Vstupujete do pozoruhodného, a pro turisty a návštěvníky Barcelony unikátního, parku architekta Antoni Gaudího. Pro veřejnost byly jeho brány otevřeny ve 20. letech minulého století, v roce 1926. Světoznámý architekt Antoni Gaudí byl pověřen bohatým průmyslníkem Eusebim Guelem, aby na tomto místě vytvořil vzorové město pro bohaté měštany.
S celého záměru byl nakonec zbudován jenom park s několika stavbami. V originální koncepci parku najdete spousty krásných zákoutí, staveb jako jsou například bájný řecký drak Python, kolonádu, velkou dlouhou lavici zdobenou barevnými keramickými střepy (trencandis) , Gaudího dům a muzeum. Metoda, s použitím barevných střepů,byla dílem Josepa Mária Jujola . Nejenom barevné koláže , tvořené keramickými úlomky, střepy talířů , šálků a obkladaček , vtlačené do omítek staveb , ale i originální a pohádkové stavby navozují v parku pocit netradiční barevnosti, bohatství a originality celého objektu. Neméně důležitou roli hraje i celková koncepčnost a krása všudypřítomné přírody a zeleně, do které jsou objekty a stavby vsazeny. Z vyhlídkové terasy v Parku Guell se můžete kochat krásným pohledem na panorama Barcelony.
![Parc Guell](https://www.kamsevydat.cz/wp-content/uploads/2011/04/5884-parc_guell__barcelona___cestovani_s_detmi__8_.jpg)
V Parku najdete Gaudího muzeum a dům, v kterém Gaudí několik let žil a pracoval. Lavička z tohoto parku je zapsána v Guinessově knize rekordů a honosí se přívlastkem největší lavička na světě.
Guelův park je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví památek UNESCO.
Park najdete severně od centra. Barcelony.
Pokud použijete metro – vystupte na stanici Vallcarca. Cestujete-li s dětmi, s kočárkem nebo s tělesně postiženými nebo seniory, je možná lepší vystoupit na stanici Lesseps (z centra sem jede i autobus.č.24), aby jste se vyhnuli stoupání po mnoha schodech.
Park je přístupný veřejnosti zdarma.
![Parc Guell](https://www.kamsevydat.cz/wp-content/uploads/2011/04/5852-parc_guell__barcelona___cestovani_s_detmi__12_.jpg)
Hledal jsem informace o parku Güell a skončil na vašem webu. Díky za fajn článek a především tu spoustu fotografií. Dovolím si ale jednu drobnou poznámku: stanice, na které je lepší vystoupit v případě, že se chceme vyhnout schodům na posledních několika stech metrech před parkem, se jmenuje Lesseps a nikoliv Lessweps.
Patriku, díky . Název stanice je opraveno…:-) D