• Menu
  • Menu

Štarkov – zřícenina hradu Skály

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Štarkov – zřícenina hradu Skály

Jarní toulky Vysočinou 

Tak nevím, jaký je vlastně správný název – Štarkov ? Skály ? Odkazy na netu se vyjadřují různě, stejně nejednotně je podávána i historie hradu…zajímající se čtenář nechť nahlédne…
Tyto rozdílné výklady by však neměly být na překážku natěšenému turistovi, jedná se totiž o jeden z mnoha krásných výletů Českomoravskou Vysočinou. Prolézt tuto romantickou zříceninu lze kdykoli, nicméně právě teď, na jaře, kdy se příroda Vysočiny probouzí se zhruba třítýdenním zpožděním oproti ostatním níže položeným krajům, je výlet patrně nejvhodnější – mohutné stromy a náletové křoviny v okolí ještě nejsou tolik olistěné a tak se nabízí možnost sice skromných, ale o to hezčích výhledů do kraje.

zřícenina Štarkov
už…

Zřícenina gotického hradu

Použiji jeden ze střídmějších popisů – Zřícenina gotického hradu na skalnatém zalesněném návrší (679m). Hrad založili pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století Pernštejnové, potom přešel do majetku Kunštátů. V 1. polovině 15. století náležel Cimburkům a r. 1464 jej získali Pernštejnové a nechali jej zpustnout (pustý od r. 1588). Na jihozápadní straně je zachován zbytek okrouhlé věže, která chránila i vstupní bránu. V proláklinách mezi skalami jsou patrné zbytky hradeb….

zřícenina Štarkov
zřícenina Štarkov

Tolik jeden z publikovaných popisů. Historii samozřejmě řešit nebudu, nicméně v současné podobě je pohled na zříceninu daleko barvitější. Na samotném hradě a v jeho blízkosti totiž již několik let probíhá archeologický průzkum který letos končí a tak jsou v blízkém okolí zříceniny odhaleny nové zbytky hradebních zdí a velice hezky je odkrytý i vnitřek bývalého hradu. Turista tak má možnost prolézt nejen vnitřek hradních rozvalin, ale docela dost času stráví i obcházením skalního útvaru a klopýtáním po lišejníkem obrostlých kamenech.

Balzám pro duši romantika….jak tady mohli naši předci vůbec existovat ? Věčné vlhko, zima, permanentní nudle u nosu…co úsilí stojí vytopení promrzlé chalupy v zimě – co teprve vytopení hradních kamenných zdí !! Věčně promrzlá a tím pádem naštvaná manželka…tady musela přežívat určitě jenom chlapská partička..

zřícenina Štarkov
zřícenina Štarkov

Turistické trasy

Kolem zříceniny se obtáčí dvě turistická značení, modrá a červená. Zdatný turista může vyrazit po modré z městečka Jimramov směrem na Javorek, cestou se vyšplhat na skálu Prosičky s úžasným výhledem do okolí a v Javorku pak pokračovat dál na Štarkov. Od tam se pak po červené vrátit zpět do Jimramova. Pro méně zdatné, turisty motorizované, případně výletníky vláčené malými dětmi, doporučuji jet po silnici z Jimramova směrem na Sněžné, krátce po projetí Novým Jimramovem auto odstavit na ploše pro svážení dřeva a po červené pak do kopce lesem až ke zřícenině…
Ke zřícenině se lze samozřejmě dostat i z druhé strany, od městečka Sněžné, finální cesta pak vede přes nádherný kopec Rabůňka, se střídmě rozesetými chalupami.
Co ještě dodat ? Snad jen, že je to všechno opravdu parádní výlet !

řeka Fryšávka
řeka Fryšávka
Dusan

Pokud mi to čas a finance dovolí, cestuji. Kamkoliv. Poznávání cizích krajů, lidí, jejich zvyků mě nesmírně obohacuje. Nebudu vzpomínat, jak jsem si koupil nové auto, ale co jsem kde a kdy viděl, prožil a koho potkal. Moc rád se vracím domů. Škoda, že to všechno nepřišlo dřív.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.