• Menu
  • Menu

Soutok Berounky a Vltavy

Slavnost rovnodennosti  a genius loci místa na soutoku Berounky s Vltavou

Na soutok Berounky a Vltavy v Lahovicích  vidíme téměř z oken a  vzdušnou čarou  to máme 1 km. Procházky kolem Berounky a Vltavy absolvujeme často, ale na soutoku jsme vlastně nikdy nebyli. Díky avizované akci Slavnost rovnodennosti na soutoku jsme toto krásné místo objevili  tedy až dnes.

Soutok Berounky a Vltavy

Naše zvědavost i ideální počasí byli výzvou a my se na místo vydali. Od 15 hodin se pomalu začali scházet lidé, kteří přišli podpořit tuto akci anebo přišli tak jako my jen ze zvědavosti. Objevili jsme nejen krásné místo, koně pana Absolona, 2 pláže, poslechli si hudbu, shlédli dětské divadélko, poslechli zajímavosti  i čtený projev, vypili dobrou kávu a ochutnali švestkový koláč a kremroli z růžového karavanu, ochutnali rovnodenní pivo z Psychovaru a prožili krásné odpoledne až do západu slunce.

Soutok Berounky a Vltavy

Interpretace aspektů krajiny prostřednictvím humanitních a uměleckých věd

Slavnost zahájila sérii akcí a setkání v rámci projektu „Interpretace aspektů krajiny prostřednictvím humanitních a uměleckých věd“ a zároveň je prvním tzv. interpretačním centrem.

Program:

Výpravy do nové divočiny – přírodovědci během hodinové expedice vysvětlí, co se děje na místech, která přestal člověk využívat.

Brány koňského areálu otevřel pan Absolon, jehož rodina na soutoku sídlí už od roku 1640.

Zvuková bránapod Lahovickým mostem vznikne sound instalace kombinující zvuky dopravy, přírody, slovo a hudbu.

lahovický most – hra na  paddle board

Vlajky – technikou kyanotypie si vytvoříte obrazy přinesených předmětů v charakteristickém modrém tónu.

Soutok Berounky a Vltavy

Fotografování krajiny soutoku, aneb jak se dělá historické technika mokrého kolodiového procesu s krátkým časem expozice a kvalitním obrazem v terénu.

Vizuální mapa městských částí krajiny soutoku

Žáci místních ZUŠ společně s umělci žijícími v okolí budou vyprávět literární příběh krajiny.

Občerstvení a pohoštění z místních produktů.

Rovnodenní pivo Psychovar – světlý silně nachmelený ejl z Řevnic, též známý jako svrchně kvašená APA 12° dostupná pouze dvakrát do roka.

Psychovar

V rámci projektu SOUTOK bylo vytvořeno pět center na pěti různých místech v krajině. Forma interaktivních výstav, performancí, divadel či jiného umění s cílem tvůrčím způsobem interpretovat sociologické, přírodovědné, kulturně-historické, ekologické a ekonomické aspekty území ve třech časových rovinách – minulé, přítomné i budoucí (v kontextu navrhovaných změn krajiny).

První akce byla věnovaná tématu “Člověk a diverzita příměstské krajiny”, po ní se připravují další setkání “Živá řeka – řeka říká”, “Koloběh vody v krajině”, “Pastva a nová divočina” a “Krajina jako duchovní prostor”

Na projektu se podílí IPR Praha, AMU Paha, VŠE Praha-  podpořeno Technologickou agenturou ČR .

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *