• Menu
  • Menu

Mexiko 3

Vánoční procesí v Mexiko City

Šly jsme se podívat na náměstí Zócalo a zjistit, jestli už mají postavený vánoční stromeček. Zatím mu ještě nedostavěli horní část. Myslím, že byl stejný, jako měli na náměstí loňský rok. Je umělý a má na sobě jako ozdoby gigantická víčka od Coca- Coly, mašličky a spirálky. Všude bylo plno policejních hlídek a na náměstí stavěli dělníci kluziště. U podloubí stála veliká, zeleně oblečená smrtka v klobouku. Před katedrálou vyčkávalo procesí a na to jsme se musely jít podívat. Většina věřících byla oblečena v bílem, v rukách drželi květiny a vnášeli do katedrály sochu s Ježíšem. Netuším, co to bylo za církevní svátek, ale socha byla jako z hororu. Ježíšovo tělo bylo od hlavy k patě od krve, záda zbičovaná, ruce připoutané ke sloupu a na tváři měl velikou skvrnu, asi od polibku Jidáše. Nehrála k tomu žádná hudba, jak je většinou typické při procesí.

vánoční stromeček
vánoční stromeček

 

Zašly jsme s Jankou do katedrály, ale jiným vchodem než vcházelo procesí. Přestože jsme v katedrále už několikrát byly, i tak nás opět zasáhla její nádhera. Tradičně jsme zapálily svíčku, což provádíme na každé naší cestě po Latinské Americe. Janka chtěla koupit mamince růženec a i když dva vybrala, ještě jsme se rozhodly, že zajdeme do obchodu s církevními předměty. Bylo před Vánocemi a krámky by mohly být hezky vyzdobené. Mexičané jsou silně věřící, ale i pověrčiví. Kombinace katolicismu a původních tradic je vidět v jejich každodenním životě. Proto mě nepřekvapilo, že v té samé pasáži, kde byly obchody s betlémy, vánoční tématikou, církevními potřebami pro farnosti, stál hned vedle obchod pro jinou neoficiální víru.

procesí před katedrálou
procesí před katedrálou

Ve výloze visel vysušený ďábel. Už jsem o této sušené bizarně vyhlížející zrůdnosti slyšela, ale viděla jsem ji poprvé až zde. Špičatá hlava, veliké zešikmené oči, velká pusa, pár dlouhých nohou a rukou, netopýří křídla a ocas. Hotová představa ďábla. Skutečnost je méně zajímavá, protože se jedná o malého rejnoka, usušeného a asi trochu vymodelovaného. Prodávali tu všelijaké bylinky a masti na tradiční nebo šamanské medicíny. Babča ve dveřích na mě koukala dost nepřátelsky a do obchodu jsem raději nešla.

Místo toho jsme se šly podívat do obchodu s církevními potřebami, kde byly regály  narvané k prasknutí. Janka tu hledala pro maminku náramek, který slouží také jako růženec. Prodávali zde mimo jiné i děsivou sochu krvácejícího Ježíše, kterému visela střeva z břicha. Dal se tu koupit Jan Pavel II. v nadživotní velikosti, všichni svatí z latinského světa, betlémy, svíčky, bible a růžence.

obchod pro věřící
obchod pro věřící

cestopis následující

cestopis předcházející

 

 

 

 

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *