Památník národního utrpení – Terezín
Tak jako byl pošmourný celý den naší návštěvy terezínského památníku, tak pošmourná a smutná je i jeho válečná a nacistická minulost.
Terezín leží téměř na soutoku řek Ohře a Labe v okrese Litoměřice. Malé pevnostní město Terezín bylo jako strategická pevnost postaveno v době prusko – rakouských bojů v 18. století.
Památník Terezín vznikl v místech utrpení desetitisíců lidí původně jako Památník národního utrpení roku 1947 z iniciativy vlády znovu obnoveného Československa.

V České republice je jedinou institucí svého druhu. Jeho posláním je uchovávat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace, rozvíjet muzejní , výzkumnou a vzdělávací činnost, jakož i pečovat o místa spojená s utrpením a smrtí desetitisíců objetí vlády násilí. Za války byla zřízena v Malé pevnosti policejní věznice a bylo zde zřízeno židovské ghetto.
Památník zahrnuje několik pietních míst, expozic, staveb a pomníků. …V letech 1940 – 1945 bylo v malé pevnosti vězněno více než 1500 židů. Jejich osud byl ze všech skupin vězňů nejtěžší. Na 500 z nich zde bylo umučeno, většina ostatních zahynula po deportaci do koncentračního tábora…
Památce obětí věnovalo velvyslanectví Státu Izrael…
V Polsku je mementem hrůz nacismu , bývalý koncentrační tábor Osvětim .
Přidat komentář