• Menu
  • Menu

Mexiko 2

Antiguo Colegio de San Ildefonso

Trochu jsme bloudily okolo hlavního náměstí Zócalo a hledaly bývalý jezuitský seminář – Antiguo Colegio de San Ildefonso. Sídlí na adrese Justo Sierra 16, Centro Histórico a býval jednou z největších vzdělávacích institucí v hlavním městě Nového Španělska.  Budova je postavena z cihel a má krásný barokní kamenný portál. Vznik semináře se datuje do poloviny 16. století a v 18. století byl zrenovován do současné podoby. V roce 1920 se stal kolébkou mexického hnutí muralistů. Jejích díla představují první malby vytvořené takovými umělci jako byli José Clemente Orozco, Diego Rivera, David Alfaro Siqueiros,  Fernando Leal a Jean Charlot.

Antiguo Colegio de San Ildefonso
Antiguo Colegio de San Ildefonso

Obraz Cortes a Malinche

Vešly jsme na prostorné nádvoří a postupně prošly tři patra neuvěřitelných obrovských nástěnných maleb. Jsou venku pod arkádami a tématicky zachycují dějiny Mexika. Pod jedním ze schodišť je portrét Hernána Cortése s jeho milenkou Malinche. Autorem je Jose Clemente Orozco. Jelikož jsem o Malinche už psala, když jsme byly u jejího údajného domu ve čtvrti Coyoacán, nemusím se teď o její osobě rozepisovat. Na této fresce jsou Cortés a Malinche úplně nazí a připomínají Adama a Evu. Nebo upozorňují na míšení ras, protože kontrast mezi bělostí Cortése a hnědé kůže Malinche je velice markantní. Cortés drží svoji milenku za ruku a buď ji chrání, nebo se ji snaží zadržet. Malinche je zde zobrazena jako matka Nového Mexika. Není jasné, zda si umělec myslel, že to je dobře nebo špatně. Tím, že je freska pod schody ve stínu a jako by zastrčená, přikláním se k té druhé možnosti.

Jose Clemente Orozco Cortes a Malinche
Jose Clemente Orozco Cortes a Malinche

Nástěnná malba La creation

Vedle vstupní haly, kam jsme se podívaly při odchodu, je Riverova první nástěnná malba La creation, provedena po jeho návratu z Evropy v roce 1923. Všude se smělo fotit, jen v tomto koutku to bylo zakázané. Ochranka střežila toto dílo jako národní poklad. Protože jsme loni navštívily Palacio de Bellas Artes, měly jsme jakousi představu, co nás čeká, ale něco tak monumentálního nás zaskočilo. Nechápaly jsme jak mohli namalovat tak obrovské množství fresek. Pod arkádami nebyl kousek volného místa, jen stropy zůstaly čistě oranžové. A to, že se vše dochovalo v tak neporušeném stavu, k tomu na denním světle a venku, je pro mě záhadou.

Otevírací doba muzea

Antiquo Colegio de San Ildefonso má otevřeno od 10 do 18 hod., od úterý do neděle a vstupné je 45 MXN. Muzeum vlastní národní univerzita a pořádají se zde kulturní akce a dočasné nebo trvalé expozice.

Antiguo Colegio de San Ildefonso
Antiguo Colegio de San Ildefonso

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *