• Menu
  • Menu

Skotsko – Severovýchodní pobřeží

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Skotsko – Severovýchodní pobřeží

 Cesta z Spey Bay do Fraserburgh

Na severovýchodě Skotska se nachází hned několik malebných vesniček při pobřeží, ve kterých jako by se zastavil čas. Místní jsou ze vzniklé situace trochu mrzutí, zato turisté si zde užívají. Našli totiž místo, které se může pyšnit autentickou atmosférou let dávno minulých, kterou na většině Skotska přebyl „pokrok“ 21. století.

Mezi nejzajímavější rybářské vesničky při pobřeží Aberdeenshire patří Gardenstown, Crovie a dále na východ Pennan. Z jedné strany moře, z druhé strany skály- na nic víc než na jednu ulici tu nezbylo místo. Vždyť i vstupní prahy do barevných domů, jsou často při přílivu omývány slanou vodou z moře.

Naše pobřežní cesta ale začíná v zálivu Spey Bay, ve kterém současně končí jedna ze skotských dálkových tras- Speyside way a to konkrétně v městečku Buckie. Ze zálivu se vydáme směrem na východ. Klikatící se cesta okolo pobřeží nás dovede až pod několik oblouků železničního viaduktu, který už dávno neplní svou funkci, zato je to poznávací znamení městečka Cullen. Kamenné městečko s příjemným přístavem je v současnosti známé hlavně díky místní kuriozitě-  hřbitovu domácích mazlíčků, který jsem podle místních musela navštívit i já J .

Dále na východ se nachází první z výše jmenovaných perel – vesnička Gardenstown. Pokud nemáte své vlastní auto, pak její návštěvu příliš nedoporučuji. Z hlavní silnice je to dolů do malého přístavu ještě dlouhá štreka, stejně jako potom z centra vesničky zpět na hlavní silnici. I přesto, že je to turisticky vyhlášené místo, hodně aut na cestě nepotkáte a místní veřejná doprava je, stejně jako ve zbývajících koutech Skotska, opravdu tragická.

Malá rybářská vesnička Pennan
Malá rybářská vesnička Pennan

Malá rybářská vesnička Pennan se nachází o něco více na východ. Je o něco menší než předešlý Gardenstown. Tvoří ji totiž pouze několik barevných přístavních domů, které leží mezi výhružně stojícím útesem a mořem. Mezi Brity je místo známé hlavně díky filmu Local Hero, který se zde natáčel v roce 1982. (Mohu potvrdit, že během stopování do této vesnice, mi byl film mnohokrát vnucován jakožto „místní klasika“.) Mezi turisty je naopak vesnička proslulá hlavně díky své poloze a romanticky vypadajícímu přístavu. A co si myslí místní? Že jsem blázen, když jsem se vydala právě sem. Nic tu totiž není. Což měli bohužel pravdu. Ale romantická atmosféra z vesničky nezmizela, stejně jako jedna z mála otevřených restaurací, kde se můžete na své cestě občerstvit. Dlouho se tu ovšem nezdržíte.

Pokud pojedete ještě přibližně 20 km dále na východ, dostanete se až do Fraserburghu, který se pyšní titulem nej-severo-východnější bod pevninské Velké Británie. Cestu lemují vesnice s překrásnými sakrálními stavbami a starými chalupami. Z hlavní cesty je možné uhnout na vyhlídková místa při moři, nebo na cestičky vedoucí k mnoha ruinám kdysi dávno obývaných hradů. Během teplých letních dní, kterých je ve Skotsku nedostatek, můžete vyrazit i na jednu z místních písečných pláží.

Ať už si cestou po pobřeží severovýchodního Skotska vyberete k návštěvě jakoukoli rybářskou vesničku, svého rozhodnutí nebudete litovat. Ve své podstatě si jsou vesničky velmi podobné a vždy mají co nabídnout návštěvníku, který má zájem o hezký výhled, poklidnou atmosféru nebo neporušenou pobřežní přírodu.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *