• Menu
  • Menu

Vánoční trhy v Hamburku

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Vánoční trhy v Hamburku

Benátky severu –  vánoční trhy v hanzovním městě Hamburku.

 Německý vánoční trh neboli Weihnachtsmarkt  se už pomalu stává klasickou adventní zastávkou mnoha Evropanů. Nejslavnější vánoční trh se koná na radničním náměstí v Hamburku. Impozantní zážitek zde přnáší Santa Claus, který se třikrát denně přežene v sobím spřežení nad radnicí a získává si jak děti, tak dospělé/16,18,20 hodin/.Uličky jsou pojmenované podle zaměření na řemeslné výrobky, sýry, hračky či na sladkosti. Na radničním náměstí najdeme na 80 stánků s tradičním zbožím rozdělených do útulných uliček. /od 24 listopadu  do 23. prosince, denně 11 – 21 hodinv sobotu a v neděli do 22 hodin.Kouzlo přístavního města na řekách Labe a Alster je od konce listopadu ještě umocněno vánoční atmosférou a míst, kde si ji vychutnat je hned několik. V okolí Möckebergstrasse, jedné z největších nákupních oblastí Hamburku, leží hned tři trhy.

Na trhu na Mönckebergbrunnen stojí hlavní vánoční strom hamburských trhů. Je vysoký 20 metrů a jeho 14 tisíc svíček zalévá teplým světlem celé náměstí. U paty stromu jsou jesličky a jeviště, kde probíhá pestrý program. Na trhu na Gerhard-Hauptmannplatz jsou k vidění řemeslníci pracující ve svých malých dílnách. Ve Spitalerstrasse čeká mimo klasických dárků a dobrot také kolotoč, který zabaví děti, zatímco rodiče mohou usrkávat svařené víno pod vánoční pyramidou /od 24. listopadu do 30. prosince , každý den 10-23 hodin , řemeslníci do 21 hodin/.Městské čtvrti nabídnou vlastní trhy

Vánoční trhy Hamburk
Vánoční trhy Hamburk

Vánoční trhy se konají v každé hamburské městské části. V Überseequartier mají na trhu pověstná pekařství, a nad stánky se vznáší svítící okřídlený Pegas. Každý večer v šest hodin se zde slavnostně otevře jedno okénko obřího adventního kalendáře. /denně 12:00 – 20:00/.Trh v Altona/Ottensen je považován se svými čtyřiceti dřevěnými stánky za jeden z nejautentičtějších vánočních trhů. Ochutnat můžete tradiční punč nebo bílé svařené víno. Mimo obvyklých stánků je zde k zakoupení také kvalitní olivový olej, domácí chutney, kečupy a marmelády. Na děti čekají strašidelné čarodějnice, nedělní loutkové divadlo a 6. prosince také mikulášská nadílka/24.11.-. 23.12., po-st 11 – 21, čt-so 11 – 22, ne 12 – 20Ve čtvrti Wandsbek je každoročně největší vánoční trh a to především díky 400 čtverečních metrů velkému kluzišti lemovanému osvětlenými stromy. Bohatý program a bruslení je návštěvníkům k dispozici po celých 59 dní. /8.11.- 5.1.,denně 10:00 – 21:00/.

Kdo neholduje davům a bujarému vánočnímu ruchu, má i tak možnost užít si v Hamburku sváteční atmosféru. Vánoční trhy hradu Bergedorf u řeky Bille umožňují klidné vánoční rozjímání. Program nabízí hudební a literární vystoupení a je koncipován jako protiklad k rušným trhům. Pro děti je tu zvláštní dětský stan s dobrůtkami./25.11.-  23.12., denně 11:00-22:00/

Za křesťanským duchem Vánoc je nejlepší vyrazit do kostela sv. Petra, nejstaršího kostela v Hamburku.Komornější varianta vánočních trhů se skrývá i v Eppendorfu, kde je na nedávno dokončeném náměstí Marie-Jonas-Platz nejmenší vánoční trh. Děti se mohou vyřádit v čarodějnickém reji. Na malém radničním náměstí v Harburgu se koná jeden z dalších klidných trhů. Jsou zde klasické stánky, stromeček, kolotoč a program zaměřený na děti. Každý večer v šest hodin se náměstí rozezní zpěvem z oken radnice doprovázeným lesními rohy.

Vánoční trhy Hamburk
Vánoční trhy Hamburk

Přístavní město může dětem nabídnout ještě více zážitků. V městské části Ballindamm si mohou vybrat z dobrodružství na pěti pohádkových lodích na řece Alster. Na pekařské lodi mohou děti tvořit cukroví, v divadelní lodi je čeká široký program představení, na lodi snů je čeká spousta hraček a v kavárenské lodi si mohou rodiče užít zasloužený odpočinek, zatímco jejich ratolesti dovádí. Všechny programy pro děti jsou bezplatné. /24.11.- 23. 12., po-pá 10:00 – 18:00, so-ne 11:00-18:00/.

Vánoční trh Fleetinsel mezi mostem Stadthausbrücke a Rödingsmarktem na nově zrekonstruovaném náměstí daleko od hluku ulice a záře světel nabízí další variantu, kde si vypít hrnek svařeného vína. U břehu kotví dvě historické lodě z Muzea Ovelgönne a dotváří tak kulisu pro večerní procházku /24.11.- 23.12., denně 12:00-21:00/.

Něco pro dospělé

Vánoční trh pro dospělé nabízí oblast červených luceren Kiez ve čtvrti St. Pauli. Pestrou zábavu doplňuje živá hudba a stan se striptýzem. Kdo by hledal něco opravdu originálního, může navštívit Winter Pride, jediný vánoční trh zaměřený na gay a lesbickou komunitu. Mimo prodeje originálního oblečení a šperků zde po Štědrém dni probíhá také výměna těch nejhorších vánočních dárků.

 

Vánoční trhy Hamburk
Vánoční trhy Hamburk

 

Stánky pro labužníky

Kvalita jídla a pití je obecně na všech trzích vysoká. V mnoha stáncích je ke koupi prvotřídní svařené víno z těch nejlepších hroznů a koření, a stejně tak i obligátní německý currywurst. Ze specialit můžeme zmínit ještě koblihy „Berliner“, pečené kaštany, skořicové hvězdičky či hamburské sendviče.

Je zde ovšem jedno zvláštní místo pro všechny gurmety. Kdo chce něco speciálního, měl by vyrazit do Blankensee na vánoční trh Klönschack na břehu Labe. Je zaměřen na lahůdky z celé Evropy. Mimo klasických německých pochoutek účastníky adventních radovánek posilní tenké francouzské palačinky, ruské bliny či třeba cibulový koláč se sklenkou bílého vína. Jako vánoční dárky je zde možné pořídit italské pesto či chorvatský olivový olej. Třináct stánků doplňuje dětské hřiště.

 

Pokud se Hamburk rozhodnete navštívit , doporučujeme si na toto krásné město vyhradit nejméně 2 dny. Do  největšího přístavu a druhého největšího města Německa Hamburku se můžete vydat autem, z Prahy je cesta dlouhá asi 650km, určitě dobrá volba je  jet vlakem. Pro větší pohodlí můžete zvolit leteckou přepravu, např. z Prahy nízko-nákladovou Germanwings, letenky se prodávají od 35 Euro a let trvá hodinu.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *