• Menu
  • Menu

Klokočské skály

Nepřeberné množství míst, kam vyrazit na výlet nebo které stojí za to navštívit nabízí Český ráj. Kraj hradů, zámků, skalních měst a krásných přírodních koutů v srdci České kotliny. Mezi relativně méně známé oblasti Českého ráje patří Přírodní rezervace Klokočské skály.

Klokočské skály

Dominanta Klokočí

Východním směrem od Turnova nalezneme malou vísku Klokočí. Byla pravděpodobně založena v polovině 13. století jako poddanská obec hradu Rotštejn. Toto sídlo, kde podle všeho žije něco kolem 200 obyvatel dnes slouží jako výchozí turistický bod právě pro vycházku na Klokočské skály či na exkurzi zříceniny Rotštejna. Necháváme auto na parkovišti u autobusové zastávky a vyrážíme po červené turistické značce vstříc Klokočským skalám. Klokočské skály vytvářejí skalní město z kvádrových křemenných pískovců. Jedná se o souvislou skalní hradbu, tvořenou prvohorními pískovci o mocnosti až 60 metrů s mnoha jeskynními dutinami. Téměř souvislá stěna je asi 1600 m dlouhá a oddělují se z ní izolované skalní věže. Průvodcem na našem putování je i Naučná stezka Klokočské skály, zbudovaná v roce 2015.

Klokočské skály
Rozhlédni se, člověče…

Než se dostaneme na samotný vrchol skal, abychom si mohli užít neskutečné výhledy do okolního kraje, musíme vystoupat po staré kupecké Slezské cestě, 70 metrů dlouhou, hlubokou skalní rozsedlinou ve skalní stěně. Právě procházíme Klokočskými průchody. Zdoláváme několik desítek schodů a ocitáme na rozcestí se žlutou, která vede ke zřícenině hradu Rotštejn. Naší volbou jsou ale daleké rozhledy, proto zůstaneme věrni červené značce. Pokračujeme pohodovou procházkou smíšeným lesním porostem, kde převládá borovice a bříza. Docházíme  až do Záholic. Cestou po lesních pěšinách si každou chvíli odskočíme na množství skalních vyhlídkových míst, odkud dohlídneme na vrch Kozákov, nebo Jizerské hory, v čele s horským hotelem na vrcholu Ještědu. V Záholicích odbočujeme z červené značky, abychom se mohli vrátit zpět k autu. Po místní silničce se vracíme do Klokočí. Tato část výletu už nenabízí tak romantické vyhlídky, ale je to jediná alternativa okruhu, jak se vrátit na výchozí bod výletu. Po téměř sedmi kilometrech předjarní procházky usedáme do auta a vyrážíme dál na cestu.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *