• Menu
  • Menu

Telč

Telč na seznamu UNESCO od roku 1992 

Město Telč, s nádherným historickým jádrem, je jednou z nejcennějších památkových rezervací v České republice. Pro svou stavební a architektonickou jedinečnost bylo město prohlášeno městskou památkovou rezervací a v roce 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Telč
Telč

Staré Město – památková zóna

Na památkové hodnotě se velkou měrou podílí i předměstí Staré Město, které se svou historickou částí v okolí kostela Matky Boží, patří do městské památkové zóny. Velký vliv na celkové panorama města má jistě fakt, že okolí nebylo zasaženo  tzv. panelákovou výstavbou. První písemná zmínka o městě pochází z let 1315. Telč vlastnil od roku 1339  Oldřich z Hradce z rodu Vítkovů.

Dominantou Telče je renesanční zámek.Podle místní pověsti je založení Telče spojováno z vítězstvím moravského knížete Oty II. Nad českým Břetislavem r.1099. Na paměť bitvy prý založil vítěz kapli, později kostel a osadu, dnešní Staré Město.

zámek Telč
zámek Telč

Symbol města

Symbolem a znakem města je stříbrné latinské W a nad ním „ znamení na způsob lilium bílého, jehož oni Telečtí v erbu svém od starodávna užívají „ nad štítem je zlatá koruna královská a nad ní pětilistá růže, kterou drží dva zlatě odění andělé-štítonoši. Každý jednou rukou drží růži a druhou roh štítu.

Prázdniny v Telči

Tradičně se zde od roku 1982 koná  a jeden z nejstarších hudebních festivalů v Česku  Prázdniny v Telči. Doba konání spadá vždy na přelom července a srpna. Mimo známých umělců zde vystupují některé divadelní soubory , konají se zde výtvarné  dílny a výstavy.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *