• Menu
  • Menu

Střílky – barokní hřbitov

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Zlínský kraj » Střílky – barokní hřbitov

Nejkrásnější barokní hřbitov v českých zemích ve Střílkách

Nebyl to náš cíl, ale o to bylo naše překvapení větší. Opravdu nádherný hřbitov, tyčící se nad krajinou, vůně kvetoucích lip a zapadající slunce. Svoji originální architekturou a sochařskou výzdobou je  tato vzácná kulturní památka  povýšena na hodnotu evropského významu. V roce 2010 byl hřbitov ve Střílkách vyhlášen Národní kulturní památkou České republiky.

barokní hřbitov Střílky

Historie hřbitova

Hřbitov s hřbitovní kaplí a dvěma hrobkami byl zbudován v letech 1730-1743 zámožným pánem Armandem Antonínem Petřvaldským. Autorem projektu je pravděpodobně biskupský inženýr Ignác Josef  Cyrani z Bolleshausu, který byl v době stavby u Armanda Antonína Petřvaldského zaměstnán.

barokní hřbitov Střílky

Barokní sochařská výzdoba – Gottfried Frisch

Moravský sochař Gottfried Frisch (1706-1750) je autorem sochařské výzdoby. Sochy a reliéfy symbolizují z velké většiny poslední dny člověka.

barokní hřbitov Střílky

Najdete zde 3 sochy Andělů smrti v nadživotní velikosti, skupiny buclatých putti, znázorňující lidské ctnosti a neřesti, dále sochy znázorňující  touhu po moci a slávě, lakomství, hříchu, zoufalství, něvěru  i smilstvo. Mimo soch jsou to pak dekorativní vázy a reliéfy Pekla, Nebe, Smrti a Posledního soudu. Plocha hřbitova je 1856 m2.

barokní hřbitov Střílky

Krypta

Půdorys hřbitova je čtverec. Je obehnám mohutnou pískovcovou zdí, výška zdi v některých místech dosahuje až 10m. Pod kaplí v klenutývh kryptách jsou pohřbeni členové rodu Kinburgů.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Naproti hřbitovu stojí pozdně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kostel byl v letech 1764-1770 vystavěn podle projektu Gaetana Mathea Bisoniho.Před svatyní je kanený kříž s korpusem Ukřižovaného (1807) , vedle stojí socha sv Antonína Paduánskéhoz r. 1906.

kostel Nanebevzetí Panny Marie – Střílky

Obec Střílky

Střílky se nacházejí na sz. úpatí Chřibů, několik km od Koryčan. Zámek, který je v obci, je pro veřejnost nepřístupný. Sídlí zde nadace Živoucí světlo.

Po západu slunce pokračujeme dále k jezerům u Ostrožské Nové vsi, vzdálené asi 30 km.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *