobrá alternativa k „prohlídce“. Katedrála je totiž výborně vidět i zvenčí. Celá stavba je sice obehnána obvodovým plotem, ten ovšem nekazí výhled na ruiny.
Hned naproti katedrále se nachází Biblická zahrada. Jedná se o veřejně přístupnou zahradu, ve které bylo vysázeno všech 110 druhů rostlin, o kterých se píše v Bibli. (Vstup zdarma, květen-září 10:00 – 19:00.)
Nedaleko katedrály je další z městských atrakcí- Elgin Muzeum. To vzniklo na naše poměry poměrně kuriózním způsobem. Místní občané totiž vlastnili spoustu zajímavých artefaktů, a protože jim přišlo líto, že jsou jediní, kdo zajímavé předměty mohli vidět, rozhodli se je věnovat do nově vzniklého muzea. Nemyslete si ale, že se jedná o nějaké „béčkové“ předměty. Právě naopak. Muzeum v Elginu se může pyšnit například jednou z nejzajímavějších sbírek fosílií ve Velké Británii, stejně tak se zde nachází velmi vzácná vysušená lidská mumie, nebo hned několik piktských kamenů. (duben – říjen po- pa, 10:00 – 17:00; so 11:00 – 16:00; vstupné dobrovolné)
Což nás přivádí k otázce: „Co jsou to vlastně ty piktské kameny?“ Jedná se o různě velké symbolicky a nádherně opracované kameny ze středověku. V tomto období totiž celé severovýchodní Skotsko patřilo do jižního království Piktů, kteří se zde usadili a celý kraj obhospodařovali.
Jedním z těchto kamenů je i šestimetrová kamenná deska Sueno´s Stone, která se nachází na východním okraji městečka Forres. Ta byla objevena až v roce 1726 a v současné době je uložena v ochranném skleněném boxu. (Který kazí všechny pokusy o hezkou fotku.) Podle historiků jsou obrazy do ní vyryté příkladem nejstaršího válečného zpravodajství. Připomíná totiž bitvu mezi lidmi kraje Moray a norskými osadníky z Orsay, která se kdysi dávno udála v této oblasti. O trochu menší kamenné desky můžete najít klidně třeba i na poli nebo na louce. Nachází se totiž na mnoha místech v okolí Elginu.
Přidat komentář