• Menu
  • Menu

Smržovka, kolébka sáňkování

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Smržovka, kolébka sáňkování

Obrovský příval sněhu, který zasypal naše severní hory a způsobil kalamitu v podhůří Jizerských hor se již pomalu podařilo odklidit. Počasí se také umoudřilo, konečně udeřila pravá zima. Začalo pořádně mrznout a zároveň vysvitlo sluníčko, takže je nejvyšší čas vyrazit na výlet za sněhem a slunečními paprsky na hory. Vyhlášenou mekkou českého sáňkování je město Smržovka. Rozkládá se od poloviny 16. století v údolí mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem a dá se říci, že je jednou ze vstupních bran na cestě za zimními radovánkami v Jizerských horách.

Smržovka

Od jedné z dominant Smržovky, rozhledny Černá Studnice, vede až dolů, skoro do města sáňkařská dráha. Horská služba ovšem zatím neodvolala doporučení nevstupovat do lesních porostů, tudíž volíme trošku alternativní program. Všechny důležité informace k provozu sáňkařské dráhy se dají dohledat : odkaz

Finkův kámen

Mírným stoupáním od železniční stanice Smržovka vede modrá turistická značka na skalní vyhlídku Finkův kámen. Zčásti prochází také lesem, nicméně sněhové nánosy na stromech tady vůbec nejsou a množství vyšlapaných cestiček dává vědět o tom, že i místní zkušení horalové sem často vyrazí na vycházku. Vyhlídka dostala jméno podle známého místního průmyslníka Finkeho. V létě tu najdeme Čertovu studánku, skalní hrnec ve tvaru srdce. Dnes je však zasypaná sněhem.

Finkův kámen, vyhlídka

Když jsme konečně na samém vrcholu, naskytne se nám impozantní výhled na Černostudniční hřeben, část západních Krkonoš, města Smržovka a Tanvald a v neposlední řadě i na velmi zajímavou stavbu, pocházející z konce 19. století.

Smržovský viadukt

Jedná se o jeden z nejkrásnějších železničních viaduktů v České republice. Most, jenž byl vystavěn mezi lety 1893-1894 italskými mostními staviteli, se chlubí titulem největší technická stavba na trati Liberec-Tanvald -Harrachov. Stavba z jizerské žuly má 9 mostních oblouků, délka mostu je 123,5 m, výška nejvyšší části je 26,5 m. Celý objekt lahodí oku svým citlivým zasazením do okolní krajiny. Zajímavostí je, že vůbec první a zatím jediná oprava celého přemostění proběhla až v roce 2008, to znamená po bezmála 115. letech! od začátku výstavby. Co by asi řekli italští mistři dnešním stavitelům českých dálnic?

Viadukt Smržovka
Pekařství u Mašků

Když už jsme ve Smržovce, tak nesmíme opomenout navštívit vyhlášené pekařství rodiny Mašků. Již tradičně zde zakoupíme luxusní pravý kvasový chléb a pár kousků tyčinkových preclíků. Pro milovníky sladkého je ještě možné doporučit nepřeberné množství různých koláčů nebo výbornou máslovou vánočku.

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *