• Menu
  • Menu

Terezín

Památník národního utrpení – Terezín

Tak jako byl pošmourný celý den naší návštěvy terezínského památníku, tak pošmourná  a smutná je i jeho válečná a nacistická minulost.

Terezín leží téměř na soutoku řek Ohře a Labe  v okrese Litoměřice. Malé pevnostní město Terezín  bylo  jako strategická pevnost postaveno v době prusko – rakouských bojů v 18. století.

 Památník Terezín vznikl v místech utrpení desetitisíců lidí původně jako Památník národního utrpení roku 1947 z iniciativy vlády znovu obnoveného Československa.

Terezín
Terezín

V České republice je jedinou institucí svého druhu. Jeho posláním je uchovávat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace, rozvíjet muzejní , výzkumnou a vzdělávací činnost, jakož i pečovat o místa spojená s utrpením a smrtí desetitisíců objetí vlády násilí. Za války   byla zřízena  v Malé pevnosti  policejní věznice a  bylo zde zřízeno  židovské ghetto.

Památník zahrnuje několik pietních míst, expozic, staveb a pomníků.   …V letech 1940 – 1945 bylo v malé pevnosti vězněno více než 1500 židů. Jejich osud byl ze všech skupin vězňů nejtěžší. Na 500 z nich zde bylo umučeno, většina ostatních zahynula po deportaci do koncentračního tábora…

Památce obětí věnovalo velvyslanectví Státu Izrael…    

V Polsku je mementem hrůz nacismu , bývalý koncentrační tábor Osvětim .

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *