• Menu
  • Menu

Parc Guell – Gaudího park v Barceloně

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Španělsko » Parc Guell – Gaudího park v Barceloně

Vstupujete do  pozoruhodného,  a pro turisty a návštěvníky Barcelony unikátního,  parku architekta Antoni Gaudího.  Pro veřejnost byly jeho brány otevřeny ve 20. letech minulého století, v roce 1926.  Světoznámý architekt  Antoni Gaudí  byl  pověřen bohatým  průmyslníkem Eusebim Guelem, aby na  tomto místě vytvořil vzorové  město pro bohaté měštany.

S celého záměru   byl nakonec zbudován jenom park s  několika stavbami. V  originální koncepci  parku  najdete spousty krásných zákoutí, staveb jako jsou například  bájný  řecký drak Python, kolonádu, velkou dlouhou lavici zdobenou barevnými keramickými střepy (trencandis) , Gaudího dům a muzeum.  Metoda, s použitím barevných střepů,byla dílem Josepa Mária Jujola . Nejenom barevné koláže , tvořené keramickými úlomky, střepy talířů  , šálků a obkladaček , vtlačené do omítek staveb , ale i originální a pohádkové stavby navozují v parku pocit  netradiční barevnosti, bohatství  a originality celého objektu. Neméně důležitou roli hraje i  celková koncepčnost a krása všudypřítomné  přírody  a zeleně, do které jsou objekty a stavby vsazeny. Z vyhlídkové terasy v Parku Guell se můžete kochat krásným pohledem na panorama Barcelony.

Parc Guell Barcelona

V Parku najdete Gaudího muzeum a dům, v kterém Gaudí několik let žil a pracoval. Lavička  z tohoto parku je zapsána v Guinessově knize rekordů a honosí se přívlastkem největší lavička na světě.

Guelův park je zapsán na seznamu světového  kulturního dědictví památek UNESCO.

 Park najdete severně od centra. Barcelony.

Pokud použijete metro – vystupte na stanici Vallcarca. Cestujete-li s dětmi, s  kočárkem nebo s tělesně postiženými nebo seniory,  je možná lepší vystoupit na stanici Lesseps (z centra sem jede i autobus.č.24), aby jste se vyhnuli  stoupání  po mnoha schodech.

Park je přístupný veřejnosti zdarma.

Parc Guell Barcelona
Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů