• Telč

  od • 23.4.2015 • Vysočina • Štítky: , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Telč na seznamu UNESCO od roku 1992 

  Město Telč, s nádherným historickým jádrem, je jednou z nejcennějších památkových rezervací v České republice. Pro svou stavební a architektonickou jedinečnost bylo město prohlášeno městskou památkovou rezervací a v roce 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

  Telč

  Telč

  Staré Město – památková zóna

  Na památkové hodnotě se velkou měrou podílí i předměstí Staré Město, které se svou historickou částí v okolí kostela Matky Boží, patří do městské památkové zóny. Velký vliv na celkové panorama města má jistě fakt, že okolí nebylo zasaženo  tzv. panelákovou výstavbou. První písemná zmínka o městě pochází z let 1315. Telč vlastnil od roku 1339  Oldřich z Hradce z rodu Vítkovů.

  Dominantou Telče je renesanční zámek.Podle místní pověsti je založení Telče spojováno z vítězstvím moravského knížete Oty II. Nad českým Břetislavem r.1099. Na paměť bitvy prý založil vítěz kapli, později kostel a osadu, dnešní Staré Město.

  zámek Telč

  zámek Telč

  Symbol města

  Symbolem a znakem města je stříbrné latinské W a nad ním „ znamení na způsob lilium bílého, jehož oni Telečtí v erbu svém od starodávna užívají „ nad štítem je zlatá koruna královská a nad ní pětilistá růže, kterou drží dva zlatě odění andělé-štítonoši. Každý jednou rukou drží růži a druhou roh štítu.

  Prázdniny v Telči

  Tradičně se zde od roku 1982 koná  a jeden z nejstarších hudebních festivalů v Česku  Prázdniny v Telči. Doba konání spadá vždy na přelom července a srpna. Mimo známých umělců zde vystupují některé divadelní soubory , konají se zde výtvarné  dílny a výstavy.

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *