• Menu
  • Menu

Rajhrad, klášter, na který zapomenul čas

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihomoravský kraj » Rajhrad, klášter, na který zapomenul čas

Santiniho stavby

Opatské sídlo benediktýnů na Jižní Moravě láká poutníky již od svého založení. Tehdy sem proudili mniši benediktinského řádu za modlitbami. Dnes zavítají do malého městysu turisté za krásnou stavbou Santiniho a za Památníkem Moravského písemnictví, který se zde nachází.

vstup do komplexu
vstup do komplexu

Klášter benediktinů

Původně byl komplex vystavěn daleko od civilizace. Izolace od světských záležitostí pomáhala mnichům v hlubším ponoření do jejich modliteb a vyplnění hesla řádu „Modli se a pracuj“.  První mužský klášter benediktinů byl založen v Břevnově. Odtud bylo poté jako druhá světlice v Českých a Moravských zemích založeno zdejší opatství. Mniši se starali o přilehlé zahrady, opisovaly starodávné listiny na pergamenu ve svém skriptoriu a modlili se k bohu. Duchovní síla zde zůstala dodnes a je pevně vetkána do stěn budov. Dýchá na vás ze všech stran. Při pobytu v rajském dvoře uvnitř kláštera cítíte pokoru a čistotu. Řád je znám pro svůj postoj k výzdobě. Benediktýni zatracovali jakékoli stavební přikrášlení budov. Upřednostňovali jednoduchost a funkčnost. Nenechávali se rozptylovat rozpohybovaným barokem nebo jemnou a něžnou renesancí. Svá sídla stavěli s jediným cílem. Nikoli ohromit návštěvníka, ale soustředit se na duchovní život bez rozptylování světskou krásou. Přesto dnes v této jednoduchosti nalézáme velkého ducha, který promlouvá. Právě díky snaze o strohost si všímáme detailů, zaměřujeme se na nejjemnější nuance. Třeba světlo v klášterní zahradě, hra stínů v křížové chodbě ambitu, který objímá rajský dvůr. …

vchod do chrámu

Jan Blažej Santini Aichl

Cestu klášteru zkřížil Jan Blažej Santini Aichl, který v duchu zdobnosti přetvořil do té doby gotické stavby. V současnosti tedy v opatském chrámu sv. Petra a Pavla již vnímáme mnohem více než jen světlo. Nejzajímavější a nejatraktivnější pro mne samotnou byl balkón s varhanami. Mušlovitý tvar, který z podhledu poutá pozornost je doslova uchvacující. Barvy na stěnách působí něžně a teple. Imitace růžového mramoru je vyvedena do detailu a dýchá elegancí. V tomto chrámu opravdu není citelná podstata řádu, ale i tak je překrásný.

Při přestavbě objektu se architekt, tak jako mnozí jiní ve světě, inspiroval ideálním plánem kláštera ze Švýcarského Sankt Gallen.

Opatský chrám

V době devátého století tam několik mnichů nakreslilo na pětidílný pergamen  půdorys harmonického kláštera, který splňoval nároky mnichů a estetické požadavky. Tomuto plánu se snažilo přiblížit během staletí mnoho staveb, tak jako ta v Rajhradě.

Památník písemnictví

Zaparkujete na malém plácku před hlavní vstupní branou. Ta byla v minulosti myšlena jako vedlejší vchod, tak chrám stojí po vaší levé ruce a ne tak, jak bylo zvykem přímo na vstupní ose.  Procházíte dvorem, kde rostou starobylé stromy, jejíž větve se sklání k zemi a vítají vás. Po vaší levé ruce stojí nehnutě tři sochy a upínají svůj zrak do neznáma. Na protější straně osamoceně bloumají prostorem další dvě sochařská díla. Trávník se zelená a nese v sobě první známky jara, které né a né přijít. A už vstupujete před samotný chrám. Tyčí se do výšky a jeho fasáda čpí novotou. Opravy z grantů již započaly a pokračují. V současnosti je upraveno pouze několik budov. Můžete vidět rozdíl mezi novými fasádami a těmi poničenými věky a absencí lidské péče. Před chrámem rostou levandule, které v letním horku omamně voní. Nyní však jejich poupata ještě čekají na svůj čas. Na malém nádvoříčku vás láká poutač na Památník písemnictví, který stojí stoprocentně za návštěvu.  Krásné budovy okolo vás, atmosféra prožitých časů a několik mnichů….

Uklidnit duši

Pokud zde potkáte staršího pana průvodce, dozvíte se spoustu zajímavostí a pikantností ze života mnichů. V současnosti zde pobývá šest řeholníků. Nejmladšímu je 25 a svou novou roli v životě zkouší už rok a půl. Nejstarším je opat řádu, 54 let. Dojíždí sem i manažeři, podnikatelé a makléři, odpočinout si od denních starostí a uklidnit duši. Zůstávají zde na několik málo dní či týdnů, tak jak je to trendem v mnoha zemích Evropy. Zde se tento zvyk teprve uchytá a klíčí.

Rajhradské opatství má obrovský potenciál a doufejme, že do budoucna bude využit. Již nyní má mnoho co nabídnout, krom Brněnské vinařské stezky, která se vine podél obvodových zdí. I samotné opatství má své vlastní drobné vinařství a láhev k ochutnání můžete zakoupit přímo zde. Vřele doporučuji 😀

jedno z nemála krásných zákoutí

Rajhrad se nachází jižně pár kilometrů od Brna a může to být jeden z námětů na krásně strávené odpoledne v objetí klášterních budov a zdejšího vína.

Otevírací doba:

OPATSKÝ CHRÁM je otevřený celoročně od 9:00 do 17:00 hod. (v létě déle)

Společná modlitba mnišské komunity probíhá denně a to:

– v 6:00 h. hodinka četby a ranní chvály

– ve 12:45 h. (v neděli ve 12:15 h.) modlitba Hora

– v 19:00 h. modlitba nešpor s modlitbou kompletáře v kapli komunity na faře.

 

PAMÁTNÍK PÍSEMNICTVÍ NA MORAVĚ

je otevřený květen – září, 9:00 – 17:00 h. (mimo pondělí)

                   říjen – duben,  9:00 – 16:00 h. (mimo pondělí)

 

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *