• Menu
  • Menu

Sněžné a Jimramov – méně známá část Vysočiny

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Sněžné a Jimramov – méně známá část Vysočiny

Přijeďte na Vysočinu

 Okolí Nového Města  Moravě je oprávněně jedna z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších částí Vysočiny. Co se týká návštěvnosti, není se ani co divit – z mého pohledu „Brňáka“, není nic jednoduššího než nasednout na vlak a za zhruba dvě hodiny vysednout na kraji Nového Města. O víkendech a vůbec za pěkného počasí tak činí stovky výletníků –  v létě docela neškodní obatůžkovaní pěší turisté, nebo se na nástupních plošinách prodíráte mezi trčícími řídítky natěšených cyklistů. V zimním období se pak opatrně protahujete mezi svazky běžeckých lyží a neméně natěšených běžkařů. Většina těchto návštěvníků Vysočiny míří do nejznámějších lokalit v okolí – Žďárských vrchů, Tří studní a přilehlých rybníků, okolí Fryšavy..

Tyto nejznámější oblasti jsou pak velice slušně vybaveny možností ubytování všech kategorií a samozřejmě i množstvím restauračních zařízení a hospod.

řeka Fryšávka
řeka Fryšávka

Sněžné a Jimramov

Pokud si však chcete užít méně turistů a neméně krásné přírody, stačí svůj výlet protáhnout ve směru na obec Sněžné s pokračováním na rekreační oblast Milovy, případně se stočit k obci Jimramov. Čekají vás nádherné skalní útvary ukryté v lesích – Dráteničky, Malínská skála (811 m), Lisovské skály ( 801 m), Devět skal ( 836 m), Bílá skála ( 743 m), Čtyři palice (732 m ) a trochu „ z ruky „ skála Prosička (739 m). Většina těchto skal slouží i jako horolezecké terény všech kategorií, takže si přijdou na své jak zkušení lezci, tak i začátečníci. Rozhodně je docela příjemné tuto činnost sledovat z bezpečné vzdálenosti a lehce škodolibě poslouchat hlasité komentáře porůznu rozvěšených zúčastněných lezců a jejich kibiců.

Kadov

Při výletu nesmíte opomenout obci Kadov a její rázovitý hostinec U Janečků  – jídlo je tam sice příšerné, za zastávku ale určitě stojí ochutnání místního likéru Kadovánek. O oblíbenosti hostince svědčí desítky zaparkovaných kol, v zimě pak ve sněhu zapíchaných běžek. Znalci lidové architektury pak jistě ocení vesnickou památkovou rezervaci Krátká s malým muzeem a mnoha původními chalupami. Je nesmírně potěšující zjištění, že docela dost místních chalupářů na Vysočině obecně, nehledí na čas (a patrně i na peníze ) a citlivě restauruje původní chalupy, případně staví nové původními technologiemi..

Rabůňka
Rabůňka

Obec Blatiny a Věcov

Blíže k Milovům pak turistu určitě potěší malá obec Blatiny s pražírnou kávy Hofr a přilehlou kavárnou. K zastavení je pak vhodná obec Věcov s místní ekoagrofarmou, kde si můžete nejen ubytovat, ale v předsíni rodinného domu koupit ovčí a kozí sýr a med od okolních včelařů, úspěšný nákup však kolikrát záleží na momentálním duševním rozpoložení farmářky.

Osada Na Louži a zřícenina hradu Skály

Pokud rádi kvalitní hovězí maso a to i v kvalitě bio, určitě stojí za návštěvu osada Na Louži ke které se dostanete přes obec Věcov. Místní rodinná ekofarma maso prodává, je však nutná časově delší objednávka. Odtud je už pak jen kousek ke skálám Prosičky, ze kterých je nádherný daleký výhled do zvlněné krajiny. Pokud na sebe rádi necháváte působit Genius loci ( Duch místa..), určitě si udělejte výlet na zříceninu hradu Skály na skalním útvaru Štarkov, bývalém sídle loupeživých šlechticů. V minulých letech na zřícenině probíhaly restaurátorské práce a určitě stojí zato v klidu se posadit a užívat si romantické scenérie.

Rabůňka u Sněžného
Rabůňka u Sněžného

Vysočina je krásné a inspirativní místo jak k odpočinku, tak k turistice a dalšímu sportovnímu vyžití. Už jen celosvětový úspěch amatérských nadšenců a  pořadatelů Světového poháru v biatlonu ve Vysočina aréně, Zlaté lyže a v létě pak Světový pohár horských kol mluví sám za sebe.

Dusan

Pokud mi to čas a finance dovolí, cestuji. Kamkoliv. Poznávání cizích krajů, lidí, jejich zvyků mě nesmírně obohacuje. Nebudu vzpomínat, jak jsem si koupil nové auto, ale co jsem kde a kdy viděl, prožil a koho potkal. Moc rád se vracím domů. Škoda, že to všechno nepřišlo dřív.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *