Jsme na Khao Lak, už trochu unudění sluněním na pláži a tak vyrážíme na motorce na výlet. Když projíždíme turisty natřískaném Khao Lak, zní mi v uších lákadla všech cestovek, že jste v zapomenutém ráji, kde je klid a málo turistů. OMG:-( . Prvním cílem by měla být Motýlí farma – Butterfly garden. Hm, nikde ani noha, motýli už asi šli spát a tak zkoušíme aspoň Perlovou továrnu, která se nachází dále po silnici.
Perlová továrna na Khao Lak
Perly by mohly být krásným dárkem pro naši Terku, která oslaví brzy 20. narozeniny, to mi napadne hned jak vstupujeme. Nikde ani noha a všude tolik krásy. Ujímají se nás usměvavé Thajky. Jsou zde expozice, kde se seznamujeme s procedurou jak se perly pěstují. Historie pěstování perel v okolí Phuketu s popisem míst, kde jsou farmy. V oblasti Phuketu v současnosti existují 3 perlové farmy. Vedeni krásnými ženami , postupujeme cíleně do zadního prostoru, kde jsou skvostné a jak je vidno nejdražší šperky z perel. Je to nádhera. Taktika je jasná, od nejdražšího po nejlevnější. Když je jasné, že perly za desetitísíce nekoupíme, jdeme do další místnosti, kde už jsou ceny o malinko nižší. Procházíme pak ještě několika místnostmi, cena jde stále dolů. Je nad slunce jasné, že skončíme na začátku, kde už je možné koupit dárek i pro Terku. Nakonec vybíráme překrásný jednoduchý náhrdelník s tmavými perlami a naušnice. Jednoduché a krásné.

Perla
Perla je známá lidstvu tisíce let. Perla vždy vyzařovala krásu a tejemnost. Perly proto mají magickou moc a léčivou sílu. Někteří věřili, že perly jsou slzy mořské panny, jiní věřili, že perly jsou dílem Boha, jak jinak by mohl v nevzhledných skořápkách primitivních živočichů vzniknout tak nádherný a dokonalý šperk. I v Bibli se o perlách píše jako o vzácnosti, kde Matouš píše, jak Kristus popisuje Nebeské království a přirovnává je k perle. Perly byly od pradávna nazývány „děti světla“ či „kameny moře“. Podle jedněch přinášejí štěstí, podle jiných se v nich skrývají slzy a žal… Staré perské legendy praví, že perly jsou slzy bohů, které klesly ke dnu, a polapeny schránkami měkkýšů proměnily se v okouzlující šperk. Čínské báje vyprávějí o drakovi, bohu deště, který letí nad mořem a z otevřené tlamy mu kanou krůpěje vláhy. Každá kapka, již zachytí otevřené čekající lastury perlotvorek, se v měsíčním světle promění v perlu. Podle starých indických legend zase nejsou perly nic jiného než měsíční rosa proměněná božskými silami uvnitř schránek v perly.
Nejvzácnější jsou přírodní perly
Ideálem perly je dokonalost a kulatý tvar s hladkým povrchem. Perla je drobný zázrak, který vzniká uvnitř perlotvorky mořské, ústřice nebo perlorodky. Perly mohou být přírodní – orientální a také mořské a sladkovodní….Perly přírodní mají různé tvary i barvy, na některých se objevují skvrny i výstupky – tyto perly jsou celkem vzácné, nacházejí se na lasturách. Dalším druhem jsou perly kultivované (pěstěné). Čistých, velmi kvalitních (přírodních) perel je však z celého světového objemu asi 5%.

Perly, které vznikají v chovech
Člověk by si mohl představit, že se jedná o perly vytvořené v továrně. Spíše mluvíme o farmách a chovech. Princip vzniku takovéto perly je stejný jako u přírodních perel. Rozdíl je pouze v tom, že cizí tělísko je do ústřice vloženo uměle. Perla roste 1 rok i více let. Největší chovné státy jsou Asie a Oceánie…Čína, Japonsko, Tahiti, Vietnam, Bali….
Perly jako šperky a investice
Perly se používají jako nádherné šperky a také mohou být forma investice. Perla je choulostivá, může se rozpouštět v kyselém prostředí, problém může být i lidský pot. Jestli je perla pravá, pozná odborník pod rentgenem nebo endoskopem. Hodnotu perly určuje její tvar. Kulaté perly jsou dražší než podélné. Důležitý je také její lesk a povrchová hladkost. Mořské perly jsou dražší než sladkovodní. Velkou investiční hodnotu mají čistě přírodní perly, perly z volné přírody ( pátá největší přírodní perla na světě La Regente byla v roce 2005 vydražena za 1, 8 mil. EUR). Vzácný přírodní perlový náhrdelník byl prodán na New Yorské aukci Christie´s za cca 3 miliony dolarů. Pokud nelpíte na drahých a vzácných perlách, dají se koupit perly i za „pár“ dolarů, budou to určitě ty chovné a určitě vám svou krásou udělají radost.
Řád nitkožábří
Řád nitkožábří (Filibranchiata) je charakteristický trojúhelníkovým tvarem schránek (přední adduktor je potlačen) a mohutnou byssovou žlázou. Patří sem hospodářsky významné druhy slávka jedlá (Mytilus edulis) M. galloprovincialis a ústřice (Ostrea edulis). Produkcí perel je známá perlotvorka mořská (Pinctada margaritifera), která dosrůstá asi 30 cm a váhy do 10 kg. Přirozené perly jsou však vzácné a jejich výlov je riskantní. V Japonsku byly vypracována technologie získávání perel z živočichů v akvakultuře. Do schránky ústřice se dostane cizí tělísko (např. zrnko písku), signál pro obranou reakaci ústřice, která začne vypouštět perlovou hmotu, která začne zrnko obalovat. Vznikne pouze jedna perla. Přírodní perly jsou velmi vzácné.
Perlorodka říční
Sladkovodní perly jsou produkovány mj. perlorodku říční. V chovu se používají cizí tělíska menší než v mořských farmách. Sladkovodní perly jsou levnější než mořské, mj. proto, že v jedné perlorodce může růst až 20 perel současně…
Lidová restaurace na Khao Lak
Cestou zpět zabloudíme k obrovské jídelně a restauraci, několikrát jsme o místě slyšeli, ale až teď objevili. Je tu spousta Thajců , ale i mnoho cizinců. Výběr je obrovský a ceny mírné. Ochutnáme a vracíme se i s ledem a pivem do resortu. Motýlí farmu, prodej perel i restauraci objevíte cestou z centra Khao Lak , motýli před Muzeem tsunami/ Phetkasem Rd./ ostatní dále po silnici.
Přidat komentář