• Menu
  • Menu

Klínový potok ve Strážném

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Klínový potok ve Strážném

KLÍŇÁK

Jsme  ve Strážném, na konečné stanici –  V lomu. Kolem transformátoru míříme na Hříběcí boudy a Klecandu. Je krásné slunečné počasí, u informační tabule je velký shluk turistů. Bylo by příjemné osvěžit se na zahrádce u jedné z chat, ale všude je zavřeno. Není sezóna a prý obě chaty mají nové majitele.

Klecanda Strážné

Milujeme to tady.  Nahlédneme do lomu a pak ještě kousek kolem Klínového potoka k Hnědým skalám. Šly by jsme dále, ale máme málo času, jedeme za dědou, který už na nás čeká. 

podél Klínového potoka

Klínový potok

„ Klíňák „ máme rádi hlavně v létě, kdy je možné jít proti toku a užívat si nejenom horského vzduchu, ale i rozkoše při přecházení kamenných koryt (i když v současnosti je potok  kvůli hrozícím povodním dost  regulován  a jeho přirozená krása trochu povadá).

Klíňák Strážné
Klíňák Strážné

Klínový potok

Klínový potok –  německy Keilbach  se nachází  v  NP Krkonošský národní park,  Strážné. Úsek horského potoka s obřími hrnci a skalnatými prahy   je identifikována jako Lužický a krkonošsko – jizerský masiv: krkonošsko – jizerské krystalinikum. Na potoce by se měly nacházet dva vodopády, ale nejsou nijak turisticky známé, jelikož údolím nevede značená cesta. Dle odborných pramenů se nacházejí ve III. zóně  KRNAP a je možné k nim sestoupit, spodní je i dobře viditelný z cesty.

Klíňák Strážné
Klíňák Strážné

Hnědé skály

Hnědé skály – cvičný horolezecký terén jsou spolu s protilehlou Hranostají skálou budovány sericitickým kvarcitem přeměněnou horninou s vysokým podílem křemene. Proto je velmi tvrdý a skály byly postupně vypreparovány z okolních měkčích svorů, které rychleji podléhají erozí a zvětráván. Tímto způsobem vzniklé tvary reliéfů označujeme jako strukturní…

Hnědé skály

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *